sobota 11. června 2011

"V Brně chci udržet pěknou návštěvnost a kvalitní umělecké výkony", říká Eva Blahová, nová šéfka Janáčkovy opery Národního divadla v Brně


Univerzitní profesorka Eva Blahová je dcerou prvního slovenského operního zpěváka dr. Janka Blahy a vnučka politika a filantropa dr. Pavla Blahy. Pedagogicky působila 32 roků na VŠMU v Bratislavě, pět roků na Akademii Europe Mozart Foundation, v současnosti je profesorkou na Akademii umění v Banské Bystrici. Koncertní pěvkyně a renomovaná profesorka operního zpěvu získává úspěchy především v zahraničí. Zasedá v různých porotách světových operních soutěží. Mezi její žáky patří například: Magdalena Kožená, Gustáv Beláček, Lada Biriukov, Dubravka Musovič, Renata Pokupič, Peter Berger ad. Žáky má od Japonska přes USA a Kanadu až po většinu zemí EU.


Paní profesorko, jak se Vám podařilo získat místo umělckého šéfa brněnské opery?

Bylo to v Praze, kde mě na jednom z představení oslovil ředitel brněnského divadla pan Daniel Dvořák. Vzala jsem si několik dnů na rozmyšlenou a posléze jsem byla jmenována dekretem. Do Brna se moc těším.


Co od této práce očekáváte a co byste Brnu chtěla přinést?
Nejprve se musím seznámit se souborem, hlavně s organizačními věcmi a managementem divadla. A co bych chtěla Brnu přinést? Přebírám sezónu, která je již připravena a ráda bych se proto zaměřila na dramaturgii přespříští sezóny.


V této sezóně byly premiéry postavené z velké části na hostujících umělcích. Jen namátkou jmenujme obsazení v inscenacích Nížina, Brouček, Figarova svatba a Turandot. Domácí sólisté, jako jsou např. paní Boross či pan Berger trošku "strádali". Plánujte více využívat domácí sólisty?

Máte i nemáte pravdu. Boross i Berger měli hodně příležitosti v minulých sezónách, nehledě na to, že oba velice často hostují na jiných operních scénách v bývalém Československu, ale i v zahraničí. Zároveň jsou obsazeni ve stávajícím repertoáru, které stále běží. A pokud mám dobré informace, panu Bergerovi končí smlouva, kterou již nechce prodlužovat a pani Boross i nadále zůstává sólistkou Janáčkovy opery. Ráda bych také zmínila, že brněnská opera má velmi kvalitní orchestr, sbor i sólisty a řadu inscenací považuji za velice kvalitní.


Přivedete do brněnské opery některé své žáky, působí zde například již zmíněný Peter Berger...

Ano, Peter Berger je skutečně můj žák, ale není první. V Brně mám celou řadu dalších žáků, kteří zde odstartovali svou kariéru. Jen namátkou: Divišová, Kramolišová, Lehotský a mnoho a mnoho dalších. Osobně si myslím, že vůbec nezáleží, zda se jedná o mé žáky. Mnohem podstatnější bude, aby se jednalo o kvalitní pěvce a případná "protekce mých žáků" v tom nebude hrát žádnou roli...


Budete se i nadále věnovat své pedagogické činnosti?

Na Akademii umění v Banské Bystrici jsem garantem magisterského Studia a mám zde především zahraniční studenty. Předpokládám, že pedagogické aktivity budu muset omezit, protože práce v divadle mě dozajista "pohltí".


Jak se na to všechno těšíte? A myslíte si, že Vás manažerská činnost v něčem obohatí?

Víte, mám již za sebou jak uměleckou, tak i dlouhou pedagogickou kariéru. Divadlo je především týmová práce a člověk se stává součástí celku. Rozhodně si nezakládám na tom, že přijdu do brněnské opery a okamžitě zde nastanou velké změny. Hlavně bych chtěla, aby si Brno udrželo pěknou návštěvnost a diváci chodili na kvalitní umělecké výkony.

Moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí!

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Jééé, to jsem nasmál při četbě tohoto článku!!! Že prý paní Blahové jde především o kvalitu a vůbec jí nezáleží na tom, jestli budou v tomto směru angažováni právě její žáci...ha ha ha!!! Tak já vás, milí čtenáři, můžu ubezpečit, že paní Blahová prosazuje pouze a jen své studenty, a to bez ohledu na kvalitu. A také vězte, že tato dáma ještě žádného kvalitního pěvce nevychovala. Jak by taky mohla, když sama neumí zpívat. Pěvci jako Kožená, Lehotský či Berger, jejichž jmény se ohání, zpívají dobře, ale ne její zásluhou. Pokud ovšem hodlá paní profesorka omezit svou pedagogickou činnost, jak sama říká, je to sympatické, poněvadž jako šéfka opery možná nadělá míň škody.
Pavel

VlaM řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
VlaM řekl(a)...

Znám vynikající reprezentační fotbalové trenéry, kteří to jako hráči nikdy nedotáhli dál než do II. ligy (někdy ani to ne), natož do repre.