středa 16. listopadu 2011

CARNEVALE PRAHA 2012 PŘIPRAVTE SI MASKY(Praha, 11.11.2011) – Přesně za tři měsíce začne už 6. ročník masopustních oslav Carnevale Praha, jedinečné přehlídky inspirované po staletí přítomnou tradicí pražského karnevalu. Během dvanácti dnů se opět vrátí život do tichých sálů pražských paláců, rozezní se tóny barokních oper, zavoní masopustní lahůdky a do pražských ulic vstoupí průvody masek, akrobatů a bájných stvoření. Záštitu nad Carnevale Praha 2012 převzal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Josef Dobeš. Žáci na všech stupních škol budou mít v letošním ročníku možnost probudit svou fantazii a zapojit se do karnevalového dění. 

 
Organizátorem festivalu je již tradičně společnost Triglaw Corp s.r.o., která s přispěním Institutu barokní kultury zasvětila svou činnost propagaci barokní kultury, karnevalových tradic a především jejich "restauraci" v autentických místech Prahy. Do pražských paláců a ulic se tak po staletích vracejí noblesa a duch doby, kdy krása, elegance a vtip byly nedílnými součástmi našich životů.

„Již několik let vracíme do života fenomén, který byl tak jako Vánoce či Velikonoce přirozenou součástí našeho kalendáře, ba co více, byl jedním z jeho vrcholů“, říká Rostislav M. Müller, kreativní ředitel Carnevale Praha. „Všechny doposud zrealizované ročníky jen dokazují, že umíme nejen pasivně sledovat nabízenou zábavu ale dokážeme též vychutnávát radost z vlastní tvořivosti.“

Program Carnevale Praha bude i v následujícím ročníku probíhat na podle osvědčeného schématu: cyklus carnevalových hudebně-tanečních představení Opera Barocca, spektakulární večery, velký barokní ples v maskách Crystal Ball, velkolepý dětský bál Amoretto, představení kejklířů a akrobatů na Staroměstském náměstí. Nově budou do programu zařazeny masopustní olympijské hry aj. V partnerských restauracích se od 10. do 21. 2. 2012 bude tradičně podávat masopustní menu, které na Popeleční středu vystřídají postní pokrmy.

Carnevale Praha disponuje již od loňského roku dvěma informačními centry, na Staroměstském náměstí a v Clam-Gallasově paláci, která společně s webovým portálem www. carnevale.cz poskytují všem zájemcům informace o programu, aktuálním dění i případných změnách a slouží také jako prodejní místa vstupenek.
Partnerem Carnevale Praha je Hlavní město Praha a agentura CzechTourism, dodavatelem masek je tradičně Atelier Franzis Wussin, tvůrce dobových kostýmů a originálních, ručně vyráběných masek původní technikou papier- mache. 


 Carnevale (z italského spojení carne – vale, tedy „dáti vale masu“) , český masopust, patřil od středověku k nejvýznamnějším a nejočekávanějším slavnostem celého roku napříč všemi společenskými vrstvami. Období začínající po svátku Tří králů a končící o půlnoci před Popeleční středou, kdy do Velikonoc zbývá 40 dnů, je jeden z mála celosvětových fenoménů, a i když se kolorit jihoamerických a jihomoravských slavností na první pohled značně liší, kořeny konkrétních zvyků jsou společné. Autor projektu: Rostislav M. Müller poznamenává: „Slavnosti tohoto typu jsou celoevropským kulturním dědictvím, jak v Čechách, tak v Evropě po více než sedm století. I u nás mají svou historickou tradici, která ale v dobách komunistického režimu přežívala na venkově nebo v jednotlivých částech měst především díky nadšencům. Carnevale Praha se snaží oživit ducha městského karnevalu, který vždy patřil do ulic i do paláců a složit z jednotlivých střípků mozaiky ucelený  a barvitý obraz.“


Kontakt pro média:
Zlatuše J. Müller, media@carnevale.cz, GSM: 739 477 063
Kancelář: Letohradská 803/24, 170 00 Praha 7, P.O.Box 6, 170 00 Praha 7
Telefon: +420 220 514 239
e-mail: media@carnevale.cz

Žádné komentáře: