pátek 3. června 2011

Jiří Urban: Nabucco v Ostravě osloví všechny kategorie diváků


Nana Miriani (Abigaille), Evez Abdullayev (Nabucco)

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uvedlo Verdiho Nabucca jako svou předposlední tečku za novinkami operního repertoáru sezóny. Jedná se o obnovenou premiéru představení, které v roce 1998 nezaměnitelně režíroval Michael Tarant, dnes šéf olomoucké činohry. Obnovená premiéra zůstala věrná scénickému provedení - scéna vystačí s několika proměnami, které jsou funkční, přitom se ponechává prostor pro mohutný sbor. Byly ponechány také historicky laděné kostýmy, nápadné svým střihem, barvou a doplňky, umocňující postavení a charaktery jednotlivých postav.


Evez Abdullayev (Nabucco)

K obnovenému hudebnímu a režijnímu uvedení v Národním divadle moravskoslezském
přivzal Robert Jindra, šéf ostravské opery, mladou tvůrčí dvojici: dirigenta Tomáše Braunera a režisérku Bohuslavu Kráčmarovou. Oba vložili do inscenace temperament, prokázali svůj smysl pro dramatickou pointu. V pořadí vzniku třetí Verdiho opera dobře vyznívá a je působivě provedená jak po stránce hudební, tak režijní. Navíc se podařilo výtečně obsadit všechny klíčové postavy.


Nana Miriani (Abigaille), Roman Vlkovič (Velekněz)

Na představení 1. června 2011 se v titulní roli představil mladý ázerbájdžánský pěvec Evez Abdullayev, který diváky přesvědčil herecky i pěvecky. V dalších rolích úspěšně vystoupil například Luciano Mastro (Ismaele) a spolehlivý Martin Gurbaľ (Zachariáš). Z ženských představitelek doslova excelovala Nana Miriani (Abigaille), jejíž pěvecký výkon působil tak libě a sladce, že hlas evokoval tekutý sladký med. Její plynulý, měkký a zvukově bohatý hlas zněl beze stopy námahy, zpěv se linul s neznatelnými nádechy, lehce,s úžasnou věrohodností prožitků. Prostě krása. Velkou pěveckou příležitost dostala hostující Michala Kapustová (Fenena) a studentka Fakulty umění Ostravské univerzity Veronika Holbová (Anna). Obě jsou velmi dobrými pěvkyněmi, mají hlas i techniku a jistě díky tomu se brzy a oprávněně uplatní jako sólistky ve větších rolích. V neposlední řadě si velkou pochvalu zaslouží Jurij Galatenko za dobrou přípravu operního sboru.


Sbor opery NDM

Obnovené nastudování Nabucca v Ostravě nabízí klasické, výpravné nastudování jednoho z nejslavnějších klenotů klasického operního repertoáru. Ponechává opeře její dramatickou atmosféru, sílu myšlenkového odkazu a opakovaně se stává historickým poselstvím. Takřka tříhodinové představení má svých několik vrcholů, které tradičně oslovuje publikum a vždy zasáhne všechny kategorie diváků. Nebylo tomu jinak ani tentokrát.


Veronika Holbová (Anna), Martin Gurbaľ (Zachariáš)
Foto: Martin Popelář

Nové hudební nastudování Tomáš Brauner
Dirigent Tomáš Brauner
Režie Michael Tarant
Obnovené režijní nastudování Bohuslava Kráčmarová
Scéna Milan Čech
Kostýmy Tomáš Kypta
Pohybová spolupráce Leopold Kotlár
Sbormistr Jurij Galatenko

Osoby a obsazení:

Nabucco Evez Abdullayev
Ismaele Luciano Mastro
Zachariáš Martin Gurbaľ
Abigaille Nana Miriani
Fenena Michaela Kapustová
Velekněz Roman Vlkovič
Abdallo Rudolf Medňanský
Anna Veronika Holbová

Národní divadlo moravskoslezské
Divadlo Antonína Dvořáka 1.června 2011 v 18.30 hod.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Vazeny pane redaktore, pro vasi informaci mezzosopranistka Michaela Kapustova je znama a vyhledana solistka v ceskych divadlech a nejlepsi coloratur mezzosopran co mame v soucasne dobe v CR. Mimo jine byla nominovana na cenu Thalie za mimoradny jevistni vykon v roli Popelky v ND v Brne. Pri vsi ucte k Vam me trosku zarazila vase citace (...se brzy a oprávněně uplatní jako sólistka)...Dle informaci na internetu pi. Kapustova je laureatem nekolika peveckych soutezi a vystupuje pravidelne V CR i v zahranici s velkym ohlasem kritiky. Zdravim Vas a Zdar opere! Martin