pátek 1. dubna 2011

Nemastná neslaná Carmen

Jestli mám na něco opravdu smůlu, tak je to každé představení s názvem Carmen. O olomoucké jsem psala zde, o vídeňské zde a pražské zde. Většinou celý dojem upadá díky hlavním představitelům, scéně a režii. V lepším případě to zachrání Michaela a při troše štěstí i Escamillo.

Brněnskou Carmen jsem viděla už 3x. Poprvé to bylo 14. ledna 2008 (mé druhé operní představení, které jsem v tomto divadle viděla) a vzpomínám si, že jsme ho s mamkou spíš prosmály, než si ho užily. V poznámkách z tohoto představení mám napsané - slabá Carmen (nejsem si jistá obsazením), o hlavu menší José, který si šlape příšerně na jazyk (Lehotský), výborná Michaela (Straková) a hrozný Escamillo (Janál). :-D Naopak se mi moc líbily Frasquita a Mercedes (Priechodská a Wallingerová). Režie - bez nápadu.

Přece jen už to jsou 3 roky a něco se za tu dobu změnilo. 2. představení jsem viděla letos v lednu a mělo stejné obsazení jako včera (31. 3.). Co se týče scény v porovnání s ostatními divadly v ČR ať už z osobního shlédnutí, nebo fotografií vypadá ještě poměrně slušně, i když téměř beze změny během představení. Tu zajišťují alespoň dobře vymyšlená světla a občas nějaká rekvizita. Už při vstupu do hlediště vidíme na levém kraji jeviště sochu Panny Marie s hořícími svíčkami, před kterou většina hlavních postav v průběhu opery poklekne. Kostýmy dobře charakterizují Španělsko, ty se mi líbí. V režii jsem nenašla žádný zajímavý prvek, který bych jinde neviděla. Většinou se jedná jen o zaběhnutá klišé, tanečník s maskou lebky, retrospektiva v ději během předeher, nechápu procházející a procupitající jeptišky, tanečky Carmen vypadají víc komicky, než vášnivě. Také mi příjdou nedořešené některé detaily - házení pomerančů a podobného ovoce, které nejednou končí v orchestřišti, na rozvášněné dělnice v 1. dějství, stejně tak letáky, karty/peníze? a podobné věci. To, aby hrál orchestr pod deštníky, protože ta sprška věcí, které na ně padají během představení, je požehnaná.

O sestříhané verzi nechci ani mluvit. V České republice jsou snad jen JEDNY JEDINÉ noty, které používají všechna divadla - zpívané recitativy, prostříhané všechno, co se dá (duet Michaely s Josém, Carmen s Josém, úvodní sbor 3. dějství, vynechaný souboj, 4. dějství začíná až příjezdem průvodu s toreadorem a ušetřený nezůstal ani závěrečný duet. Je to obrovská škoda, vynechávají se opravdu nádherné pasáže. :-( Nechce si aspoň JEDNO divadlo zajet do Vídně, být originální a zahrát to aspoň jednou komplet?

O co se brněnské představení může najisto opřít, je výborný sbor, kterému je perfektně rozumět a má jako vždy nádherný zvuk. Největším zážitkem večera byl asi příjezd Escamilla ve 4. dějství, kdy se rozezněl fantastickým fortissimem, až šel mráz po zádech. Kdyby už nic, tato krátká scéna opravdu stojí za to vidět a slyšet! Rozhodně chválím i dětský sbor (škoda, že je opera tak sestříhaná, že v posledním dějství se už na jevišti neobjeví).

Baletní sóla jsou povedená, Peter Gordík předvedl nádherný tanec a Kateřina Nováčková s Evou Šeneklovou byly výborně sladěné. Líbí se mi, že i sboristé se sem tam pokoušejí o tanec a na jevišti je díky tomu velký pohyb.

Velmi povedená byla včera čtveřice Frasquita (Martina Králíková), Mercedes (Jitka Zerhauová), Remendado (Zoltán Korda) a Dancairo (Jakub Tolaš). Kvintet ve 2. dějství byl výborný a hádání z karet se mi také moc líbilo. Martina Králíková má příjemný hlas, je dobře, že ji teď můžeme slýchat v některých rolích, Jitka Zerhauová vládne nádherným silným hlasem, který je nezaměnitelný a je výborná herečka. Ladislav Mlejnek včera působil trochu nenápadně v roli Zunigy, ale dobře zazpíval.

Escamilla Romana Janála bych zařadila do takových "salonních typů". Nedokážu si představit, že by se šel utkat s býkem, i když ho nechci podceňovat. :-D Působil hrdě, elegantně, jako protiklad k "nemravnostem, pití a zločinům" cikánů, vojáků a pašeráků. S ním vešel slušný člověk. Mám pocit, že do árie Toreadora se v brněnské Carmen nic neděje. Podobně jako v Praze i zde Janál "probudí" jeviště a vdechne mu španělské ovzduší. Opět jen lituji, že se vynechává souboj Escamilla s Josém - tak ráda bych ho konečně slyšela!!!

Bezkonkurenční hvězdou představení je Michaela Daniely Strakové-Šedrlové. Už tolikrát jsem chválila její nádherný hlas a musím to jen potvrdit. Pro Michaelu se velmi hodí, přesvědčivě hraje hodnou dívku, její vyprávění o Josého matce dojímá nádherou melodie i procítěným zpěvem a v árii ve 3. dějství si bravurně vyhrála s celou škálou dynamiky a výrazů.

Kamenem úrazu je bohužel obsazení hlavních rolí. Hlas Ivana Choupenitche nemám ráda a včera to bylo asi nejsilnější. Zbytečně vykřičel některé pasáže, měla jsem občas pocit, že nerozeznám, jaký tón vůbec zpívá, jeho hlas bych přirovnala k bušení do plechu - vydá to zvuk, ale tón nerozeznáte. Květinová árie byla mimo a přesvědčil snad jen v závěrečném duetu. Herecky ho znám v lepší kondici. :-(

Jana Wallingerová se mnou asi nebude už do smrti mluvit, ale stále trvám na svém přesvědčení, že se pro roli Carmen nehodí. Pěvecky ji zvládne výborně, o tom není pochyb, ale povahou, typově... na ni prostě nesedí. Je víc veselá, než vášnivá, taneční kreace působí příliš uměle a mechanicky. Jako by hrála jen to, co se jí řekne, a nepřinášela nic ze sebe. Nejvíc se jí asi povedlo hádání z karet - to je její silná parketa a v závěrečném duetu se výborně rozehrála. Pro paní Wallingeorovou mi opravdu nejvíc sedí komické role (Rosina, Orlovský, Káča) nebo vážné případně "slušné postavy" (Suzuki, Anina, Cherubín...). Jako Mercedes byla kdysi vynikající. Carmen není šťastná volba. :-(

Jaroslav Kyzlink dělal včera co mohl. Publikum ho ani nevítalo potleskem, takže úvodní předehra "vyděsila" všechny v hledišti, kteří nevěděli o jeho přítomnosti, a před druhou polovinou nebylo hlediště k utišení. Orchestr neměl vyloženě svůj den, dlouho jsem nezaznamenala tak obrovské množství chyb. Publikum bylo po většinu představení docela chladné. Sedělo tam hlavně hodně studentů - těžko říct, jestli se učitelům ještě někdy povede dostat je na operu. Většinou byli bohužel zklamaní, jak jsem se s nimi bavila.

Brněnská Carmen by potřebovala nějaké pořádné oživení, nevím, kdo by mohl víc sedět na hlavní role, zatím jsem ani nenašla pěvkyni, která by dokázala pořádně vystihnout Carmen (dokážu si představit Csillu Boross, ale to není její obor) a na Josého by mě zajímalo vidět Rafaela Alvareze. Na koncertě k poctě prof. Věžníka ho zazpíval výborně.

Carmen bude diváky táhnout vždycky to je bez debat. Tohle je samozřejmě můj názor, mohu se s někým shodnout, někdo bude mít chuť si na mě někde počíhat za rohem... Tak alespoň povzbudivý dodatek, úterní Nabucco byl opět vynikající, pěvecké obsazení perfektně vyrované a paní Rálik jako Abigail velmi přesvědčivá. V sobotu nás čeká poslední představení Julietty (nikde jinde ji teď ve světě nehrají!!!), neváhejte! A v neděli bude poslední Aida v této sezóně s Csillou Boross, Rafaelem Alvarezem a Vladimírem Chmelem. Vstupenek už mnoho není... Rozhodně se máme opět na co těšit!

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Chápu Vaše zklamání, co se týče škrtů, které jmenujete, ale musíte si uvědomit, že i tak trvá představení bez deseti minut tři hodiny, takže bez škrtů by bylo k nepřežití :-)

Dana Šimková řekl(a)...

Tak ať se nezpívají recitativy a hned to bude kratší. Ve Vídni se to například hraje mluvené a není to o moc delší. Máme i delší představení :-)).

Anonymní řekl(a)...

no když je to pro někoho k nepřežití , tak ať si jde na něco rychlejšího:)
navíc ten souboj by to zakčnil, tak nevím, jaká je v tom logika.
Hanka

Anonymní řekl(a)...

Totálně s vámi nesouhlasím....nevím jak vy z postu absolutního laika můžete nepsat takovou hanlivou kritiku na sólisty....myslím, že brněnské obsazení je vyníkající....a co se týče Jany Wallingerové- kdyby každá Carmen vypadala stejně... to by sme to dopracovali.....Myslím. že by jste měla příště na představěních pořádně poslouchat a nebýt zaujatá od začátku až do konce....!!!!!!

Cid řekl(a)...

Přátelé, už jste někdy přemýšleli o tom, jak je možné, že všichni poslouchají totéž a slyší něco jiného? Až naleznete odpověď na tuto otázku, budou i veškeré debaty kultivovanější. Ona ta odpověď není zas tak složitá. Cid

Anonymní řekl(a)...

Dnes jsem měla možnost poprvé shlédnout operu Carmen v Brně. (Carmen - Hajnová, Don José - Choupenitch) Velmi jsem se těšila.....ale v půlce jsem vážně uvažovala o tom, že odejdu. Opera je to neuvěřitelně krásná, ale takhle vykuchaná... , po výtvarné a taneční stránce bylo představení bez nápadu a zjevných znalostí španělské kultury (vypadalo to, že nikdo neměl ani páru o tom, jak to vlastně má vypadat - př. španělské tance? když už chtěli použít nějaké ty prvky flamenca, atd., tak by nebylo k zahození zeptat se někoho, kdo tomu rozumí, jak to má vypadat a ne pohyby plácat odhadem... , toreador s červenou šálou? kostýmy?)a o pěveckých sólových výkonech ve dvou hlavních rolí radši ani nemluvně... chválím moc sborové části, pana dirigenta a celý orchestr. Jen taková perlička na konci pro mě byla "uniforma" sboristek. Plus jsem celou dobu jejich zpěvu na podiu slyšela v hlavě pana režiséra: " Ano výborně, všichni v bílé, a ještě vějíře tu musí být, všichni musí mít vějíře a stejné, a mávat, všichni mávat!"