pátek 18. března 2011

Oficiální výsledky festivalu Opera 2011


Festivalová cena „LIBUŠKA“:

Festival není soutěžní přehlídkou, ale pravidelně upozorňuje na to, co se v domácím operním divadle obzvláště vydařilo. I letos byly výjimečné festivalové výkony oceněny čestnými cenami festivalu, tzv. Libuškami:

Cena kritiků za nejlepší inscenaci byla udělena inscenaci opery Giacoma Pucciniho Edgar v nastudování Divadla F. X. Šaldy Liberec. Cenu udělila porota ve složení Helena Havlíková, Josef Herman, Radmila Hrdinová, Olga Janáčková a Ivan Žáček.

Zdůvodnění poroty: Porota ocenila dramaturgickou volbu rané Pucciniho opery, vizuální podobu inscenace založenou na stylově čistém scénografickém řešení Jána Zavarského, vysoké nasazení všech účinkujících i úroveň hudebního nastudování, zvláště pak pěvecké výkony trojice protagonistů: Kateřiny Jalovcové, Lívie Obručnik Vénosové a Rafaela Alvareze.

Cena diváků za nejlepší inscenaci byla udělena inscenaci opery Giacoma Pucciniho Edgar v nastudování Divadla F. X. Šaldy Liberec. Diváci o ní rozhodují prostřednictvím ankety: na každém představení měli možnost vyjádřit míru své spokojenosti na stupnici od jedné (nejhorší) do pěti (nejlepší). Průměrně hlasovalo 100 diváků.

Edgar se stal divácky nejúspěšnější inscenací s průměrem 4,59; následovala Bizetova Carmen v nastudování Moravského divadla Olomouc (průměr 4,53) a Offenbachovy Hoffmannovy povídky v nastudování Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem (průměr 4,50).

Cena za mimořádnou interpretaci role byla udělena barytonistovi Jakubu Kettnerovi za interpretaci Escamilla v Bizetově opeře Carmen v nastudování Moravského divadla Olomouc. Cenu udělila porota emeritních sólistů Národního divadla ve složení Antonie Denygrová, Jana Jonášová, Daniela Šounová - Brouková, Jan Markvart a Miroslav Švejda.

Porota dále upozornila na následující výrazné interpretace rolí: Dana Burešová – Sestra Paskalina v inscenaci Martinů opery Hry o Marii (Národní divadlo); Steven Harrison – titulní role v inscenaci Massenetova Werthera (NDM Ostrava); Frédérique Friess – Desdemona v inscenaci Verdiho Otella (Jihočeské divadlo České Budějovice).

JAKUB KETTNER
Barytonista Jakub Kettner vystudoval zpěv na Konzervatoři v Pardubicích a v letech 1993–1999 na HAMU v Praze u René Tučka. V roce 1997 získal stipendium na Vysoké umělecké škole v rakouském Grazu, kde studoval u sólisty Vídeňské státní opery Gottfrieda Hornika. Ještě v posledním ročníku HAMU začal působit v pražské Opeře Mozart. Od roku 1996 pravidelně hostoval v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v letech 1999 – 2001 zde byl ve stálém angažmá. Poté odešel do Moravského divadla v Olomouci, kde působí dodnes a kde v poslední době vystoupil například v rolích Giorgia Germonta v La traviatě a Escamilla v Carmen. V roce 2003 hostoval v Národním divadle v Praze v opeře Kráska a zvíře Philipa Glasse v nastudování bratří Formanů. V roce 2008 vytvořil v Divadle J. K. Tyla v Plzni roli Figara v Lazebníku sevillském a ve Slezském divadle v Opavě v roli Enrika v Lucii z Lammermooru. Od roku 2006 hostuje ve Státní opeře Praha jako Sharpless v Madama Butterfly, Amonasro v Aidě, Sancho Panza v Massenetovu Donu Quichottovi a Scarpia v Pucciniho Tosce. V Národním divadle moravskoslezském vystupuje například v rolích Escamilla v Bizetově Carmen, Přemysla v Janáčkově Šárce, Thésea v Martinů Ariadně a v roli Dr. Falkeho ve Straussově operetě Netopýr.

Cenu ředitelky festivalu získalo Národní divadlo moravskoslezské Ostrava za inscenaci opery Julesa Masseneta Werther.

„Oceňuji kultivovanou a po všech stránkách vysoce profesionální inscenaci, především špičkové hudební nastudování, skvělé interprety Zuzanu Švedu, Stevena Harrisona, Jakuba Kettnera a Agnieszku Bochenek-Osieckou, ale i všechny ostatní, kteří dokazují, že není malých rolí.“ říká ředitelka festivalu Lenka Šaldová.

Současnou Libušku pro festival Opera na samém sklonku života navrhl významný sklářský výtvarník Václav Hanuš (1924 - 2009), vyrobila ji PRECIOSA ORNELA, a.s., ve sklárně v Desné.

Skleněné artefakty budou tentokráte slavnostně předávány na jevištích oceněných divadel – tak, jak tomu bylo při prvních ročnících festivalu.

Cena Výboru Jednoty hudebního divadla za významný počin v oblasti hudebního divadla:
Při minulých dvou ročnících byly oceněny projekty Loketského kulturního léta a Dětské opery Praha. Výbor JHD ve složení Zbyněk Brabec, Lubomír Havlák, Josef Herman, Jiří Horký, Radmila Hrdinová, Jan Ježek, Valerie Kaniaková, Lenka Šaldová a Jiří Šesták se rozhodl tentokráte cenu neudělit.

Žádné komentáře: