neděle 6. března 2011

Jiří Urban: Turandot ve Státní opeře Praha


Shlédnout jednu z posledních repríz Pucciniho opery Turandot ve Státní opeře Praha se stalo zážitkem. Dne 24. února 2011 se jednalo o provotřídní pěvecké obsazení. Zpěváci se dovedli vyrovnat s nástrahami partitury a s náročností hudebního pojetí. Režisér Václav Věžník ve svém nastudování nepodléhá svodům aktualizace, spíše navozuje exotickou atmosféru a umocňuje představu bohatství čínského císařského paláce (viz zlaté dekorace a náročně provedené kostýmy Josefa Jelínka). Jeho soustředění na pěvce a děj s sebou nese promyšleně koncipovaný přístup, soustředěný na každý detail v dramatických scénách, což nepochybně vyžaduje vnitřní kázeň a dobrou spolupráci s účinkujícími.


Hrálo se na jevišti, kterému dominovalo ohromné schodiště, končící v nebeských výškách. Tam sídlí císař Altoum (v dobrém provedení Lubomíra Havláka), otec krásné, chytré, ale zároveň kruté Turandot, jež až v závěru rozpozná neznámý cit - lásku. Pěvci pod Vězníkovým vedením své role intenzívně prožívali a nespokojili se s pouhým odzpíváním. Snad nejvýraznější výkon podal Oleg Korotkov v roli vypovězeného tatarského krále Timura. Potěšilo pojetí Turandot v provedení skvostně disponované anglické sopranistky Elizabeth Connell, která předvedla řadu rozdílných výrazových poloh. Například působivě vyzněla její reakce na Liuinu smrt, nebo závěrečné rozpoznání cizincova jména. Jejím partnerem v roli prince Kalafa se stal výborný tenorista Nikolaj Višňakov, jehož suverénní pěvecký výkon překryl jednotvárnost role. Také další obsazení bylo hvězdné. Zaujala Ludmila Vernerová, mladá otrokyně podpírající starého pána, v němž Kalafa rozpozná svého ztraceného otce Timura. Vtipně jsou rozehrány role císařových ministrů Pinga, Panga a Ponga (v podání Oldřicha Kříže, Richarda Samka, Josefa Moravce), vystupující na pojízdných křeslech. Výtečně si vedl operní sbor, citlivě reagující na proměny poloh, změnu rytmu, na vypjatost dramatických scén. K několika výstupům byl přizván balet v choreografii Otto Šandy, jehož vstupy nepůsobily samoúčelně. Nezbývá než dodat, že nezklamalo ani nastudování dirigenta Richarda Heina, zvláště oceňuji jeho spolupráci se sólisty. Představení se setkalo s oprávněně mohutným ohlasem u publika a vzhledem k tomu, že se opera Turandot vždy stává výzvou a ve Státní opeře Praha není uváděna často, nastudování se zřejmě zapíše do dějin divadla.


Zleva Radim Dolanský, Elizabeth Connell (Turandot, čínská princezna), Richard Hein (dirigent), Jitka Slavíková (dramaturgyně SOP)

Fotografie Jan Kačír

Státní opera Praha 24. února 2011 v 19.00 hod.

Dirigent: Richard Hein
Režie: Václav Věžník
Scéna: Ladislav Vychodil
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Tvrtko Karlovič
Choreografie a pohybová spolupráce: Otto Šanda

Turandot, čínská princezna Elizabeth Connell
Císař Altoum, její otec Lubomír Havlák
Timus, vypovězený tatarský král Oleg Korotkov
Neznámý princ (Kalaf) jeho syn Nikolaj Višňakov
Liu, mladá otrokyně Ludmila Vernerová
Ping, císařův ministr Oldřich Kříž
Pang, císařův ministr Richard Samek
Pong, císařův ministr Josef Moravec
Mandarín Miloš Horák
Perský princ Lubomír Havlák

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Byl to opravdu vyjímečný večer. Hlas paní Connell nevykazuje žádný kaz a je stále obdivuhodným nástrojem. Dynamická šíře od znělých a velice niterných pp až po vylice expresivní fff. to jsem snad v životě u takto exponované role v Čechách neviděl. Hlas je navíc bez rušivé vibráta, takže ve spojením s expresivním podáním / je i skvělá herečka/ skutečně výkon světového formátu. U zbytku již nadšení nesdílím, ale i tak to byl opravdu silný zážitek za který SOP moc dík. Osobně to bylo pro mě první setkání s opravdovým wagnerovským vysokodramatickým sopránem střihu Nilsson, Rysanek, Jones a Marton.

Adam řekl(a)...

Byla tady recenze na Turandot tuším z Brna, ale asi jen krátce, nestihl jsem přečíst a už ji nemohu najít. Už názvem byla velmi kritická, ale přesto - je možné ji znovu uveřejnit?

Dana Šimková řekl(a)...

Adame, pošlete mi, prosím, mail na aychend@seznam.cz. Díky moc. Dana