neděle 6. února 2011

Jiří Urban: Eugen Oněgin v Olomouci


Anna Carolina Diz (Tatiana), Václava Krejčí Housková (Olga)

Předností olomouckého nastudování Čajkovského „Eugena Oněgina“ (první premiéra 4. února 2011) je sepětí promyšlené režie s citlivou výpravou, výborné hudební podání a úspěšné obsazení hlavních mužských rolí. Hostující slovenská režisérka Andrea Hlinková plasticky skloubila lyrické a dramatické momenty operního děje, nápaditě zvládla prostor, přičemž přirozeně a účelně využila hloubku jeviště, citlivě pracovala se světly. Za povšimnutí stojí mnohotvárně modelované ansámblové výjevy s operním sborem, který v choreografii Dany Krajevskaja/Krajevske předvedl maximum možného.


Jakub Kettner (Evžen Oněgin), Anna Carolina Diz (Tatiana)

Na nastudování se úspěšně podílela minimalisticky pojatá scéna Miriam Struhárové, která je tím efektnější, čím více působí neokázale. K dosažení účinnosti opery se zde vlastně nepoužívají násilné experimenty. Vychází se především z bohaté výrazové palety Čajkovského hudby, z lyrické a zároveň vášnivé interpretace, což se pod taktovkou mladého dirigenta Pavla Šnajdra nepochybně daří, přitom jako celek působí inscenace civilně.


Jakub Kettner (Evžen Oněgin)

První premiéře dominovali tři pěvci - excelentní Jakub Kettner (Evžen Oněgin), bravurní Jiří Přibyl (Kníže Gremin) a stále se zlepšující Ondřej Koplík (Lenskij). Soustředěný pěvecký výkon předvedla rovněž Magda Málková (Larina) a mladičká, herecky působivá Václava Krejčí Housková (Olga). Poněkud oslabeně vyzněly výkony hostující Anny Caroliny Diz a Olgy Koubkové. V roli Tatiany působila Anna Carolina Diz křehce a typově jistě koresponduje s našimi představami, tradovanými od A. S. Puškina, pěvecky však na roli nestačila. Chůva v podání Olgy Koubkové zase překvapovala neúnosným tremolem. Opera byla nastudována v ruském jazyce a bohužel srozumitelnost se u všech pěvců pohybovala na hranicích únosnosti. Místy rovněž vadil extrémní oční kontakt s dirigentem, což zvláště v lyrických scénách působilo rušivě.


Jakub Kettner (Evžen Oněgin), Václava Krejčí Housková (Olga)

Olomoucká opera ovšem znovu potvrdila, že usiluje o svůj profil, získává přízeň diváků, že svou cestu spatřuje ve vyvážení domácích sil s hosty. Je vidět, že se nebrání režijním osobitostem, odlišným přístupům a ztvárněním. Tentokrát byla inscenace v rukou žen, které jí vtiskly svůj rukopis. Nastudování patří mezi kvalitní inscenace, potvrzující kompetentnost současného operního vedení, což je příslib, stejně jako závazek. Jistě nastane čas, kdy se objeví v repertoáru méně známé nebo dokonce nové tituly.


Ondřej Koplík (Lenskij), Václava Krejčí Housková (Olga)

Dirigent: Pavel Šnajdr
Režie: Andrea Hlinková
Sbormistr: Lubomíra Hellová
Choreografie: Dana Krajevskaja
Výprava: Miriam Struhárová
Hudební příprava: Milada Jedličková, Zuzana Pirnerová


Václava Krejčí Housková (Olga)

Larina, statkářka - Magda Málková
Tatiana, její dcera – Anna Carolina Diz
Olga, její dcera a Tatianina sestra – Václava Krejčí Housková
Filipjevna, Ňaňa, chůva – Olga Koubková
Lenskij – Ondřej Koplík
Evžen Oněgin – Jakub Kettner
Kníže Gremin – Jiří Přibyl
Rotný + Zareckij - Vladislav Zápražný
Triquet, Francouz – Ondřej Doležal
Guillot, Oněginův sekundant – Petr Hloužek

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Zdravím, díky za zajímavou recenzi;

v sobotu jsem v Olomouci navštívil II. premiéru. Souhlasím, scéna působila neokázale, což bylo ku prospěchu věci, divák má možnost zapojit více svoji fantazii. Kostýmy vcelku vyrovnané, až na ty „motýlky“ apod. na kostýmu Oněgina, standardní oděv šviháka 19. stol. by mu patrně slušel více. A ženci mohli být v lidových oděvech, zapadli by více do sestavy, takto připomínali spíše měšťáky pomáhající za kolektivizace někde v kolchozu.

Měl jsem štěstí na obsazení rolí: Larina: Z. Mollíková; Tatiana: E. Gazdíková; Olga: B. Polášková; Filipjevna: J. Zerhautová; Lenskij: M. Vlček; Oněgin F. Tůma; Gremin: D. Szendiuch; Rotný+Zareckij: V. Třebický; Triquet: P. Šíma; Guillot: P. Hloužek.

Jako celek působily jejich výkony skutečně vyváženě a na úrovni. I jejich ruštině bylo vesměs rozumět. Zaujaly především obě operní sestry: E. Gazdíková byla křehkou a něžnou Táňou, s odpovídajícím, jemným, takřka křehkým sopránem, jistým i v náročnějších partiích, k vyznění role přispěla i její fyzická krása a něžnost obecně. Její „Jak k vam pišu“ bylo velmi realistické a vzepjaté! Podobně výborně zapadla do role Olgy B. Polášková, s poměrně výrazným mezzosopránem, předvedla šarmantní a frivolnější Olgu, tak jak to je i podle libreta. Obě dámy dominovaly představení.

Oněgin v podání F. Tůmy, s výrazným barytonem, působil poněkud tajemně, jako jakási zvláštní šedá eminence, ale patrně i takto (nebo zejména takto) lze Oněgina pojmout. M. Vlček do role Lenského nicméně příliš neseděl (pokud jde o fyzický zjev), a měl jsem pocit, že by mohl zpívat přirozeněji. Nicméně arie Kuda vy udalilis? se mu vydařila. P. Šíma v roli Triqueta působil trošku jako principál komediantů z Prodanky, ale připouštím, že i takto lze roli roztržitého Francouze na ruském venkově pojmout.

Zlatým hřebem byla árie Ljubvi vse vozrasty pokorny (Gremin – D. Szendiuch); právě on, vedle obou dam, měl největší úspěch a ovace u obecenstva. Disponuje nádherně zabarveným basem; árii podal velmi vroucně a citově,

Jako celek velmi zdařilé představení; svědčí o tom, že se úroveň operních představení v Olomouci v poslední době rozhodně zvyšuje, což přijímám s velkou radostí a povděkem.

Jarda

Anonymní řekl(a)...

minimálně jedna :-) informace z recenze (tj.teď nemyslím Jardův komentář:) ) mi přijde snadno uvěřitelná, pan Přibyl zpívá opravdu moc pěkně, aspoň co jsem ho slyšela, velmi by mě potěšilo ho mít v obsazení, až na Oněgina zajdu, už mám lístky:-))))

Anonymní řekl(a)...

My jsme zcela nahodou videli premiery obe dve a je zajimave srovnani obou obsazeni....Opet jsme se presvedcili, ze 1. premiera neznamena(alespon v Olomouci) lepsi obsazeni(a uz jsme se o tom presvedcili vickrat)! Minimalne pani Gazdikova v roli Tatijany a predevsim pan Szendiuch v roli Gremina byli o nekolik trid lepsi nez jejich alternanti z 1 premiery!!!

Eurydike řekl(a)...

já už Oněgina zvládla vidět v Olomouci třikrát (všimli jste si v srpnové Harmonii str.39 zmínky o chatrném hud.nastudování a režii?), velice se mi líbily výkony obou Oněginů (Kettner,Tůma), bohužel je občas zbytečně přehlušoval orchestr,výborný byl pan Přibyl, coby Gremin, a pan Koplík coby Lenský, dále bych vyzvedla např. paní Olgy - Houskovou Krejčí :))), i paní Poláškovou (ta je i výbornou Carmen na ol.jevišti:)) )...Jenom kdyby se orchestr víc přizpůsobil zpěvákům.
Hanka