středa 12. října 2011

"Šílenství!!!" (ale dokonalé)


Toto dnes dopoledne nejednou zaznívalo z úst Jaroslava Březiny coby Matěje Broučka v Janáčkově opeře. Když sleduji dění posledních dnů kolem divadla, nenapadá mě jiné slovo. Přesto tentokrát přináším alespoň něco povzbudivého.

Jednalo se o dopolední představení Výletů pana Broučka na Měsíc pro školy. Většinou, pokud mohu, sedám od nich raději co nejdál, protože zážitky z Borise Godunova a dalších s okolo sedícími dětmi mi úplně stačily. Dnes jsem nevěřila vlastním očím - žáci a studenti seděli jako přikování, žádné mluvení, nebo vyrušování a s nadšením všechno sledovali, smáli se a odměnili účinkující skvělým dlouhým potleskem. A bylo skutečně za co tleskat!


Toto představení mám ráda především proto, že tam zpívají skoro všichni mí nejoblíbenější pěvci, kteří se jinde pohromadě nepotkají. Březina, Levíček, Janál, Sulženko, paní Straková, Priechodská a jiní. Obdivuji, jak dokázali všichni na jevišti a v orchestru "zapomenout" na to, co se děje v posledních dnech, a jít do toho s plným nasazením a pořádně si představení užít. Řada z nich mi po skončení sama řekla, že je to hrozně moc baví, že to představení mají rádi.

Poprvé se mi konečně podařilo slyšet v roli Málinky/Etherey paní Merklovou-Kyzlinkovou. Zpívala perfektně, krásně jsem jí rozuměla a obíhání Pegase s Broučkem zahrála skvěle. Nezapomenu na nádherný duet s Mazalem (Ondrejem Šalingem) na konci - "Už není dlouho do rána...". Pořád mi zní v hlavě.


Ondrej Šaling měl dnes sice trochu ostrý hlas, ale zahrál to zase na výbornou. Jeho Blankytný mě vždy rozesměje. Super!

Dlouhé čapí nohy Martina Gurbaľa vždy přinesly pěvce s nezapomenutelným hlasem a síťka na motýly nemá prostě chybu! :-)

Petr Levíček, Zoltán Korda a Petr Císař jsou sehraná trojice a jakákoli změna by to jen narušila. I jejich sólové party na Měsíci byly každý úžasným originálem.


Dámy Andrea Priechodská-Široká (kde bere čas na nádech, když pořád běhá po schodech? :-) ), Martina Králíková (a její úžasné "chi chi chi chi", na které jsem se těšila a rozesmálo publikum) a Daniela Straková-Šedrlová (s nádherným hlasem) i z "malých" rolí udělaly nepřehlédnutelné postavy a bez nich by to nebylo ono. PS: Miluju měsíční hymnu!!!

Jiří Sulženko rozhodně nezklamal a opět přesvědčivě vyprávěl o svých letech studia a svém dobrém srdci, které se nehodí pro kritiku. Když jsem dnes seděla v přízemí téměř nahoře, přišlo mi, jako by měl své sedátko na Měsíci stále vyšší. Asi by mě na ně nikdo nedostal (pořád bych čekala, kdy se převrátím). Moc se těším na jeho Zachariáše 10. 11. v Nabuccu!


Byla radost sledovat téměř "baletní" pohyby Romana Janála, které tančil především svýma rukama. Vše bylo ve správnou chvíli a ve správném gestu. Mohu jen opět vyjádřit svůj obdiv nad jeho melodramem - to byl herecký koncert! Senzační. A o takového pěvce bychom měli kvůli nesmyslnému propouštění přijít?

Jedno obrovské BRAVO, které se několikrát ozvalo i dnes v divadle, patří Jaroslavu Březinovi. To je Brouček bez konkurence. Nádherný hlas, neopakovatelné grimasy... Dává celému představení jedinečnou podobu.


Nemohu zapomenout na náš vynikající orchestr a sbor a samozřejmě na pana Kyzlinka. Téměř rok jsem Broučka neslyšela a byla to nádhera znovu si připomenout některé oblíbené melodie, sledovat hemžení na jevišti, které vypadá jako "šílený chaos" na Měsíci, ale přitom je naprosto dokonalé a jasné.

Moc mě mrzí, že se na posledního (možná napořád) Broučka nestihnu dostat. Kdo můžete, 18. 10. v 19:00 na Vás čeká kouzelný svět na Měsíci a nádherné představení! V duchu alespoň budu v divadle sedět.


Osoby a obsazení 12.10.2011 10:30

Pan Brouček Jaroslav Březina
Mazal/Blankytný Ondrej Šaling
Sakristán u sv. Víta/Lunobor Martin Gurbal'
Málinka/Etherea Tereza Merklová Kyzlinková
Wurfl/Čaroskvoucí Jiří Sulženko
Číšníček/Zázračné dítě Andrea Priechodská Široká
Hospodyně pana Broučka Daniela Straková-Šedrlová
Služka Martina Králíková
Svatopluk Čech/Oblačný Roman Janál
Skladatel/Harfoboj Petr Levíček
Malíř/Duhoslav Zoltán Korda
Básník Petr Císař
Dirigent představení: Jaroslav Kyzlink
Sbor a orchestr Janáčkovy opery NDB

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Uf, to je zase výživa, tenhle článek!!! Nesouhlasím s kritizováním za každou cenu, ale úchylit se naopak k nekritické adoraci, to je snad ještě horší. Jak může někdo psát například o Tereze Merklové Kyzlinkové, že jí je nádherně rozumět, když jí ve skutečnosti není naopak rozumět jediné slovo?! Nehledě k tomu, že když pozorný posluchač zavře oči, slyší v jejím případě nepříjemný témbr přípomínající 70-letou vysloužilou pěvkyni. Podobně je to s Danielou Strakovou-Šedrlovou. O "krásném zpěvu", jak píše slečna Š., nemůže být řeči. Uchu nepříjemné najíždění na tóny, hlasový projev připomínající spíš pláč než zpěv. O Jiřím Sulženkovi se radši vyjadřovat nebudu, protože když se pěvec v basovém oboru uchýlí k pasírování tónu přes nosní přepážku, není k tomu co dodat. Naštěstí se Brouček opírá především o titulní postavu, která je v brněnské inscenaci ztvárněna velice dobře - po pěvecké i herecké stránce - Jaroslavem Březinou z Prahy. Rovněž dvojrole Mazal/Blankytný je obsazena kvalitně, je obdivuhodné, jak se s tímto velice obtížným partem mladý slovenský pěvec O.Šaling vypořádal. Na druhou stranu je ale alarmující, že 99 procent brněnských inscenací (včetně této) stojí na hostech. Brněnská opera není s to vytvořit v žádné opeře aspoň jedno kvalitní domácí obsazení (s výjimkou komorních kusů, kde účinkují max. 4 osoby). Kategoricky odmítám, co naši mocipáni hodlají s Janáčkovým divadlem provést. Ale setrvávání v uměleckém kómatu, které brněnskou operu postihlo, by povedlo k zániku druhé operní scény tak jako tak. A není se čemu divit, když do čela divadla byli nasazeni takoví "odborníci" jako Richter a Blahová. Kde je ta doba, kdy se chodilo do Jan. divadla na konkrétní jména? Na Kamase, Romanovou, Voldřicha, Klána? Je mi z toho moc smutno a kolikrát i - promiňte - na zvracení.
Pavel

Anonymní řekl(a)...

Kde máte v Boručkovi 99% hostů,vždyť je tam většina brněnských umělců. I já jsem se na Broučkovi bavil a jestliže Brouček udržel v pozornosti studenty i žáky,tak to je velký úspěch souboru. Držím opeře palce
Karel

Anonymní řekl(a)...

Milý Karle, znovu si přečtěte můj komentář a tentokrát pozorně. Nenapsal jsem, že v Broučkovi účinkuje 99 procent hostů, nýbrž že "99 procent brněnských inscenací je založeno na hostech". To je podstatný rozdíl!
Pavel