středa 20. dubna 2011

Jiří Urban: Ostravskou Fedoru bude doprovázet dobrá pověst


Ostravské nastudování opery italského hudebního skladatele Umberta Giordana se vyznačuje promyšleností a celkovou působivostí. Každý, kdo se podílel na vzniku inscenace, k něčemu směřoval. Dirigent Zbyněk Müler volí svižné tempo, scenárista Josef Ciller si je vědom toho, že k hudebnímu verismu, který opera reprezentuje, je zapotřebí efektní kresba prostředí, návrhářka kostýmů Katarína Holková respektuje společenskou realističnost, proto jsou její návrhy korespondující s dobou, vyznačují se navíc kvalitním vypracováním, pohybová spolupráce Kristýna Černá je založena na dramatičnosti. Jinými slovy řečeno, debutujícímu režisérovi Peteru Gáborovi se podařilo vytěžit maximum jak z hudby, tak děje.

Inscenačně je opera pojata jako retrospekce. Dostáváme se na konec 19. století do Ruska, mezi aristokratickou společnost s elegantní, vtipnou a bohatou vdovou Fedorou, do doby plné rozporů. Vyznačuje se přepychem a povrchní citovostí, ale také vrcholícím carským absolutismem, plným policejních zásahů, uvězňování a poprav. Pomocí projekce na plátno se zvětšují události a životní fakta, protože se na něm promítají záběry z aktuálního dění a snímají se používané rekvizity. "Verus" znamená v latině pravý, a tak se realistické ztvárnění skutečnosti a zachycení lidských charakterů se vzájemně prolínají. Navíc projekcí dochází k optickému rozšíření jeviště Divadla Antonína Dvořáka, což je nepochybně ku prospěchu. Nic není v inscenaci samoúčelné. Například od začátku stojí na scéně koncertní křídlo a až ve druhém dějství nabývá na svém opodstatnění, protože na něm hraje Lazinski, „potomek a následník Chopinův“.


Pěvecké obsazení je na operách většinou dvojí. Na repríze 20.dubna, o níž se zmiňuji, bylo reprezentativně zvoleno. Titulní roli ztvárnila hostující Zuzana Šveda – Dunajčanová. Zejména herecky dovedla udržet diváka v napětí. V roli Lorina se představil další hostující pěvec Tomáš Černý. Jeho pěvecký výkon netrpěl výkyvy. Krásnou barvou hlasu zaujal Román Janál a jeho diplomat De Siriex působil přesvědčivě. Komtesu Olgu Sukarevu zpívala Agnieszka Bochenek – Osiecká, jež je pěvecky naprosto suverénní, navíc imponuje její italská výslovnost a srozumitelnost. Za zmínku stojí výkon Bogdana Kurowského coby Gretcha, poněvadž potvrdil, že nezklame a patří mezi nejkvalitnější pěvce současné ostravské operní scény.

Hudební projev orchestru byl vyrovnaný, s dobrou instrumentací. Tam, kde se zdálo, že selhává, nebylo tomu tak, protože se jednalo o přechod do jiné rytmiky. V díle se objevuje vedle drásavých hudebních částí zcela odlišný rytmus, například zazní francouzský valčík, ruské písně, slyšíme exotické hudební prvky, třeba alpský folklor, takže nakonec dirigenta Zbyňka Müllera obdivujeme, jak partituru zvládá.

Návrat Umberta. Giordana v Národním divadle moravskoslezském vyzněl pozitivně. Diváci si možná ani neuvědomují, že skladatel představuje jistý hudební směr, jehož hlavními představiteli jsou například Bizet, Mascagni, Puccini. Pravidelnému návštěvníkovi ostravské opery se tak postupně utváří jeho hudební rozhleděnost.

O této inscenaci jsme již uvedli dojmy z generální zkoušky z 12. dubna. Najdete je zde.

Národní divadlo moravskoslezské
Divadlo Antonína Dvořáka 20. dubna 2011 v 18.30 hod.


Hudební nastudování Zbyněk Müller

Dirigent Zbyněk Miller
Režie Peter Gábor
Scéna Josef Miller
Kostýmy Katarína Holková
Pohybová spolupráce Kristýna Černá
Sbormistr Jurij Galatenko
Dramaturgie Daniel Jäger

Osoby a obsazení:

Kněžna Fedora Romazoff Zuzana Šveda – Dunajčanová
Komtesa Olga Sukarev Agnieszka Bochenek – Osiecka
Hrabě Loris Ipanoff Tomáš Černý
De Siriex, diplomat Roman Janál
Dimitri, chlapec Veronika Höpflerová
Désiré, komorník Václav Morys
Baron Rouvel Pavel Ďuríček
Cirillo, kočí/Boroff, lékař Michal Křístek
Gretch, policejní inspektor Bogdan Kurowski
Loreck, chirurg Jaroslav Kosec
Nicola, podkoní Vlastimil Nitschmann
Sergio, podkoní Petr Němec
Michele, dveřník Petr Jonszta
Boleslav Lazinski Michal Bárta
Malý Savojan Jakub Jendřejek
Doktor Müller Adolf Prymus
Ivan, policejní agent Jan Šrom
Vladimír/ Lokaj Jiří Dvořák

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Hodnocení orchestru je grandiosní. Větu "Hudební projev orchestru byl vyrovnaný, s dobrou instrumentací." by měli vytesat do kamene, podobně jako "Každý, kdo se podílel na vzniku inscenace, k něčemu směřoval." Kam směřuje pan Urban?