čtvrtek 8. listopadu 2012

Zveme vás na koncert: Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka vystoupí na recitálu FOK

Na koncertu 13. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina, který se koná v rámci komorního cyklu Staré hudby FOK, přednese basbarytonista Adam Plachetka árie z oratorií Georga Friedricha Händela za doprovodu The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir pod vedením Romana Válka.

Pro recitál byly vybrány basové árie z oratorií Mesiáš, Alexandrova slavnost, Acis a Galatea a Juda Makabejský.
Sám sólista blíže prozrazuje: „Toto provedení bude specifické tím, že bude spojené s prezentací nového CD. Zároveň je to jediný koncert v této sezóně v Praze, takže se těším i z důvodu, že mám šanci se zase ukázat domácímu publiku.“
 
Adam Plachetka má ve svých 27 letech za sebou již dvě sezóny jako sólista Vídeňské státní opery, kde se představil mj. jako Don Giovanni, a letos na jaře debutoval i v londýnské Covent Garden. Absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla. Je laureátem řady soutěží (např. MPS Antonína Dvořáka). V roce 2005 debutoval v Národním divadle v Praze, kde postupně nastudoval postavy Don Giovanni, Figaro, Nardo, Argante a Guglielmo. Ve Státní opeře Praha hostoval v roli Don Basilio a Papageno.

Pravidelně spolupracuje s mezinárodními hudebními festivaly Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Znojemský hudební festival. Vystupuje pod taktovkou dirigentů, jako jsou např. Valery Gergiev, Friedrich Haider, Daniel Harding, Jakub Hrůša, Marc Minkowski, Tomáš Netopil, Robin Ticciati a další. Je pravidelným hostem Salzburger Festspiele. Představil se v řadě rolí na prestižních operních pódiích: v Opéra de Nice, v Bavorské státní opeře v Mnichově, v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, v Royal Opera House Covent Garden v Londýně, ve Festpielhaus Baden-Baden a v Opéra Comédie Montpellier.

Těžištěm dramaturgie souboru The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir je hudba období baroka a klasicismu. Hráči orchestru jsou vyhledávanými instrumentalisty a členy jiných renomovaných těles stejného zaměření, ale také Filharmonie Brno či Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Hlavním dirigentem tělesa je od jeho založení roku 1998 Roman Válek. Smíšený sbor souboru The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir je novým typem sborového tělesa, jehož členové jsou pěveckými profesionály, ale navíc absolventy kurzů autentické interpretace staré hudby u nás i v zahraničí. Hlavní sbormistryní tělesa je Tereza Válková.

Vstupenky na koncert mohou posluchači zakoupit v pokladně FOK v Obecním domě nebo on-line na www.fok.cz.

Žádné komentáře: