úterý 15. února 2011

Proč bychom se netěšili aneb Pražské jaro se nám blíží


První tóny 66. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se rozezní sice až 12. května 2011, ale už teď jsou přípravy na festival v plném proudu. Na zahajovacím koncertu zazní Smetanova Má vlast, kterou zahraje Symfonický orchestr pražské konzervatoře pod taktovkou světoznámého Jiřího Bělohlávka. „ Je to poprvé v historii festivalu, kdy toto mladé těleso provede na zahajovacím koncertu Smetanovu Mou vlast“, říká Ing. Roman Bělor, ředitel festivalu.

Minulé ročníky přinesly mimořádné zážitky i setkání s charismatickými osobnosti a velkými umělci. Čím překvapí 66.ročník festivalu?

Letošní ročník je mimořádný v mnoha ohledech. Tím nejpatrnějším je vystoupení hned několika špičkových světových symfonických orchestrů – během čtyř týdnů budou mít návštěvníci festivalových koncertů příležitost uslyšet Berlínské filharmoniky pod vedením jejich šéfdirigenta Sira Simona Rattlea, New York Philharmonic Orchestra za řízení šéfdirigenta Alana Gilberta a na dvou koncertech San Francisco Symphony Orchestra, taktéž pod taktovkou šéfdirigenta – Michaela Tilsona Thomase. S těmito koncerty je spojena další charakteristika letošního Pražského jara – připomenutí odkazu hudebního skladatele Gustava Mahlera. Provedení to jistě budou zcela výjimečná, vždyť dirigent Michael Tilson Thomas právě dokončil mnoha cenami ověnčenou kompletní nahrávku skladatelových symfonií. A na závěrečném koncertu Berlínští filharmonikové zahrají skladatelovu Šestou symfonii, která na festivalu zazní vůbec poprvé.

V čem bude pro vás 66. ročník výjimečný?

Připravili jsme zcela výjimečnou nabídku koncertů pro milovníky pěveckého umění.. Především chci připomenout recitál americké sopranistky Dawn Upshaw, hvězdy Metropolitní opery ověnčené čtyřmi cenami Grammy, rád bych ale současně upozornil na neméně důležitý recitál skvělého německého barytonisty Thomase Quasthoffa, který přednese písně Gustava Mahlera. Na mimořádném gala koncertu v Rudolfinu se představí pod taktovkou šéfdirigenta opery Národního divadla v Praze Tomáše Netopila mladí pěvci naší první operní scény. Milovníky barokní hudby v historicky poučené interpretaci jistě zaujme provedení Bachových světských kantát v podání Martiny Jankové za doprovodu Collegia 1704. Do vokálního oboru patří i již zmíněné uvedení Mahlerovy druhé symfonie jehož sólistkami budou Laura Claycomb a Katerina Karneus. Zcela zvláštní pozornost si ovšem zaslouží uvedení Mahlerovy Symfonie „tisíců“, kde již sama sestava osmi sólistů tvoří jakousi konstelaci pěveckých snů. Provedení na Pražském jaru řízené Christophem Eschenbachem navíc dostojí i onomu podtitulu symfonie, neboť vystoupí spojené orchestry České filharmonie a Symfonického orchestru Severoněmeckého rozhlasu z Hamburgu spolu se šesti pěveckými sbory. Věřím, že uvedené příklady z bohatého programu potvrzují, že Pražské jaro nabídne ve svém 66. ročníku zcela výjimečné hudební zážitky. S podrobným programem se mohou čtenáři seznámit na našem webu: www.festival.cz.


Připravili DŠ a JU

Žádné komentáře: