středa 17. srpna 2011

Jaké bude Pražské jaro v roce 2012? Jedinečné!


Po pětileté odmlce se k provedení zahajovacích koncertů opětovně vrátí přední domácí orchestr Česká filharmonie. Tradiční Smetanovou Mou vlast bude řídit šestatřicetiletý rodák z Petrohradu a současný šéf Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu Vasily Petrenko. Česká filharmonie vystoupí poté ještě na jednom festivalovém koncertu pod taktovkou věhlasného německého dirigenta Ingo Metzmachera.


Z domácích velkých těles budou dále hosty festivalu na dvou večerech Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK (s britským dirigentem Christopherem Hogwoodem a na závěrečném koncertu se svým uměleckým ředitelem Jiřím Koutem). Dvěma koncerty bude zastoupen Symfonický orchestr Českého rozhlasu – na prvním doprovodí sopranistku Editu Gruberovou a na závěrečném večeru vystoupí se svým dlouholetým šéfdirigentem Vladimírem Válkem.


Jako událost srovnatelná s hostováním Berlínské filharmonie v letošním roce je širokou hudební veřejností i odbornými kruhy dopředu očekáván koncert Vídeňských filharmoniků s dirigentem Danielem Barenboimem. Pražskojarní publikum přivítá dvakrát BBC Symphony Orchestra z Londýna, který bude řídit na závěr svého dlouhodobého působení ve funkci šéfdirigenta Jiří Bělohlávek. Z tradiční velmoci historické hudby hrané na dobové nástroje Velké Británie přijede věhlasný Orchestra of the Age of Enlightenment. Těleso s déle něž čtvrtstoletou tradicí vystoupí na Pražském jaru ve speciálním programu s koncerty, kantátami a oratorii Johanna Sebastiana Bacha. Hlavním sólistou večera bude slavný britský tenorista a nositel Grammy Award lan Bostridge. Na dvou večerech s Beethovenovými klavírními koncerty bude účinkovat norský virtuos Leif Ove Andsnes provázaný mezinárodním Mahler Chamber Orchestra.Z pěveckých sólistů bude vedle Edity Gruberové v popředí zájmu sólový recitál mezzosopranistky Magdaleny Kožené, kterou doprovodí známá japonská klavíristka Mitsuko Uchida. Opětovně se na festivalovém pódium vrátí mezzosopranistka Bernarda Fink, těšící se letité oblibě u svých četných pražských příznivců. Srovnatelnou pověstí s Bostridgem se pyšní i další anglický tenorista Mark Padmore, který za doprovodu svého krajana Paula Lewise přednese písně Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta. Celá plejáda světových pěveckých hvězd v čele s Nikolaim Schukoffem (zpíval v letošním provedení Mahlerovy Osmé) se zúčastní koncertního nastudování Beethovenovy opery Fidelio s Pražskou komorní filharmonií a dirigentem Jakubem Hrůšou. Z domácích sólistů budou mj. zastoupeni houslisté Ivan Ženatý, Pavel Šporcl, Roman Patočka, violoncellista Jiří Bárta a sólo-flétnista České filharmonie Roman Novotný.


Ctitelům autentického provozování staré hudby vychází vstříc provedení oratoria Jana Dismase Zelenky Bronzový had vynikajícím Ensemble Inégal a Vivaldiho a Hädlovy varhanní koncerty v interpretaci Roberty Huga na nově zrestaurovaný barokní nástroj v kostele Nejsvětějšího Salvátora se souborem Capella Regia. Pro přátele etnické hudby jsou připravena vystoupení čínského dívčího New World Ensemble na tradiční lidové nástroje a temperamentních Gypsy Devils.


Příslibem unikátní události bude provedení varhanní hudby francouzského skladatele Johana Alaina v živém choreografickém ztvárnění světově proslulým sourozeneckým duem českých tanečníků Jiřího a Otto Bubeníčkových.

Žádné komentáře: