neděle 13. března 2011

Mária Glocková: Dve podoby lásky spojili dve jednoaktové opery do celovečernej produkcie v Košicích


Marián Lukáč (Gróf), Tomáš Beličák (Sluha)

V Košiaciach je moderné fajčenie a nevera
Mladí manželia Zuzana a Gil a ich (nemý) sluha Sante tvoria ideálny partnerský trojuholník v opernom diele Zuzankino tajomstvo. Za manželkiným záhadným správaním však nie je milenec, ale fajčiarska vášeň. Prichytená „in flagranti“ zvedie nakoniec aj vlastného manžela a spoločne sa v závere opery oddávajú fajčiarskej neresti. Taliansky skladateľ Ermanno Wolf – Ferrari napísal tento krátky operný príbeh na začiatku 20. storočia a stal sa nielen dokladom prejavov emancipovanej ženy, ale aj hľadaním nových možností v hudobno-dramatickom žánri. Wolf-Ferrari ich našiel v talianskej opere 18. storočia. Aj preto jeho opera čitateľne spája hudobné parlandové dialógy s áriami a duettami. Obsahuje aj brilantnú inštrumentálnu predohru a v závere dokonca imituje falstaffovské Všetko na svete je fraška (Tutto nel mondo è burla) na Všetci na svete fajčia (Tutti è fumo questo mondo). A tak v čase, keď všetky (nielen) zdravotnícke organizácie varujú pred následkami fajčenia, košické javisko sa stalo tribúnom všetkých fajčiarov. Potešiteľné je, že dymový cigaretový opar neubral na kvalite speváckych výkonov.


Janetta Zsigová (Susanna), Marián Lukáč (Gróf)

S chuťou žiarlivého manžela sa herecky aj spevácky prezentoval výborný Marián Lukáč, podvádzajúca Zuzana bola omylom v obsadení. Part totiž potrebuje viac volumenu a farby, než koloratúrna predstaviteľka Michaela Várady vlastní a ponúkla.


Veronika Holbová (Concepcion), Ján Rusko (Gonzalvo)

Druhá polovica večera patrila opernej jednoaktovke Maurica Ravela Španielska hodinka, kde hodinárova manželka Concepcion hľadá nenaplnenú vášeň v mimomanželských vzťahoch s básnikom a bankárom. Oboch podľa potreby ukrýva vo veľkých izbových hodinách. Jej „vyčíňanie“ divák sleduje prostredníctvom tanečných dvojníckych párov. Skvelú figúru básnika tenorových kantilén vytvoril Ján Rusko, bratia Martin a Marek Gurbaľovci (bankár a pohonič) doplnili paletu čakajúcich mužov „na príležitosť“ v láske aj špeditérskej práci a ideálnym predstaviteľom bez lesku v hlase a živote postavy hodinára bol Jaroslav Dvorský. Hlavná iniciátorka španielskej hodinky Veronika Holbová nie vždy „horúcu“ a ideálnu mieru koncepcie svojej postavy na premiére našla.


Tatiana Paľovčíková - Paládiová (Concepcion), Marek Gurbaľ (Ramiro)

Na Slovensku neznámy nemecký režisér a scénograf Achim Tornwald (prijal ponuku umeleckého šéfa ŠO Paola Gattóa) ponúkol v oboch operných dielach strohý, až archaizujúci rukopis, ktorým viac chladil, než temperamentne rozohňoval. Nehľadal nové výkladové možnosti, ktoré sa v oboch dielach priam núkajú, iba korektne prvoplánovo naaranžoval, ale nikam neposunul. Niekoľko „dramatických“ akcií (napr. rozbíjanie nábytku) pôsobilo skôr násilne, než dramaticky účinne. Pod hudobné naštudovanie sa podpísal domáci dirigent Igor Dohovič. Korektnosť primárneho hudobného pretlmočenia mu nemožno uprieť, ale pre komplexný hudobný výraz, oscilujúci medzi verizmom, impresionizmom a retroklasikou, mu na premiére chýbal potrebný odstup aj nadhľad. Markantne to bolo cítiť najmä v Ravelovi, kde bohatosť inštrumentálnej farebnosti a hudobného vtipu, ostala iba na polceste. Obe komické operné dielka divákovi na premiére veľa úsmevu nepriniesli.

Foto: Jozef Marčinský

Žádné komentáře: