úterý 8. března 2011

Rozhovor s režisérkou Janou Andělovou–Pletichovou


Režisérka Jana Andělová–Pletichová patří k nepřehlédnutelným osobnostem operního života v České republice. Bezprostředně po úspěšné opavské premiéře Samsona a Dalily nám poskytla exkluzivní rozhovor.

Paní režisérko, jak se Vám pracovalo na opeře Samson a Dalila a jak jste spokojena s celkovým výsledkem?
Opera Samson a Dalila patří k inscenačně těžším úkolům. Jedním z důvodů je oratorní ráz díla v 1. dějství a v libretu chybějící dořešení dramatických momentů a nedopovězené dějové detaily. Nicméně úžasné hudební zpracování spolu se zajímavými historickými indiciemi příběhu nabízí bohatou inspirační paletu pro tvůrce inscenace.

Podle ohlasu diváků po obou premiérách se celému inscenačnímu týmu podařilo vytvořit ucelené dílo s romantickou atmosférou, s propracovaným vedením jednotlivých postav, s koncepcí sboru , která vychází z hudebního zápisu, s baletem, jenž zajímavě vstupuje do děje.

Co máte na opeře ráda a proč se jí věnujete?
Operu mám ráda především pro její hudbou vyjádřené emoce, dějové zvraty a atmosféru, pro její nereálnost – stylizaci, pro možnost ponoru do světa fantazie, pro úžasné zážitky z výkonů sólistu, jejichž hlas mě neustále už po mnoho let přivádí v úžas, pro barevnost a údernost sboru i orchestru, pro estetiku a krásu baletu.

Nikoho asi nepřekvapí, když je režie operního představení zadána činohernímu režisérovi. Je pro tuto činnost potřebné speciální hudební školení?
Režie opery má těžiště v hudbě, proto kdo sní pracuje musí mít povědomí o její formě, stavbě a musí ji mít rád. Studium partitury dnes nahrazuje snazší práce s klavírním výtahem a nahrávkou.

Mnoho činoherních režisérů zkusilo inscenovat operu, několika se to podařilo na výbornou a přinesli nový vítr.

V čem je podle Vás základní rozdíl mezi činoherní a operní režií?
Rozdílnost režie činohry a opery je veliká. Činohra má těžiště v textu, opera v hudbě, činohra volně nakládá s časem, dynamikou, tempem, opera má vše dané. Opera ve svém vývoji mění formu, stavbu, funkci recitativu, hud. ozdoby, postupuje od uzavřených čísel k plynulému toku hudby, práce se sborem jako komentátorem či dějově hybným elementem, atd..

Čerpáte inspiraci k tvorbě režijní koncepce z mimo hudebních zdrojů?
Kromě hudby čerpám inspiraci z historických indícií v literatuře, výtvarném umění, veškeré kultuře, přírodě a vlastně v celém životě.

Co si myslíte o kritických hodnoceních typu: režie slouží autorovi, nebo režisér jde proti autorovi?
Režisér by neměl jít proti autorovi a roubovat do díla zcela cizí témata, která vytvářejí nový příběh, jenž nemá nic společného ani s libretem ani s hudbou. Sloužit autorovi – znamená využít vše, co nabízí (poctivým studiem) a umocnit svým viděním a invencí - uměním . V tom spočívá i neotřelost režie.

Děkujeme Vám za rozhovor.

Připravili DŠ a JU.

Vizitka:
Jana Andělová- Pletichová se narodila do divadelní rodiny v Olomouci. Otec patřil k předním sólistům opery a matka byla členkou baletu. Po studiích na Janáčkově akademii v Brně nastoupila na post režiséra v Opavě, kde působí do dnešní doby. Za 26 let umělecké kariéry vytvořila přes 80 operních i operetních inscenací . Některé z nich byly nominovány na prestižní festivaly doma i v zahraničí a získaly různá ocenění. Kromě divadla uplatňuje své profesní zkušenosti na Slezské univerzitě v Opavě.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Vidíte a jde to : Paní režisérka je členkou divadla a pobírá normální plat za svou práci. Režie , které vytváří, mají hlavu a patu. V ostatních divadlech místa kmenových režisérů zrušili a teď vyhazují nesmyslné honoráře za jejich ne vždy povedené inscenace. Jedná se o velké peníze a nechápu, že se nedělá na nové inscenace výběrové řízení inscenačních týmů. Takhle někdo přijde, donese zajíce v pytli a výsledek je třeba jako Figarka v Brně. A peníze vyletí do nebe za průšvihovou inscenaci. Lidi na ni nechodí, tak se pomalu stáhne a nikdo - nikdo za to nenese odpovědnost.

Anonymní řekl(a)...

Jak víte, že lidi na Figarku nechodí,zatím je hlediště plné a mladí se baví. Tím neříkám, že bych já byl Figarkou nadšen.Ale patřím do té střední generace.

Dana Šimková řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Dana Šimková řekl(a)...

No, chodí... Zatím byla jen dvě představení a zítra je další. Moc vstupenek od premiér na další představení nepřibylo... Ty byly nakoupené dávno dopředu, aniž by věděli, na co vlastně jdou, takže si musíme počkat, jaké budou reakce z těch dalších představení. Druhá premiéra prý byla trochu lepší, uvidíme, co bude v těch dalších představeních.

Anonymní řekl(a)...

Paní režiserce fandím a k některým současným - novodobě pojatým inscenacím říkám , že se autoři libret a i hudby musí v hrobě obracet nad takovými výtvory a výmysly , slušně řečeno .