pondělí 28. března 2011

K premiéře Trubadúra v ústeckém divadle


Po velkém úspěchu Rigoletta (1851) zaujalo Verdiho rytířské drama španělského autora Antonia Garcíi Gutiérreze El Trovador – o lásce dvou bratrů, kteří o svém příbuzenském vztahu nevěděli, ke stejné ženě. Hra upozornila na mladého básníka v roce 1836 na scéně divadla v Madridu a o její popularitu se především zasloužila postava cikánky Azuceny, hrající v ději se nečekanými zvraty klíčovou roli. Vnímavého Verdiho lákal ke zhudebnění vášnivě prožívaný konflikt několika osob v čele s temnou cikánkou a její utkvělou touhou po pomstě matky. Ona jediná znala tajemství obou bratrů. Verdi pověřil sestavou libreta podle Gutiérrezovy hry zkušeného neapolského divadelníka Salvatore Cammarana a sám se věnoval hudební koncepci své příští opery Il Trovatore. V posledních letech se zaměřoval na výrazné, výjimečné typy postav, které vyhledával u Shakespeara nebo v evropském romantickém divadle. Skladatel byl rozhodnut podobné typy a jejich příběhy hudebně ztvárnit a dát jim vyznít v nejpůsobivějších scénách svých operních děl.

Španělská hra, psaná v próze, měla svou scénickou hudbu a vyznačovala se příznačnou vroucí emocionalitou. Děj, časově zapadající přibližně do historických reálií XV.století, byl situován do Aragonska a okolí biskajských hor. Nechybí ani stylizované prostředí cikánů. Libreto však muselo odpovídat přísným požadavkům skladatele, který aktivně zasahoval do veršů a do dramatické stavby. Práce postupovala zdlouhavě, zvláště, když S. Cammarano zemřel a libreto dokončil jiný neapolský spisovatel, E. Bardare. Na podzim r. 1852 byla partitura opery Il Trovatore dokončena a odeslána nakladateli G. Ricordimu. Premiéra se konala za přítomnosti dychtivého obecenstva 19. ledna 1853 v Teatro Apollo, kdysi proslulém římském divadle. Úspěch nové opery byl skvělý. Publikum bylo nadšeno překrásnými melodiemi, strhujícími scénami napínavého děje, jehož hlavní představitelé dojímali svým něžným příběhem. Verdi triumfoval hudbou o nezvyklé síle a zápalu, v němž nechyběla ani jistá dávka drsnosti. Úspěch opery Il Trovatore učinil slavným rovněž autora španělské předlohy. A.Garcíu Gutiérreze.

Operu Giuseppe Verdiho Il Trovatore o čtyřech jednáních uvede ústecké Severočeské divadlo opery a baletu jako premiéru 1. dubna 2011.

Připravil JU

Žádné komentáře: