úterý 26. dubna 2011

Mazaný Figaro v ženské podobě


Minulý týden Komorní opera JAMU zahrála další z vynikajících představení - Pergolesiho operu La serva padrona. Konalo se v malém sále Studia DEVÍTKA, takže diváci byli nejednou "součástí děje" a museli uhýbat probíhajícím sólistům a letící cibuli.

Pergolesiho opera (intermezzo) je drobné dílko o mazané služce, která by se chtěla provdat za svého pána "starce", protože už ji nebaví pořád jen sloužit. Sabotuje chystání snídaně, péči o svého pána a nepouští ho ven z domu. V postavení pán - služka si lezou pěkně na nervy a dělají si naschvály, ale oba si v průběhu opery uvědomují, že se stejně mají rádi a co by si hledali někoho jiného?

Začnu perfektně vymyšlenou scénou a kostýmy. Jana Boháčková zvolila jako hlavní kulisu stěnu se dvěma vchody - jeden vede do místnosti, kde je "němý" sluha Vespone, druhý do pracovny "laboratoře" Uberta (pána). V hlavní místnosti stojí pohodlná molitanová pohovka a stůl se židlemi. Kostýmy jsou jednoduché a přitom geniální. Mazaná Serpina má ušitý korzet s hadrů na podlahu a sukni z osušek. Uberto se po domě promenáduje v bleděmodrých obtažených podvlíkačkách a Vespone má (jediný) klasický oděv sluhy.


V roli Serpiny rozhodně zazářila Kateřina Vlčková. Výborně se hádala, posmívala se, vymýšlela lsti a byla drzá. Pěvecky mě velmi zaujala, snad jedinou drobnost bych ji vytkla - výslovnost "t" v podobě "tc" (jako by mluvila anglicky...).

Jan Kučera byl v komické roli opět jako doma! Nejistota, která byla patrná v Greminovi, se vůbec neprojevovala a nedivila bych se, kdyby si některé narážky a komické situace vymyslel přímo na scéně. S obtaženými podvlíkačkami vypadal jako v šestém měsíci těhotenství a když to doplnil o věčnou hlášku - "já mám hlad", nešlo zadržet smích. Skvěle zahrál obě polohy své postavy - situace, kdy mu Serpina leze nesnesitelně krkem, i ty, kdy ji má rád - ale to jí přece NEMŮŽE ŘÍCT!!! Lidi by se mu ještě vysmáli. Nezapomenu ani na jeho hlášku - "já nejsem blázen, já tu jenom studuju". Prodíral se první řadou, stál s deštníkem na diváky a hřměl na ně svým silným hlasem... Výborný výkon, dokázala bych si ho živě představit jako Dona Bartola v Lazebníkovi. Třeba ho někdy uvidíme! :-)


David Kříž alias "nemluvící" Vespone byl tak "tichou rolí", až byl k nepřehlédnutí. Naprosto "nepoužitelný", všechno mu museli několikrát vysvětlovat... stačil pohled, gesto a rozesmál diváky. Skvěle doplnil pěveckou dvojici.

Režie Renaty Fraisové neměla hluché místo, z počáteční klidné nálady se děj a napětí stále stupňovaly, smíchu přibývalo a pořád to bylo plné nápadů a života! Moc se mi líbil i český překlad - skvělý nápad uvést to v češtině, mohly tak alespoň vyniknout detaily a bylo nám umožněno soustředit se na dění na jevišti.


KO JAMU rozhodně nezklame a její představení skutečně stojí za to. Už nyní mám pro vás výbornou zprávu, na květen se přepravuje uvedení Pucciniho opery Sestra Angelica. Věřím, že se máme na co těšit!

PS: Pokud se dostanete na Facebook, zde je i ukázka z představení: http://www.facebook.com/video/video.php?v=1977425353455

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Dano, neviděla jste náhodou ve Vídni Manon? Nevíte jaké to je?
Díky za info.

Dana Šimková řekl(a)...

Bohužel ne. Třeba sem někdo napíše dojmy!