úterý 16. srpna 2011

Ivan Ženatý na MHF Český Krumlov

Dalším významným houslistou, jedním z nejlepších představitelů současné české houslové školy, bude vracející se Ivan Ženatý. Předposlední den festivalu v pátek 19.srpna tento v Německu žijící vynikající virtuos nabídne za doprovodu Talichova komorního orchestru své provedení Bachova a Mendelssohnova houslového koncertu.


Pane Ženatý, na MHF Český Krumlov nevystupujete letos poprvé. Jak vzpomínáte na svá předchozí vystoupení a jak se těšíte na letošní ročník?

Na krumlovský festival přijíždím už po dlouhá léta pravidelně a jsem tomu rád. Atmosféra koncertu je vždycky mimořádná a já se vždycky těším na známé tváře, které v publiku nalézám. Vzpomínám na poslední koncert s Českou filharmonií a těším se na ten letošní.


Můžete našim čtenářům představit program Vašeho letošního vystoupení? Na festivalu Vás tentokráte doprovodí Talichův komorní orchestr. Jaká je spolupráce s tímto tělesem, už jste s ním vlastně vůbec někdy vystupoval?

Talichův komorní orchestr přirozeně znám, hraje tam celá řada skvělých hráčů. Nevystupujeme spolu často, ale máme docela příjemné plány do budoucna. Těší mne, že se dramaturgie rozhodla přijmout můj návrh a my můžeme v Českém Krumlově hrát dva skvosty v oblasti komorní hudby – Bachův a Mendelssohnův koncert.


Jaké jsou Vaše umělecké cíle a plány do budoucna? Máte ještě nějaké nesplněné umělecké sny?

Sny jsou pro mě něčím, co je potřeba nejen snít, ale i naplňovat. V nové sezóně vyjde moje nová nahrávka s Pražskou komorní filharmonií a čtyřmi koncerty Františka Bendy. Naplánována jsou dvě turné do USA, budu hrát také v londýnské Wigmore Hall, v Irsku, Německu, Švýcarsku, Španělsku i s některými českými orchestry, například s Jihočeskou filharmonií v Českých Budějovicích. V neposlední řadě na mě čeká mých osm studentů na drážďanské Vysoké hudební škole. A asi vrcholem sezóny bude Brahms se Symfonickým orchestrem BBC, který zazní také na Pražském jaru.

Žádné komentáře: