čtvrtek 16. února 2012

Eva Kolářová zve do divadla: Luigi Nono: Al gran sole carico d´amore - Veřejná zkouška v industriálních prostorách Kraftwerk Berlin-Mitte
V sobotu 18. února se v neobvyklých prostorách bývalé tepelné elektrárny Berlin-Mitte uskuteční veřejná zkouška díla italského skladatele Luigi Nona (1924-1990) „Al gran sole carico d´amore“. Tato zkouška nabídne první náhled do impozantních prostor průmyslového památníku v Köpenickerově ulici v Berlíně a asi 45minutovou ukázku z probíhajících zkoušek. 

„Tato opera je v podstatě velké rekviem za ztracené naděje a ztroskotání utopií – a spolu s Vojckem Albana Berga a Vojáky Bernda Aloise Zimmermanna jedním z největších děl moderního hudebního divadla.“ (Jürgen Flimm).   

Protagonistkami této azione scenica jsou ženy, které v revolučních dobách vášnivě bojují a umírají za své přesvědčení. Jednotlivé scény líčí události, v jejichž centru stojí částečně reálné, částečně fiktivní charismatické ženské postavy minulých dob. Jsou to například Louise Millerová během Pařížské komuny v roce 1871, „ruská matka“, postava, kterou vytvořil Gorkij ve svém stejnojmenném románu, Tania Bunkeová z Argentiny, která bojovala po boku Che Guevary a zahynula v partyzánské válce, či prostitutka Deola z Turína 40. let, která se objevuje v básních Cesara Pavese. Al gran sole carico d´amore není operou v obvyklém slova smyslu a také nevypráví souvislý příběh, ale přináší osudy a události z více než sto let trvajícího boje za spravedlivější svět v jednom dějovém prostoru. 

Tato subtilní a zároveň naléhavá inscenace režisérky Katji Mitchell a pod hudebním vedením Ingo Metzmachera se v industriálních prostorách Kraftwerk Mitte / Trafo uskuteční celkem pětkrát. Neobvyklá místa uvádění skladeb byla zcela ve smyslu skladatele. Ohromující budova na břehu Sprévy je jedním z nejdůležitějších architektonických dokumentů berlínských industriálních dějin z 60. let a již dávno se etablovala jako divadelní a výstavní prostor pro současné umění. Se svými osmi úrovněmi, které jsou propojeny schodišti a mezipatry, nabízí pro uvedení Al gran sole carico d´amore místo, které je v každém ohledu odpovídající.   

Al gran sole carico d´amore v režii Katji Mitchell je představení, které prostě můžeme nazvat senzací.“ (Neue Zürcher Zeitung)

Luigi Nono: Al gran sole carico d´amore
Režie: Katie Mitchell
Hudební nastudování: Ingo Metzmacher

Místo konání: Kraftwerk Berlin Mitte, Köpenicker Str. 59
Termíny konání: 1., 3., 5., 9. a 11. březen 2012

www.staatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: