úterý 1. března 2011

Jiří Urban: Ostravský Orfeus v podsvětí


Poprvé v historii Národního divadla moravskoslezského sáhla dramaturgie ostravské opery po osvědčeném operetním titulu, a to po Offenbachově Orfeovi v podsvětí. Režie a choreografie se ujal mezinárodně uznávaný Pavel Mikuláštík, který ho pojal jako hudební revue. Je plné zábavných melodií, zpěvu, tance a aktualizovaných vtípků. Celkem nepřekvapuje, že Offenbachův ironický výsměch antické mytologii, založený na promíchávání vysokého a nízkého, ztrácí na nadčasovosti. Také v ostravském pojetí se blíží spíše komunálnímu humoru a zpravodajství z nedělního Blesku, navzdory tomu, že se zmiňuje tragické ostravské ovzduší. U publika však tento mix zaznamenává obrovský ohlas.

Příslibem představení se stalo výtvarné pojetí věhlasného malíře a grafika Adolfa Borna, stejně jako realizace scén Davidem Bazikem a realizace kostýmů osvědčené Evy Kotkové. Ostravské nastudování se vrátilo k původní dvouaktové verzi z roku 1858 a děj zřejmě zcela záměrně "uvěznilo" do statických kulis připomínají šatnu umělců a následně velký jídelní salón. Zatímco první scéna připomíná svět plný převleků, druhá evokuje místo, kde se baží, hostí, slibuje. Statické kulisy se nijak zvlášť nepodílejí na rytmizaci představení, možná o to více vyniknou svěží taneční vstupy ostravského baletního sboru. Divácky zabírá zejména kankán, tanec, jenž zásluhou Offenbacha kdysi dobyl svět.

Na druhé premiéře dostali příležitost převážně hostující umělci. S radostí bychom konstatovali, že dodali představení na kráse a lesku. Opak je však pravdou. Postavu Orfea ztělesnil herecky toporný a intonačně nepřesný Tomáš Černý, jeho Eurydiku, „až za hrob milovanou ženu“, nepříliš výrazně ztvárnila Jana Kačírková. V roli Pluta – Aristea se představil Josef Moravec, jehož výkon společně s vládcem bohů, záletným Jupiterem v podání Jozefa Kundláka, patřil k nejslabším. O to více pak vynikal Michal Křístek alias sluha Pluto a strážci Eurydiky v říši mrtvých (Jean Styx). Jeho výstupy odměňovalo publikum salvami smíchu a potleskem. Zahrát tohoto věčného pijáka čisté a pramenité vody řeky zapomnění Léthé – tedy vlastně „notorického abstinenta“, jak sám poznamenává, a přitom nesklouznout do trapnosti, to je tvrdý oříšek. Michal Křístek se však na scéně pohybuje jako rybička ve vodičce, herecky a pěvecky suverénně pluje až do konce představení. Bohužel totéž nelze tvrdit o dalších sólistech – jmenovitě o Lianě Sass jako Dianě, Iloně Kaplové jako přelétavého Veřejného mínění, Ludmile Machytkové jako Juny. Přitom se mohly opřít o kvalitní hudební provedení, protože orchestr podal standartně dobrý výkon a pod vedením talentovaného dirigenta Karola Kevického zaručuje ostravskému Národnímu divadlu moravskoslezskému úspěch Orfea v podsvětí v jakékoliv alternaci.

Divadlo Antonína Dvořáka 26. února 2011.

Hudební nastudování Karol Kevický
Dirigent Karol Kevický
Režie a choreografie Pavel Mikuláštík j.h.
Výtvarník Adolf Born j.h.
Realizace scény David Bazika
Realizace kostýmů Eva Kotková j.h.
Sbormistr Jurij Galatenko

Osoby a obsazení:

Aristeus/Pluto Josef Moravec j.h.
Jupiter Jozef Kundlák j.h.
Orfeus Tomáš Černý j.h.
Jean Styx Michal Křístek j.h.
Merkur Ondřej Koplík j.h.
Mars Jaroslav Kosec
Veřejné mínění Ilona Kaplová j.h.
Eurydika Jana Kačírková
Diana Liana Sass j.h.
Venuše Katarína Jorda Kramolišová j.h.
Juno Ludmila Machytková j.h.
Minerva Věra Likérová j.h.
Cupido Lucie Fišer Silkenová j.h.

Žádné komentáře: