sobota 25. února 2012

Eva Kolářová zve do divadla: Die Sache Makropulos - Věc Makropulos na operní scéně v Norimberku


Janáčkova opera Věc Makropulos je jednou z devíti operních premiér, které se v sezóně 2011/2012 objeví na scéně Státního divadla v Norimberku. 

Tuto operu zkomponoval Leoš Janáček v roce 1926 podle stejnojmenné literární předlohy Karla Čapka. Ve společenském panoramatu, charakterizovaném cynismem, hrubostí a lačností, stojí v centru dění Elina Makropulos, jedna z nejfantastičtějších a nejzajímavějších ženských postav Janáčkových oper. Děj opery nás zavede po stopách právního sporu o dědictví starého barona Pruse a zdá se, že rozluštění tohoto případu spěje ke konci. Jde v něm nejen o peníze, ale i o tajuplné řecké dokumenty, o něž se zajímá operní zpěvačka Emilia Marty. Její skutečné jméno je Elina Makropulos, je dcerou lékaře císaře Rudolfa II. a před 330 lety testovala sérum, které jí darovalo elixír mládí, tedy věčný život. Po staletí prochází životem ve stále nových identitách a hledá recept, který jí opět prodlouží život a který se dostal do dědictví po baronu Prusovi. Sama však nakonec poznává, že příliš dlouhý život je nelidský.   

Uvedením opery Věc Makropulos zahajuje Státní divadlo v Norimberku sérii operních děl slovanského repertoáru, která bude pokračovat v následujících sezónách. Operu Věc Makropulos nastudoval mezinárodně uznávaný režisér Robert Carsen, s jehož inscenacemi se posluchači mohou setkat i na operních jevištích v Paříži a v Londýně.

Premiéra opery se koná 26. května 2012 v 19:30 hodin a bude uváděna v češtině s německými titulky. Opera je uváděna v koprodukci s Opéra National du Rhin / Strasbourg a Gran Teatro La Fenice di Venezia.

Leoš Janáček: Věc Makropulos
Státní divadlo v Norimberku

Hudební nastudování: Philipp Pointner
Scéna:
Radu Boruzescu
Režie: Robert Carsen

V hlavních rolích:  
Mardi Byers (Emilia Marty)
Kurt Schober (Jaroslav Prus),
Michael Putsch (Albert Gregor)
Martin Nyvall (Vítek)
Kurt Schober (Jaroslav Prus)
Martin Platz (Janek)

www.staatstheater-nuernberg.de

Žádné komentáře: