středa 21. listopadu 2012

Eva Kolářová: DANIEL BARENBOIM -BENEFIČNÍ KONCERT k 70. narozeninám UMĚLCE


V den svých 70. narozenin uspořádal Daniel Barenboim spolu s Staatskapelle Berlin pod vedením Zubina Mehty v sále Philharmonie Berlin benefiční koncert ve prospěch hudební mateřské školy. Ve vyprodaném sále vyslechli posluchači díla Ludwiga van Beethovena, Petra Iljiče Čajkovského a Elliotta Cartera.

Jak lépe oslavit narozeniny než hudbou? Daniel Barenboim, který se narodil 15. listopadu 1942 v Buenos Aires, vystoupil tento večer nikoliv jako dirigent, ale jako sólista ve dvou klavírních koncertech Beethovenově třetím a Čajkovského prvním. Za dirigentský pult se na tomto jedinečném koncertě postavil Zubin Mehta,se kterým jej pojí dlouholeté přátelství. Srdeční záležitostí je pro Daniela Barenboima také interpretace nové hudby. V rámci koncertu poprvé přednesl v Německu skladbu Elliotta Cartera „Dialogues II“. Tento skladatel a Barenboimův přítel zemřel 5. listopadu tohoto roku ve věku 103 let v New Yorku. 

Jako dirigent debutoval Daniel Barenboim na festivalu v Edinburghu v roce 1973, kde nastudoval Mozartovu operu Don Giovanni. V roce 1981 dirigoval poprvé v Bayreuthu, kde každoročně vystupoval až do roku 1999. Během 18 let tu dirigoval Wagnerovy opery Tristan a Isolda, Prsten Nibelungův, Parsifal a Mistři pěvci norimberští. V letech 1991 až 2006 působil Daniel Barenboim jako šéfdirigent Chicago Symphony Orchestra. Hudebníci tohoto orchestru jej pak zvolili emeritním čestným dirigentem Od roku 1992 je Daniel Barenboim generálním hudebním ředitelem Státní opery v Berlíně, v letech 1992 až 2002 byl kromě toho jejím uměleckým ředitelem.


Benefiční koncert
15. listopad 2012
Nevidět nás izoluje od věcí, neslyšet od lidí. (Immanuel Kant) – z programové brožury 


Dirigent: Zubin Mehta
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Klavírní koncert č. 3 c moll, op. 37

ELLIOTT CARTER
Dialogues II (německá premiéra)

PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ  
Klavírní koncert č. 1 b moll, op. 23

Žádné komentáře: