středa 4. května 2011

Jiří Urban: Zázrak v tichu asi neosloví každého


Zleva: Vladimír Vašků, Olga Borisová – Pračiková, Lukáš Lepold, Lucie Skálová, Filip Staněk, Barbora Kaufmannová, Michal Lewandowski

Baletní představení, jehož světová premiéra se konala v Divadle Jiřího Myrona Ostravě ve čtvrtek 28. dubna 2011, se stalo výzvou. Je výsledkem hned tří choreografů - Philippa Talarda z Francie, Erica Trottiera z Kanady a Igora Vejsady, současného šéfa ostravského baletu Národního divadla moravskoslezského. Scénografií a taneční choreografií chtějí v divákovi vyvolat rozpomínání zevnitř a zachytit něco, co se rodí v přírodě, roste v tichu, je oproštěno od hřmotu slov. Tanečníci se pochybují v krychli, jež je z různých stran prosvětlována, tančí na trávě i ve vodě. Prostor, pohyb a světlo se tak výrazně podílejí na celkovém iluzivním efektu - na vidění či lépe vnímání času. Ubíhající čas nám připomínají nejen zrychlené nebo zpomalené taneční kreace, ale také filmová anamorfóza (s fotografiemi a video projekcí). Působivé jsou efekty stínů nebo efekty vody napuštěné ve speciálním korytě, dovezeném údajně až z Marsseille.

Svůj význam nabývá romantická hudba Franze Liszta, Gustava Mahlera a Richarda Wagnera, protože je plná emocí. Ve spojení s moderním tancem se tak vytváří živá energie, důležité pro obnovu rovnováhy životních sil.

Kostýmy tanečníků jsou dalším ze zajímavých prvků inscenace. Tanečníci jsou oblečeni do kombinéz z potištěného speciálního poloprůsvitného materiálu. Předlohou pro tisk byly dvě fotografie leteckých snímků lesnatých krajin, které na tanečnících vyvolávají na jedné straně dojem abstraktního tetování, na druhé straně potvrzují přináležitost člověka k přírodě.

Představení má naději oslovit také mladší diváky, protože se v něm uplatňují prvky moderního tance, vyznačuje se nápaditostí a přijatelnými tanečními výkony.

Národní divadlo moravskoslezské
Divadlo Jiřího Myrona 28. dubna 2011 v 18.30 hod.

Choreografie Philippe Talard
Eric Trottier
Igor Vejsada
Scéna a kostýmy Philippe Talard
Jevištní projekce Bruno Baltzer
Martin Popelář
Hudební aranžmá André Mergenthaler

Účinkují:
Olga Borisová – Pračiková
Barbora Kaufmannová
Lucie Skálová
Markéta Pospíšilová
Ashley Brooke Lunn
Isa Ichikawa
Lukáš Lepold
Jan Krejčíř
Michal Lewandowski
Filip Staněk
Vladimír Vašků
Rodion Zelenkov

Žádné komentáře: