neděle 10. února 2013

Eva Kolářová: BILANCE ROKU 2012: POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ BERLÍNSKÉ STÁTNÍ OPERY STÁLE ROSTE


Berlínská státní opera zaznamenává stále větší návštěvnost ve svém současném působišti na scéně Schillerova divadla.  V kalendářním roce 2012 dosáhla návštěvnost celých 88 % (oproti 82 % v roce 2011). 368 akcí navštívilo 188.926 návštěvníků. Od počátku sanačních prací své domovské scény v ulici Unter den Linden na podzim 2010 hraje Berlínská státní opera v Schillerově divadle. „Velmi nás těší, že tuto fantastickou budovu pro sebe objevuje stále více milovníků opery a hudby vůbec a děkujeme našemu publiku za velkolepý start do naší třetí sezóny v Charlottenburgu“, říká intendant Jürgen Flimm.

Dalších 47.000 návštěvníků se zúčastnilo 24 představení v rámci hostování Staatskapelle Berlin v Paříži, Kolíně nad Rýnem,. Madridu, Mnichově, Londýně, Barceloně Vídni, Hamburku, Ženevě a dalších městech či provedení Rossiniho opery „Il barbiere di Siviglia“ v dánském  Aalborgum v podání umělců Berlínské státní opery. K vrcholům letní sezóny s mottem „Státní opera pro všechny“ patřil přenos Mozartovy opery „Don Giovanni“ 30. června a dále open air koncert s Staatskapelle Berlin 1. července, kdy na berlínské Bebelovo náměstí přišlo dalších 60.000 návštěvníků. Kromě toho se asi 5.000 zájemců zúčastnilo sympózií, přednášek, veřejných mistrovských kursů, projektů Mladé státní opery a dalších akcí v Schillerově divadle.

O zaplněné hlediště se v roce 2012 mimo jiné postarala nová inscenace „Lulu“ (Daniel Barenboim/Andrea Breth) v rámci FESTTAGE, „Rappresentatione di Anima et di Corpo“ (René Jacobs/Achim Freyer), „Siegfried“ (Daniel Barenboim/Guy Cassiers) a „La finta giardiniera – Die Pforten der Liebe“ (Christopher Moulds/Hans Neuenfels), stejně jako německé premiéry opery „Al gran sole carico d’amore“ v budově elektrárny Kraftwerk Mitte (Ingo Metzmacher/Katie Mitchell), „Il trionfo del Tempo e del Disinganno“ (Marc Minkowski/Jürgen Flimm) a „Don Giovanni“ (Daniel Barenboim/Claus Guth). Také díla, studiová scéna Státní opery, byla velmi dobře navštěvována. Návštěvníci mohli mimo jiné zhlédnout nové inscenace hudebně-divadelních děl Manfred Stahnka, Paula Hindemitha a Friedricha Goldmanna, festival „Die Musik ist los – 100 Jahre Cage“, stejně jako 82 vyprodaných představení operních představení pro děti.

www.staatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: