pátek 24. června 2011

Pěvkyně Dana Burešová vytváří v Hindemithově Cardillacovi postavu Dcery (Die Tochter)


Operní soubor Národního divadla moravskoslezského v Ostravě připravil na sobotu 25. června druhu premiéru opery Paula Hindemitha Cardillac. Režisérem představení je Jiří Nekvasil. Hudební nastudování opery Cardillac je v rukou Roberta Jindry. V titulní roli vystoupí Jacek Strauch, jako Cardillacova dcera (Die Tochter) se představí Dana Burešová. Znamenitou pěvkyni, která je v současnosti v angažmá pražského Národního divadla, jsme před sobotní premiérou požádali o krátký rozhovor.


Jak jste vstoupila do velkého světa opery?

Prvním konkurzem, na který jsem dorazila s nohou v sádře. Dalším krokem bylo angažmá v pražském Národním divadle, malém českém operním světě, kterého si velmi vážím.


Jaký je Váš dosavadní operní repertoár?

Na domovské scéně zpívám převážně českou operu. Při hostování jsem měla možnost vyzkoušet i Wagnera, Humperdinga a nyní Hindemita. Vždy je to otázka nabídky.


WeilLong Tao (Důstojník), Dana Burešová (Cardillacova dcera)

Co písňová koncertní vystoupení?

Žádané jsou převážně operní árie, ale mám možnost zpívat i oratorní díla a mše. Písňové recitály jsou dnes spíše lahůdkou. Možná si na podzim zazpívám Saudkovy Postavy ze Shakespeara. Moc se těším.


Na jevišti působíte velmi jistě a sebevědomě…

Pokud ano, není to jen má zásluha, ale svůj podíl mají i dirigent s režisérem. Jejich rukou vzniká definitivní obraz pro diváka. Navíc chcete-li někoho o něčem přesvědčit, neměl byste tápat.


Jak se cítíte jako Cardillacova dcera?

Byl to tvrdý oříšek. Hudebně je velmi náročná, ale během zkouškového období jsme se docela dobře sžily a od mého hlubokého nepochopení jsme se propracovaly k zajímavému výrazu.


Děkujeme Vám za rozhovor a v sobotu zlomte vaz.


Dana Burešová (Cardillacova dcera), Valentin Prolat (Důstojník), Jacek Strauch (Cardillac)

Dana Burešová, soprán

Dana Burešová vystudovala zpěv na Pražské konzervatoři. Byla žačkou profesorky Brigity Šulcové. Během svých studií se zúčastnila několika hudebních kurzů u profesora Pavla Lisiciana ve Výmaru v Německu.

V pátém ročníku konzervatoře se stala sólistkou divadla v Českých Budějovicích, kde její první rolí byla Zerlina v Mozartově Donu Giovannim. V témže divadle zpívala Adélu v Straussově Netopýrovi a dále Kuchtíka v Dvořákově Rusalce a Esmeraldu ve Smetanově Prodané nevěstě.

Poté, co vyhrála konkurz na roli Mařenky v Prodané nevěstě pro inscenaci Národního divadla v Praze, jí zde bylo nabídnuto angažmá. Od sezóny 1992/1993 tak na jevišti Národního divadla vytvořila hlavní role ve významných operních dílech českého i světového repertoáru. Kromě Mařenky to v operách Bedřicha Smetany byla Jitka (Dalibor), Vendulka (Hubička), Hedvika (Čertova stěna), Ludiše (Braniboři v Čechách), v operách Antonína Dvořáka zpívala Rusalku (Rusalka) a Terinku (Jakobín), v dílech Leoše Janáčka Jenůfu (Její pastorkyňa) a Lišáka (Liška Bystrouška). Mezi její význačné role patří i Taťána (Čajkovskij – Evžen Oněgin), Kněžna (Mozart – Figarova svatba), Micaela (Bizet – Carmen) nebo Alžběta (Wagner – Tannhäuser).

Se souborem opery Národního divadla Praha Dana Burešová několikrát absolvovala turné po Japonsku (Rusalka, Kouzelná flétna, Figarova svatba), v Japonsku hostovala rovněž v roli Alžběty ve Wagnerově Tannhäuserovi a jako Mařenka v Humperdinckově opeře Perníková chaloupka. Hlavní roli ve Smetanově Prodané nevěstě ztvárnila v inscenaci opery v Baltimore. Na Sardinii zpívala Jitku ve Smetanově Daliborovi, v Las Palmas Dvořákovu Rusalku. V roce 2011 roli Mařenky z Prodané nevěsty zpívala také koncertně v Londýně, a to s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Kromě operní činnosti Dana Burešová úspěšně rozvíjí svou činnost koncertní a uplatňuje se na nahrávkách operních děl i písní. Mimo jiné jako členka souboru Musica antiqua Praha koncertovala v Německu, Dánsku, Francii, Rakousku a dalších evropských zemích a z její spolupráce s tímto souborem vzešla dvě CD s barokní a českou lidovou hudbou. S Pražským komorním orchestrem nazpívala Smetanovy Večerní písně. Pro vydavatelství Supraphon nahrála CD s písněmi Vítězslavy Kaprálové. Na Pražském jaru vystoupila pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho v roli pro soprán v Zemlinského Lyrické symfonii. Jako Fekluša v Její pastorkyni a 2. žínka v Rusalce účinkuje v nahrávkách těchto oper dirigovaných sirem Charlesem Mackerrasem. K dalším renomovaným dirigentům, s nimiž Dana Burešová spolupracovala, patří např. Jiří Bělohlávek, Oliver Dohnányi, Jiří Kout, John Fiore a další.

V roce 2008 Dana Burešová získala Cenu Thálie za mimořádný ženský jevištní výkon v roli Alžběty ve Wagnerově opeře Tannhäuser.

Žádné komentáře: