úterý 13. března 2012

Porgy a Bess na HanéMoravská filharmonie Olomouci připravila netradiční program s názvem Černošské inspirace. V průběhu večera se posluchači přenesou prostřednictvím hudby George Gershwina do prostředí černošských obyvatel Ameriky. I když se v opeře Porgy a Bess objevují jazzové prvky, byla původně napsána pro klasické interprety. Gershwinovu předlohu přepracoval v polovině padesátých let minulého století dirigent a aranžér Russell Garcia přímo pro Ellu Fitzgeraldovou a Louise Armstronga. V této podobě dílo od té doby prakticky nikde nezaznělo. Český skladatel a kontrabasista Vít Fiala oživil upravenou verzi známé opery  a ujal se tak orchestrace. 

„K dispozici jsem měl klavírní výtah, který však byl  v původní Gershwinově podobě, tedy pro operní zpěváky. Proto jsem vycházel z existující nahrávky.“vysvětlil V. Fiala. 


Iniciátorkou celého projektu je mladá zpěvačka Barbora Řeháčková, která je zároveň představitelkou Elly Fitzgeraldové, jejím partnerem bude Afroameričan žijící v Praze - Lee Andrew Davison coby Louis Armstrong. Trumpetového partu se ujme jeden z nejvýznamnějších jazzových trumpetistů současnosti Václav Týfa. Jazzové trio vystoupí ve složení Radim Linhart (klavír), Jan Linhart (bicí) a Vít Fiala (kontrabas). Sólisty a Moravskou filharmonii Olomouc bude řídit dirigent Petr Chromčák. 

Koncert se uskuteční 15. 3. v 19.00 v Redutě. Vstupenky jsou v prodeji od 8. 3. v infocentru v podloubí radnice.

Žádné komentáře: