středa 3. srpna 2011

Václav Hudeček představil mladé umělce na MHF v Českém Krumlově


V pátek 29. července se po letech na festival vrátil známý český houslista Václav Hudeček a ve večeru koncipovaném jako dialog různých houslových škol představil začínající mladé umělce, absolventy své luhačovické akademie. Tento koncert byl věnován Klubu přátel MHF Český Krumlov, věrnostnímu programu koncipovanému jako poděkování stálým festivalovým příznivcům. Ve skladbách Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho se postupně k Václavu Hudečkovi přidali nejmladší laureát mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro Jan Mráček, nastupující koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček a jako poslední, teprve čtrnáctiletá Rakušanka Maria Isabel Kropfich. Program orámovaly Vivaldiho koncerty, ve střední části zazněla hudba Bachova v kontrastním podání houslových škol, ruské, české americké a již zmíněné rakouské. Příjemný hudební večer plynul v uvolněné atmosféře, ke které přispělo Hudečkovo vřelé vystupování, a to především po koncertu konané číši vína pro členy Klubu přátel MHF Český Krumlov. Mladá generace houslistů dala tušit své rozvíjející se umělecké kvality, upozornila na sebe zvláště Maria Isabel Kropfich, která se svým zdařilým výkonem s ohledem na nízký věk postarala o hudební překvapení večera.

Po koncertě jsme Václavu Hudečkovi položili dvě otázky:Jaké dojmy si odnášíte z dnešního koncertu?

Jsem rád , že jsem dostal nabídku k účinkování na jubilejním 20. ročníku MHF a že jsem mohl přizvat mladé houslisty, mé nejúspěšnější absolventy Akademie v Luhačovicích. Jsem rád, že to tak dobře dopadlo, děti hrály skvěle a publikum bylo senzační – noblesní a distingované. Jsem rád i za tip na mladičkou rakouskou houslistku Marii Isabel Kropfich, velmi milou a hlavně talentovanou dívenku. Původně jsme počítali, že s námi bude hrát koncertní mistr komorního orchestru, ale myslím, že to byla dobrá kombinace – dva skvělí čeští kluci, talentovaná Rakušanka a já, skoro důchodce…Jak se Vám hraje s Vašimi žáky?

Senzačně. Jan Mráček a Josef Špaček jsou hotoví houslisti, už jim vlastně nemám co více jako pedagog říkat. Udělali velký kus práce, mají za sebou vítězství ve velkých mezinárodních houslových soutěžích a bude-li jim přát zdraví, jsou na začátku světové houslové kariéry. Hrát s nimi je jako hrát s renomovaným virtuózem, protože už mají všechny atributy velkého houslového mistra.

Žádné komentáře: