neděle 4. prosince 2011

Rodelinda - chvála kontratenotům a mnoho pohybu pro nic

Rodelinda byla moje první Händelova opera, jakou jsem slyšela. Mám-li hodnotit hudbu, byla nádherná, i když pár repetic by mohl vynechat a já bych tak nemusela přijít o posledních 10 minut, protože jsem musela běžet na vlak. :-) (odcházela jsem, když Grimoaldo usínal) Rozhodně uzpívat tak dlouhou operu, kde nezazněl jediný sbor (až téměř na konci jsem si uvědomila, že jsem slyšela jediný dvojhlas a žádný sbor), musela být pořádná fuška!

Moc se mi líbily dobové kostýmy a kulisy. Přesně, jako to mám u Zeffirelliho inscenací, i tady bych se s chutí prošla po jevišti a všechno si zblízka prohlédla. Posouvání scén byl vynikající nápad a děj tak mohl plynout bez zastavení. Zajímalo by mě, kolik knih v knihovně bylo originálních a kolik jen kulis. :-) Nedivím se, že publikum začalo při otvření scény tleskat. Co však pro mě bylo hlavním kamenem úrazu, byla režie. Dlouhé neměnné pózy, které během sekundy vystřídal nesmyslný prudký pohyb, hození něčeho na zem, otočení se, přeběhnutí jeviště... Vypadalo to mnohdy hodně komicky (hlavně u Flemingové) a až příliš nevěrohodně. V hudbě ani v textu se celou dobu nic nedělo - jen se 10x opakoval stejný text. Proč se tedy v osmé repetici najednou prudce otočí? Kdyby se raději pohnuli víckrát, než jen jednou, nebylo by to tak nezáživné.

Hvězdou večera byl pro mě Iestyn Davies v roli Unulfa. S velkým nadšením jsem poslouchala jeho nádherný čistý hlas. Když vstoupil na jeviště a začal zpívat, jen jsem překvapeně hleděla, kde se v něm ten hlas vzal. Byl i herecky hodně výrazný a jeho role se nedala přehlédnout. To probodnutí mi jen vyrazilo dech (nejlepší to vždycky schytají :-D).

Andreas Scholl v roli Bertarida byl trochu méně výrazný než Davies, ale ani jemu nemohu upřít svůj obdiv. Jeho duet s Flemingovou mě dojal a scéna ve vězení byla nádherná. Jedni mí známí, kteří nikdy dosud neslyšeli kontratenory, se báli, že hlasivky pánů musí dostávat hodně zabrat. Naopak bych řekla, že si to pánové perfektně užili! :-)

Pánské osazenstvo pro mě tentokrát vyhrávalo na celé čáře a musím vyzdvihnout i Josepha Kaisera v roli Grimoalda. Moc se mi líbil jeho na poslech příjemný hebký tenor. Myslím, že se půjdu brzy poohlédnout po jeho nahrávkách na YouTube.

Shenyang v roli Garibalda svou roli také zazpíval velmi dobře, ale herecky mě nijak zvlášť nepřesvědčil. Kam ho postavili, tam zůstal stát.

Stephanie Blythe raději jen poslouchat, než sledovat, ale uši si pak perfektně užijí! Hrála si s koloraturami s naprostou jistotou a ve třetí části opery si získala mé sympatie. :-)

Renée Fleming jsem už docela přesycená, ale klobouk dolů! Takhle zvládnout tak obtížnou roli by nedokázal jen tak někdo. Chtělo by to možná přidat jen trochu "citu" a lidskosti, které by dodaly roli více věrohodnosti a divák by jistě její příběh prožíval s ní mnohem hlouběji.

Nemohu zapomenout na toho malého chlapce, který byl na jevišti jako doma. Nebyly to jen naučené pohyby, byl sám sebou a to se mi na něm moc líbilo.

Shrnuto podtrženo, jdu si honem poslechnout závěr opery a myslím, že si brzy pustím nějakou další Händelovu operu.

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Z čeho si dete poslechnout závěr opery. Je možné někde ji vidět celou?
Děkuji za reakci.

Anonymní řekl(a)...

Kaiserových nahrávek moc na internetu nenajdete:( natočil film Kouzelná flétna s Branaghem, kde hrál Tamina,taky má nějaké CD špan.písní či árií ze zarzuel. já ho mám jinak nahraného v rámci Rodelindy :), z rádia. No prostě nic moc se sehnat nedá, zkoušela jsem :) to už. teď nevím, jestli už se loňské Capriccio z MEt dostalo na MEtplayer, možná se tam když tak dostane, protože tam zpívala i Fleming:)))
Hanka

Anonymní řekl(a)...

tady ještě máte Daviese :)
http://www.operatoday.com/content/2011/07/g_f_handel_atha.php


hanka

Dana Šimková řekl(a)...

Zdravím Vás, poslouchala jsem ji z ukázek, na které dal pan Sovinský odkazy u výpisu scén, jinak mám doma jakousi audio nahrávku (ještě jsem ji nehledala) s Flemingovou z MET - asi nahraná z rádia z dob těsně po premiéře... Video jsem ji snad nikde nenašla. :-(

Anonymní řekl(a)...

Joseph Kaiser dobře zpíval a hlavně výborně hrál Lenského v Oněginovi - Salzburg 2006. Herecky a pěvecky velmi zdařilá inscenace, kterou dirigoval Daniel Barenboim. Hlavní roli nezapomenuteně ztvárnil Peter Mattei (letos jako Don Giovanni s Barenboimem, Terfelem a Netrebko zahajuje 7.12.sezónu Teatro Alla Scala.) Inscenace Oněgina je dostupná na DVD a ukázky jsou i na You Tube. Jen upozornění - velmi moderní režie může nekoho odradit, ale výkony protagonistů stojí za to. http://www.youtube.com/watch?v=qvI45PjVqIA

Anonymní řekl(a)...

na youtube je árie Lenského s Kaiserem :), to vím.

Hanka