středa 26. prosince 2012

Eva Kolářová Vás zve k přímému přenosu: STAATSOPER.TV: „RIGOLETTO“ 30.12.2012
Nová inscenace Verdiho opery Rigoletto je dalším představení, které bude živě a bezplatně vysíláno z Bavorské státní opery v Mnichově, a to 30. prosince na www.staatsoper.de/tv.

Režisér Arpád Schilling pojímá Verdiho operu jako komorní drama, a přece jsou všechny postavy podrobeny permanentnímu pozorování. Co je hra? Kde začíná realita? Na konci musí
cynik Rigoletto poznat, že svou hru prohrál.

V titulní roli této nové inscenace se představí Franco Vassallo. Patricia Petibon se poprvé objeví v roli Gildy, v roli mantovského vévody vystoupí Joseph Calleja.

Giuseppe Verdi: RIGOLETTO
Libreto: Francesco Maria Piave

Opera o třech dějstvích (4 obrazy)
 
Premiéře první z Verdiho legendární „trilogia popolare“ v benátském Teatro La Fenice předcházel trapný zápas s cenzurou. Předloha Victor Huga o cynickém hédonismu aristokrata z roku 1832, po jejíž pařížské premiéře následoval okamžitý zákaz, byla po celé Evropě žhavým tématem. Více než kritika panstva zajímala Verdiho tragédie dvorního šaška znepokojeného svou existencí. Deformovaný entertainer mužského světa konzumujícího ženy tahá za všechny nitky sarkasmu, věří však, že ze svého veřejného konání vzejde nepoškozen, pokud jej pečlivě oddělí od svého osobního štěstí. Když však jeho dcera, kterou drží daleko od života v izolaci, následuje svou vlastní touhu, stává se obětí své dvojí existence.
Osamělý, politováníhodný šašek?

„Nemorální maloměšťák“, domnívá se režisér Árpád Schilling, „který sní o nevině. Manžel, který truchlí po své ženě a je naplněn touhou po odvetě. Velký herec, pro něhož je úspěch důležitější než vlastní dcera. Šašek urozeného muže, kterého podvedlo jeho štěstí. Verdi umí to, co umí Shakespeare: Umí své příběhy vyprávět tak, že nás mrazí.“


Představení je nastudováno v italštině a je opatřeno německými titulky.Dirigent: Marco Armiliato 
Režie: Árpád Schilling
Scéna a kostýmy: Márton Ágh
Světla: Christian Kass
Dramaturgie: Miron Hakenbeck
Sbormistr: Stellario Fagone

Obsazení:
Vévoda mantovský: Joseph Calleja
Rigoletto: Franco Vassallo
Gilda: Patricia Petibon 
Sparafucile + Monterone: Dimitry Ivashchenko
Maddalena + Giovanna: Nadia Krasteva
Marullo: Tim Kuypers
Borsa Matteo: Dean Power 
Hrabě CepranoChristian Rieger
Hraběnka CepranoIulia Maria Dan

Bavorský státní orchestr
Sbor bavorské státní opery  

30.12.2012 v 18:00 hodin Konec formuláře

www.bayerische.staatsoper.de

Žádné komentáře: