čtvrtek 17. února 2011

K premiéře Offenbachova Orfea v ostravském ND


Jacques Offenbach, původem Němec, který strávil většinu života ve Francii, vytvořil vtipný a typický francouzský svět operety, ve kterém vyjádřil svou vlastní bezstarostnou chuť k životu. Prošel klasickým kompozičním školením na pařížské konzervatoři, což z něj učinilo skutečného profesionála. Jeho kariéra se rozbíhala pomalu, dokud neobjevil svůj sklon k satiře a nestvořil sérii operet: Orfeus v podsvětí (1858), Krásná Helena (1864), Modrovous a Pařížský život (1866), které mu zajistily slávu a úspěch.


Přejímá příběhy z antické mytologie a parodováním řeckých bohů a hrdinů si tropí žerty ze špinavosti a přízemnosti soudobé Francie. Je příhodné, že Orfeus v podsvětí, Offenbachovo dílo ne–li největší, tedy určitě nejslavnější, je vůbec první opereta, tak jako byl Monteverdiho Orfeo první významná opera.


Orfeus je učitelem houslí v Thébách a milencem jeho ženy Eurydiky je Pluto, který ji odnese do podsvětí. Eurydika nechá manželovi vzkaz, že zemřela, a Veřejné mínění žádá, aby Orfeus šel do podsvětí svoji ženu znovu získat. Parodie klasického mýtu je výborně dotažena a role Veřejného mínění je okouzlující personifikace měšťácké samolibosti. Offenbachův Orfeus v podsvětí je nadčasová satira, která poskytuje bohaté možnosti využít ji k satirickému zamíření na kterýkoliv sociální a politický cíl.

V hudebním nastudování Karola Kevického, režii Pavla Mikuláštíka j.h. a výpravě Adolfa Borna j.h. učinkují v hlavních rolích Jana Kačírková/ Jana Sibera j.h. (Eurydika), Jaroslav Březina j.h. /Tomáš Černý j.h. (Orfeus), Josef Kundlák j.h./ Václav Morys (Jupiter) a další.

První premiéra 24. února 2011 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

Foto: Martin Popelář
Připravili JU a DŠ.

Žádné komentáře: