čtvrtek 3. března 2011

Jiří Urban: První premiéra po rekonstrukci v Opavě


Opavské Slezské divadlo uvedlo 27. února 2011 premiéru francouzské opery Samson a Dalila. Ukazuje se, že vedení divadla má svou koncepci a usiluje o uměleckou profilaci. Jeho ředitel Jindřich Pasker a šéf opery Damian Binetti podporují realizaci takových inscenací, které nejsou běžné, dovedou zaujmout a přitáhnout publikum. Navíc jsou s to sestavit kvalifikovaný inscenační tým, jenž se může opřít o kvalitní operní orchestr.


Michal Pavel Vojta a sbor SDO

Režie opery Samson a Dalila se ujala zkušená režisérka Jana Andělová – Pletichová, která spolu s dirigentem Daminem Binettim a s výtvarníkem scény Janem Duškem a výtvarnicí kostýmu Danou Hávovou, s choreografkou Hanou Turečkovou a dalšími pracovníky naplnila očekávané. Působivé byla třeba nástupní sekvence operního sboru, kdy vidíme na scéně hořící Davidovu hvězdu. Starobylý symbol je navíc vysvětlen ve skromně, ale vkusně provedeném programu, a tím nabývá na větší účinnosti. Je až s podivem, že sborové zpěvy, Achillova pata mnoha operních scén, patří k silným devízám opavského nastudování. Postavu Samsona ztvárnil Michal Pavel Vojta, který bohužel na tuto roli pěvecky nestačí. Jako Dalila vystoupila Ilona Kaplová, jež znatelně přechází rejstříky a zápasí s vibratem, přesto jsou oba představitelé přijatelní. Děje se to zásluhou dobrého hereckého vedení, místy jejich výkon nabývá až činoherní dimenzi. Rovněž zaujme baletní duet manželů Globových, který umocňuje celkovou symboliku, podtrhuje představu spojení muže a ženy, ohně a vody. Romantická hudba, světelné efekty, jednoduché kostýmy, které mají blízko k talitu, židovskému plášti nebo rituálnímu přehozu, umocňují kultivovanost a celkovou účinnost představení.


Dirigent Damiano Binetti
Režie Jana Andělová – Pletichová
Choreografie Hana Turečková j.h.
Sbormistr Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů Dana Hávová j.h.
Výtvarník scény Jan Dušek j.h.
Asistent režie Marta Vaňkátová
Korepetitoři Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Karel Mládek
Jazykový poradce Miroslava Pavlínková

Osoby a obsazení:

Dalila Ilona Kaplová
Samson Michal Pavel Vojta
Velekněz Nikolaj Někrasov
Abimélech Dalibor Hrda
Starý Hebrejec Peter Soós
Posel Filištínů Rosen Georgiev
První Filištín Filip Hlavinka j.h.
Druhý Filištín Roman Cimbál
Baletní duet Monika Globa, Valerij Globa

16 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Že by jste nám to paní Šimková přijela ukázat, jak se má zpívat, abychom na to stačili. Michal Pavel Vojta

Anonymní řekl(a)...

Vážená paní Šimková, mám takový pocit, že jste nebyla na té stejné premiéře, jako jsem byl přítomen já.
V případě pana Vojty jste zřejmě přeslechla bouřlivé ovace diváků na konci opery....a pokud má paní Kaplová vibráto a znatelně přechází rejstříky, budu se muset zamyslet nad kvalitou svého sluchu a hlavně vzdělání. Nechápu, jak můžete něco takového napsat a hlavně je zarážející, že jste se nezmínila o ostatních protagonistech....To o něčem vypovídá. Je mi líto hlavních protagonistů, že musí o sobě číst tak kritická slova, zvlášť od tak erudované osoby, jakou jste zřejmě vy. A nakonec bych ještě podotkl, že po přečtení několika vašich "kritik",by mě moc zajímalo, kdo z našich zpěváku v ČR, se vám vůbec líbí. S pozdravem MgA. Svoboda

Dana Šimková řekl(a)...

Pánové, moc se omlouvám, ale zapomněla jsem napsat do hlavičky autora článku Jiřího Urbana. :-D Já bych to raději zpívat nepřijela, pane Vojto. :-)

Pane Svobodo, u mě to musí být úplně jasné. :-) Skoro všichni. Výjimek je hrozně málo.

Anonymní řekl(a)...

A že jste se tedy, pánové, na tento blog tak hnali, abyste si mohli recenzi ještě za tepla přečíst?! Pane Vojto, Samsona jsem zatím neslyšel, ale není to první role, na kterou nestačíte. Pane MgA. Svobodo, potlesk opavských diváků není žádné měřítko, tam by zatleskali i slepici v domnění, že to je mezzosoprán.

Anonymní řekl(a)...

Vážený pane Urbane, budeme v Opavě všichni moc rádi, když přijedete a ukážete nám, jak to má vypadat. Pokud budete dostatečně zdatný, rád Vám přenechám svoje místo-můžete nám všem ukázat, co ve Vás je...Mimochodem-i Vy jste se sem nějak rychle přihnal, jen co jste zjistil od kolegyně, že jsme si dovolil nesouhlasit s Vaší (jistě objektivní) kritikou.

Anonymní řekl(a)...

Bohužel se pletete jako s některými tóny. Psal jsem, že jsem Samsona neslyšel - tak jak bych mohl být autorem?

Anonymní řekl(a)...

Pokud si pozorný čtenář vyhledá všechny kritiky, které pan Urban vypotil, zjistí, že téměř neexistuje operní představení, které by bylo v pořádku. Troufám si proto tvrdit, že možná právě ta slepice s mezzosopránem by mu konečně zněla jako rajská hudba...

Anonymní řekl(a)...

Vám se paní Šimková omlouvám, že jsem kritiku považoval za vaši.
A vám, milý anonyme, bych doporučoval více úcty k opavskému publiku. To co jste napsal, vypovídá o vašem IQ....Více se k tomu nebudu vyjadřovat.A mimochodem...nevím kdo se na blog hnal za tepla....MgA.Svoboda

Anonymní řekl(a)...

Je mi tedy opravdu líto, jak si někteří anonymní pisatelé kompenzují mindráky. Místo aby jsme byli rádi, že operu na oblastech ještě nezrušili, kydá se skoro na vše. Samson a Dalila je neuvěřitelně obtížná opera pro interprety a je obdivuhodné, že ji v Opavě určitě na solidní úrovni uvedli. Každý pěvec se snaží aby byl co nejlepší a taková slova je určitě demotivují. Finanční odměna je pro sólisty také směšná, tak už jen zbývá alespoň úcta, která je na oblastech pro domácí pěvce jedinou odměnou. Je mi Vás líto -anonymové s jedovatou slinou v ústech. Místo aby se umělci semkli a bojovali proti zlovůli mocipánů, kteří klidně likvidují operu v Praze a svou mzdovou politikou i jinde v divadlech, podřezávájí si pod sebou větev svou přehnanou kritikou. A toto je normální hlavně v České republice, kde soused závidí sousedovi i chcíplou kozu.

Anonymní řekl(a)...

Ale no tak vážení, zaujaté a osobní "kritiky" pana Urbana jsou vyhlášené. Pokud budete chtít poradit s odpadovými surovinami,určitě se na pana Urbana obraťte,ale jinak se jeho názorům můžete pouze zasmát. Čerte,drž se svého kopyta" :-) Držím Vám palce ,ať se v Opavě opeře daří!

Anonymní řekl(a)...

Pro pana Urbana
Z recenze na I. premiéru opery Samson a Dalila v Opavě (vyšlo 8.3.2011): "...V hlavní roli Dalily potěšila oko i ucho diváků Ilona Kaplová, Samsona doslova úchvatně zazpíval Michal Pavel Vojta..."
Ať se Opavě daří a nenechte se otávit!!!

Anonymní řekl(a)...

Pane M.P. Vojto, píše se "byste", nikoli "by jste", to jen ABYSTE věděl pro příště.....:-))) A. Kučerová

Anonymní řekl(a)...

Vážená paní Kučerová, pokud jsem udělal pravopisnou chybu, tak se Vám hluboce omlouvám a slibuji, že se to rozhodně neprojeví na mém uměleckém výkonu. Přeji vám, aby jste v životě nikdy nechybovala (tuto variantu pravidla českého pravopisu připouští). Michal PavelVojta

Anonymní řekl(a)...

Vážené dámy a pánové, z toho , co tady čtu, mám takový pocit, že už se jedná o osobní útoky na sólisty opery.Chce se mi zvracet!!! Pane Vojto velmi si vás vážím a přeji vám mnoho úspěchů a ještě spoustu krásných rolí. Nenechte se znechutit chudákama a nepřestávejte zpívat..:-) S úctou váš posluchač.

Anonymní řekl(a)...

Vážení zúčastnění této diskuze!
Opět jste mi potvrdili, jak závistivý a zapšklý je tento národ, který si neváží své kultury a svých umělců. Pana Urbana je mi ze srdce líto, protože takové výroky může vyplodit jen ubohý člověk, který si potřebuje hojit své komplexy pliváním po ostatních. Vážená paní Kaplová a pane Vojto - jen tak dál a myslím, že vás oba může urazit jen někdo, kdo je lidsky i profesně na úrovni.

Anonymní řekl(a)...

...júúúj veru "horúca" debata...
Viete ono Madona sa istého času vyjadrila: "...aj zlá reklama je reklama. A zadarmo! ...tí čo ma kritizujú majú tiež právo na svoj názor. Len niektorým za to platia..."
Takže všetkým Vám v Opave držím päste a určite sa k Vám na toto predstavenie vyberiem.