sobota 26. března 2011

Jiří Urban: Odpolední návrat Falstaffa do Ostravy


Yvona Škvárová (Quickly), Peter Mikuláš (Sir John Falstaff)

Obnovená premiéra Verdiho Falstaffa, konaná v neděli 20. března 2011 v odpoledních hodinách, se nesla v duchu nového hudebního nastudování a řízení Robertem Jindrou a představila se v sestavě nových sólistů v hlavních rolích. Stává se příznačným znakem, že se na ostravské scéně střídají pěvci a pravidelným návštěvníkům se nabízí srovnání pěveckých výkonů. Ani tentokrát nechyběl aplaus pro představitele hlavních rolí s mezinárodní účastí. Jako Sir Jonhn Falstaff se představil slovenský pěvec Peter Mikuláš, výborný byl i slovinský barytonista Jože Vidic v roli Forda. Postava Falstaffa je v Mikulášově pěveckém pojetí robustní, poživačná, výtržnická, svůdná, směšná i dojemná. Svou suverenitou podání dovedl dokonce překlenout malou režijní nápaditost. Pobíhá-li Falstaff kolem pařezu a později kolem suchého stromu, jak se to po něm zřejmě žádá, nemáme pocit klaunství, ale spíše horečnatosti a zmatenosti v jednání. Režisér Venjamin Směchov je výraznou tvůrčí osobností, avšak v obnovené premiéře setrval na osvědčených postupech z roku 2006 a nevnesl do inscenace nic překvapivého. Děj zasadil do hradního /palácového nádvoří, jenž není ničím mimořádný, pokračuje s výraznou výtvarnou stylizací: pestrobarevnými kostýmy. Snad nejmenší režijní invence se projevila ve třetím dějství, v němž pouze aranžuje dílčí scénky.


Jože Vidic (Ford), Jana Borková (Alice Ford)
Robert Jindra se do opery opřel s větší vehementností. Jako kdyby právě on chtěl rozvířit odpolední ospalost. Občas mu sice činilo potíže udržet orchestr, operní ansámbl a sólisty v potřebné souhře, avšak nakonec zůstal z opery dobrý dojem a oceňujeme několik svižně rozehraných míst. Ve Falstaffovi se vyskytují obtížné pasáže s proplétajícími se hlasy všech sólistů a sboru a vždy zde hrozí rytmicky a intonačně nejisté nástupy. Nicméně jsem přesvědčen, že jako dirigent má Robert Jindra blíže k Wagnerovi než k Verdimu.


Jana Kačírková (Nannetta), Tomáš Kořínek (Fenton)

Jak víme, tato opera těží inspiraci z několika Shakespearových her, včetně Veselých paniček windsorských. Jsou tedy zastoupeny také ženské role. Představily se pěvkyně: Jana Borková, která má pro roli měšťanky Alice Ford až přespříliš křehký soprán, ve výškách přechází do nepříjemné ostrosti, nemile překvapila distonující Yvona Škvárová jako paní Quickly, v roli Nanetty se představila sopranistka Jana Kačírková, jejíž výkon byl poněkud matný. Z dalších menších komických rolí snad nejvíce zaujala dvojice Falstaffových sluhů Bardolfa a Pistoly v podání Juraje Hollého a Martina Gurbaľa. Nezapomeňme na lyrického tenoristu Václava Moryse, jehož krásně potrhlý Doktor Cajus přinejmenším pobavil.

V této sezóně bude mít Falstaff jen tři reprízy (v dubnu a květnu), což je podle mého mínění dost málo. Dodejme, že vždy v italském originále s českými titulky Vladimíra Chytila.

Foto: Daniel Jäger


Václav Morys (Doktor Caus), Juraj Hollý (Bardolfo), Peter Mikuláš (Sir John Falstaff), Martin Gurbaľ (Pistola)

Národní divadlo moravskoslezské
Divadlo Antonína Dvořáka – 20. března 2011 v 16 hodin.

Nové hudební nastudování Robert Jindra
Dirigent Robert Jindra
Režie Venjamin Směchov j.h.
Obnovené nastudování Bohuslava Kráčmarová
Scéna Stanislav Morozov j.h.
Kostýmy Marija Danilova j.h.
Choreografie Tamara Černá, Igor Vejsada
Osoby a obsazení

Sir John Falstaff Peter Mikuláš j.h.
Ford Jože Vidic j.h.
Fenton Tomáš Kořínek j.h.
Doktor Cajus Václav Morys
Bardolfo Juraj Hollý j.h.
Pistola Martin Gurbaľ j.h.
Alice Ford Jana Borková j.h.
Meg Page Šárka Hrbáčková j.h.
Nannetta Jana Kačírková
Quickly Yvona Škvárová j.h.
Hospodský Jan Rychtář
Robin, páže Nikolas Višovanov j.h.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Pan Smechov se na obnovené premiéře již nepodílel. Je to režie z roku 2006, na kterou dohlížela as. režie paní Kráčmarová. Také hudební nastudování z roku 2006 dir. A. Albertin, bylo daleko svižnější,hravější,dynamičtější. I sólisté pp.Cebrian -Falstaff,Grasso-Ford,Bardolfo-Šomorjaj a Pistola-Martiník byli sehranější a pěvecky dokonalejší. To samé platí o L.del Magram-Alice,A.Číhalové-Meg,A. Bochenek-Nanetta a především A. Zwierko jako Quickly,která svým hlasem a herectvím dokázala diváky pobavit. Také závěrečná fuga vyšla v minulém provedení mnohem lépe.
Miroslav