úterý 31. května 2011

The Hilliard Ensemble


2. a 3. 6.
20.00
Národní divadlo

Heiner Goebbels
I went to the house but did not enter

Scénický koncert ve třech obrazech na texty T. S. Eliota, Maurice Blanchota, Franze Kafky a Samuela Becketta A staged concert in three tableaux with words by T.S. Eliot, Maurice Blanchot, Franz Kafka and Samuel Beckett

Heiner Goebbels – koncept, hudba a režie
Klaus Grünberg – scéna a světelný design
Florence von Gerkan – kostýmy
Willi Bopp – zvuk
Wolfram Sander – asistent
Carolina Espirito Santo – asistentka scénografa

Hilliard Ensemble
David James – kontratenor
Rogers Covey-Crump, Steven Harrold – tenor
Gordon Jones – baryton
Produkce: Théâtre Vidy-Lausanne
Koprodukce: Edinburgh International Festival 2008 (Velká Británie), Schauspielfrankfurt (Německo), Teatro Comunale di Bolzano (Itálie), Grand Théâtre de Luxembourg (Lucembursko), Musica, Festival international des musiques d’aujourd’hui de Strasbourg (Francie)

Světová premiéra World premiere:
Edinburgh International Festival, 28. 8. 2008
V anglickém jazyce s českými titulky.


The Hilliard Ensemble je dnes považován za jeden z nejkvalitnějších světových komorních pěveckých ansámblů. Jeho svébytný styl a vybroušená muzikálnost uchvacuje posluchače v provedeních jak děl středověkého a renesančního repertoáru, tak i skladeb žijících tvůrců dedikovaných souboru. Své postavení na poli staré hudby si ansámbl vybudoval již v 80. letech 20.století, kdy vydal u EMI řadu úspěšných nahrávek (mnohé byly reedovány pod etiketou Virgin), doplněnou ještě o snímky šířené prostřednictvím vlastního labelu hilliard LIVE, dnes dostupné pod etiketou Coro. Od samého počátku však soubor věnoval nemenší pozornost i soudobé hudbě. Jeho nahrávka skladby Arva Pärta Paseko z roku 1988 znamenala počátek spolupráce s tímto skladatelem a zároveň i s mnichovskou gramofonovou společností ECM. V poslední době si soubor objednal díla u dalších skladatelů z pobaltských republik, mj. Velja Tormise či Erkki-Svena Tüüra, o něž rozšířil již tak obsáhlý repertoár nové tvorby zahrnující skladby Gavina Bryarse, Heinze Holligera, Johna Caskena, Jamese MacMillana, Jeleny Firsovové ad. Kromě početných nahrávek pořízených a cappella zahrnuje diskografie souboru pod etiketou ECM především dvojici alb, Officium a Mnemosyne, nahraných ve spolupráci s norským saxofonistou Janem Garbarkem, a album Morimur s německým hráčem na barokní housle Christophem Poppenem a sopranistkou Monikou Mauch.


Soubor nadále pokračuje v navazování nových kontaktů s žijícími skladateli, nezřídka i ve spojitosti s orchestrální tvorbou. V roce 1999 tak uvedl s London Philharmonic Orchestra pod taktovkou Kenta Nagana premiéru skladby Unsuka China Miroirs des Temps. V témže roce se v rámci festivalu BBC Proms odehrála premiéra díla Jamese MacMillana Quickening, vzniklého na objednávku BBC a Philadelphia Orchestra. S dirigentem Lorinem Maazelem a Newyorskou filharmonií uvedl soubor světovou premiéru Symfonie č. 3 Stephena Hartkeho, po níž následovala evropská premiéra díla s Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern za řízení Christopha Poppena. Dále the Hilliard Ensemble spolupracoval s Mnichovským komorním orchestrem na uvedení nového díla Erkki-Svena Tüüra. V roce 2007 společně s Drážďanskou filharmonií provedl premiérově Nunc Dimittis od ruského skladatele Alexandera Raskatova a v roce 2009 uvedl s Ardittiho kvartetem skladbu Et Lux Wolfganga Rihma.

Nová etapa činnosti souboru začala v srpnu 2008 na edinburském festivalu při příležitosti premiérového uvedení projektu I went to the house but did not enter Heinera Goebbelse. Mezi vrcholy kalendáře the Hilliard Ensemble v současné sezoně patří vydání a první živá koncertní provedení třetího společného projektu s Janem Garbarkem pro etiketu ECM – programu pod názvem Officium Novum. Poté soubor společně s Garbarkem podniká velké evropské turné. V dalších plánech ansámblu figuruje na předním místě spolupráce se skladatelem Alexanderem Raskatovem, jehož díla Obichod a Nunc Dimmittis má the Hilliard Ensemble provést s Nizozemským komorním orchestrem a Basilejským symfonickým orchestrem.

Více informací na: http://www.hilliardensemble.demon.co.uk/

Žádné komentáře: