pátek 12. srpna 2011

Verdi festival je za dveřmi…


Necelý týden zbývá do zahájení XIX. ročníku Verdi festivalu, který již tradičně pořádá Státní opera Praha. Požádali jsme Bc. Lucii Ljaškovou, tiskovou mluvčí SOP, o zodpovězení několika otázek.


Verdi festival se letos uskuteční už po devatenácté. Za dobu své existence si získal velkou oblibu a nebáli bychom se ho označit za český fenomén. Když se celý projekt rozjížděl, jaké byly vaše cíle?

Verdi Festivalem zahajuje své divadelní sezony Státní opera Praha již od roku 1993. Touto přehlídkou italských oper se tak hlásíme k tradici Nového německého divadla, kde v roce 1899, uspořádal tehdejší ředitel Angelo Neumann poprvé tzv. Maifestpiele, které se okamžitě staly velmi populární. Téměř každý rok tak byly organizovány verdiovské cykly oper, kterých se účastnily největší operní hvězdy. V roce 2005 se Státní opera Praha rozhodla festival rozšířit o díla dalších slavných italských skladatelů, a v roce 2007 byl festival výjimečně zaměřen výhradně na opery Giacoma Pucciniho.Velkou výhodou Verdi Festivalu je také to, že se odehrává na konci srpna, tedy v době, kdy většina ostatních divadel má ještě divadelní prázdniny. Toho rádi využíváme a nabízíme návštěvníkům to nejlepší z italské opery.


Festival každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Máte již vyprodáno?

Každý rok záleží především na počtu turistů, kteří jsou v Praze, a kteří mají zájem o kulturu. Proto je velmi těžké odhadnout návštěvnost předem. Představení v rámci Verdi festivalu ještě zcela vyprodaná nejsou, takže zájemci, i z řad českého publika, mají možnost si vybrat takové místo, které jim bude vyhovovat.


Koho letos vy sama mezi interprety festivalu doporučujete?

Během festivalu vystoupí nejen přední sólisté Státní opery Praha Anda-Louise Bogza, Jana Sibera, Jana Sýkorová, Svatopluk Sem nebo Richard Haan, ale také mnoho zajímavých hostů: Vladimír Chmelo, Jordanka Derilova, Efe Kislali nebo Michal Lehotský. K zajímavým zahraničním hostům budou patřit také dirigenti Jan Latham-Koenig, Roberto Paternostro, Heiko Mathias Förster nebo Enrico Dovico.


A na závěr - jaké novinky plánuje Státní opera v Praze v nadcházející sezóně?

Pro nadcházející sezonu plánujeme hned několik premiér, dvě operní, jednu baletní, a také dva slavnostní koncerty. Významnou premiérou se stane opera Tři Pintové, kterou připravujeme na 12. ledna 2012 pod vedením zkušeného inscenačního týmu Jiří Nekvasil (režie) – Daniel Dvořák (scéna). Operní repertoár se dále rozšíří o dva slavné veristické příběhy o vášnivé lásce a smrtelné žárlivosti končící vraždou, a to o jednoaktovou operu Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggiera Leoncavalla (14. 6. 2012).

Začátkem dubna si Státní opera Praha připomene 20. výročí své samostatné existence koncertním provedením opery Mignon a v květnu, v rámci Wagnerovského kongresu, slavnostním koncertem k poctě Richarda Wagnera.

Baletní repertoár bude obohacen dalším klasickým titulem, Donem Quijotem Ludwiga Minkuse, který se jistě zařadí po bok divácky úspěšných inscenací, jako jsou Labutí jezero, Giselle, Popelka nebo Spící krasavice – poslední dcera cara. Premiéra Dona Quijota je naplánována na 16. 2. příštího roku. Do repertoáru baletního souboru se po čase vrátí Fantom Opery – oblíbená taneční hororová love story z baletního prostředí v choreografii Libora Vaculíka. Obnovená premiéra Fantoma proběhne 13. 10. tohoto roku. Myslím, že si z našeho repertoáru může vybrat opravdu každý.

Děkujeme za rozhovor.


Program IV. Verdi festivalu:

18. srpna (čtvrtek) - G.Verdi: Trubadúr
19.srpna (pátek) - G.Verdi: Rigoletto
20.srpna (sobota) - G.Verdi: Nabucco
23. srpna (úterý) - G.Verdi: Trubadúr
24.srpna (středa) - G.Verdi: Othello
25.srpna (čtvrtek) - G.Verdi: Nabucco
26.srpna (pátek) - G.Verdi: La traviata
27. srpna (sobota) - G.Verdi: Rigoletto
28.srpna (neděle) - G.Verdi: Aida
30. srpna (úterý) - G.Verdi: Othello
31.srpna (středa) - G.Verdi: La traviata

Žádné komentáře: