sobota 25. června 2011

LETNÍ ŠKOLA BAROKNÍ HUDBY – poprvé na zámku v Holešově


V letních dnech 5. až 14. srpna 2011 mají všichni příznivci barokní hudby možnost získat nové teoretické i praktické zkušenosti. Devátý ročník Letní školy barokní hudby se bude letos poprvé konat v jedinečném a stylovém prostředí zámku v Holešově. Vrcholem bude nastudování a provedení tří kantát Antonia Vivaldiho - Beatus vir (RV 597), Dixit Dominus (RV 594) a jedné z nejznámějších barokních kompozic - Gloria (RV 589). Skladby zazní v podání devadesátičlenného ansámblu složeného z lektorů a frekventantů školy.

pátek 12. srpna 19 hodin, Hlavní sál zámku v Holešově
sobota 13. srpna 19 hodin, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Sv. Hostýně
neděle 14. srpna 15 hodin, Kongresovém centru ve Zlíně

„V letošním roce se mohou posluchači těšit na: "prosluněnou hudbu barokní Itálie. Připravili jsme tři kantáty geniálního Antonia Vivaldiho. První z nich, Gloria, je osvědčeným kvalitním titulem, při jehož provedení však chceme zdůraznit stylové pojetí a zbavit skladbu romantizujících klišé, kterými často bývá poznamenána. Další dvě díla sice stojí, co do známosti, ve stínu slavného Gloria, ale zcela neprávem. Obě skladby jsou zkomponovány pro dva sbory, dva orchestry a sólisty a slibují tak i nejnáročnějšímu posluchači opravdu nevšední a zvukově neobyčejně barevný zážitek“ prozradil dirigent Roman Válek. Další koncerty už budou komornějšího charakteru: tradiční zahajovací koncert lektorů (7. 8.), a dva studentské koncerty (9. 8. a 10. 8.).

Letošní ročník přináší dvě velké novinky. Tou hlavní je místo konání. Po třech letech strávených v krásném městečku Kelč se LŠBH stěhuje do prostředí nadmíru inspirativního. Veškerá výuka a většina koncertů se bude odehrávat na zámku v Holešově. „Jsme vděčni za mimořádně vstřícný přístup města a Městského kulturního střediska Holešov. Stejně jako my, jsou i místní přesvědčeni, že barokní hudba na místní zámek patří. Věřím, že všichni budou nadšeni a genius loci přispěje k tvůrčí atmosféře kurzů.“ Říká hlavní produkční kurzů Johana Obršlíková.

Druhou významnou novinkou je místo uvedení posledního koncertu. Proč se pořadatelé rozhodli využít sice jeden z nejprestižnějších, ale s barokem příliš nekorespondujících prostor v ČR vysvětluje sbormistryně Tereza Válková: „Kongresové centrum ve Zlíně se může pochlubit dokonalou akustikou, srovnatelnou s pražským Rudolfinem. Právě tento faktor je pro uvedení vokálně instrumentálních děl rozhodující. Vždy jsme chtěli uskutečnit jeden ze závěrečných koncertů ve Zlíně, nyní, kdy byl otevřen tento skvělý sál, můžeme konečně završit průběh kurzů v krajském městě, kam jistě koncert tohoto významu patří.“

Na LŠBH se sjíždí každý rok mezinárodní tým lektorů, který mladým a nadšeným studentům předává své znalosti a zkušenosti formou praktické výuky, přednášek a hlavně osobním příkladem na koncertech v rámci kurzu. Za dobu jejího trvání se LŠBH zúčastnilo přes 30 lektorů a více než 600 studentů z ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Španělska, Francie, Holandska, Mexika, USA, Německa, Ruska, Japonska, Srí Lanky a vzdělávat se mohli v dvaceti různých interpretačních oborech a společně nastudovali tato díla: G. F. Händel – Mesiáš, Juda Makabejský, Izrael v Egyptě, J. S. Bach - Mše h moll, Magnificat, C. Monteverdi - Mariánské nešpory, J. B. Lully a M. A. Charpentier - Te Deum a H. Purcell - Óda na svatou Cecílii.

Více na www.baroknihudba.cz, skola@baroknihudba.cz

Žádné komentáře: