pátek 29. července 2011

Rozhovor s ředitelem Filharmonie Bohuslava Martinů RNDr. Josefem Němým


O zlínské filharmonii z různých úhlů

Filharmonie Bohuslava Martinů je významnou uměleckou institucí a nemalou měrou přispívá ke kulturnímu obrazu města. Léto je vždycky mezníkem mezi sezónami a příležitostí k hodnocení i plánování. Je tomu tak i nyní. A právě v tomto čase jsme se pokusili získat nejnovější zprávy a informace. Ředitele RNDr. Josef Němý nás přijal velmi vstřícně.Pane řediteli, uplynulá sezóna 2010 -2011 byla zlínskou kulturní veřejností velmi oceňována. V čem byla výjimečná?

Výjimečná byla především proto, že v lednu 2011 jsme se po 55 letech působení v Domě umění přestěhovali do nových prostor Kongresového centra ve Zlíně. Zde máme k dispozici nejen kvalitní zázemí, ale také nádherný sál pro naše koncerty a zkoušky. Pro mě osobně je pak velkou radostí uplynulé sezóny až neuvěřitelný zájem posluchačů o naše koncerty. Polovina koncertů v nových prostorách byla vyprodána a průměr návštěvnosti je 610 posluchačů na koncert. Jsem také rád, že jsme naprosto bez problémů zvládli veškeré stěhování, zabydlení orchestru v novém zázemí a především pak našim posluchačům jsme nabídli kvalitní koncerty se zajímavými sólisty.


Hodně se mluví o hospodaření kulturních a uměleckých institucí. Jak je na tom Filharmonie Bohuslava Martinů?

Letos bude výrazně těžší udržet vyrovnaný rozpočet. V kultuře je prokazatelně méně peněz, je ekonomická recese, navíc stěhováním do Kongresového centra nám vznikly mimořádné náklady, takže úsporná opatření jsou nutná. Na druhé straně je o naše koncerty zvýšený zájem, také naši sponzoři nám přispívají ve stejné výši jako letos.


Zdá se, že se Filharmonie Bohuslava Martinů feminizuje…

S tím s Vámi nesouhlasím. V naší filharmonii je asi třetina žen a já osobně takový poměr považuji za optimální, navíc ženský prvek považuji v každém kolektivu, tedy i v naší filharmonii, za velmi pozitivní.


Před námi se začíná zjevovat nová sezóna. Čím bude nová?


Novinkou bude cyklus komorních koncertů v Malém sále Kongresového centra. Jeho kapacita je do 100 posluchačů a komorní koncerty budou ve srovnání s koncerty ve velkém sále spíše „rodinnou“ záležitostí. Jsem přesvědčen, že obecně naše nabídka koncertů pro následující sezónu je pestrá a zajímavá, o čemž svědčí i velký zájem o předplatné. Vrcholem sezóny pak bude říjnový koncert s Magdalenou Koženou, který bude vysílat na Štědrý den Česká televize.


Za rozhovor děkují editoři Opera Dreamu.

Žádné komentáře: