sobota 26. února 2011

Figarův ROZVOD v Mahenově divadle


"Konečně mi budou hrát v Brně Figarovu svatbu, mou nejoblíbenější Mozartovu operu hned po Donu Giovannim a ještě v tak výborném obsazení! Už, aby byl únor!!!" Jásala jsem před rokem. Dnes? NIKDY VÍCE!

Už nějakou dobu ke mně proudily zvěsti o chystaném Figarovi, že to bude feťácké doupě a podobně, ale nechtělo se mi tomu věřit. Když se minulý týden na Facebooku Janáčkovy opery objevily fotografie ze zkoušky, spadla mi čelist a zamáčkla jsem slzu. Nejhorší obavy se naplnily... Čím víc se včera blížila hodina mého odjezdu do Brna, tím horší jsem měla náladu a špatné tušení. Dlouho se mi nestalo, abych šla do divadla tak nervózní.

Dle On-line prodeje vstupenek bylo vyprodáno, ale volných míst bylo poměrně hodně. Na první část jsem seděla ve 2. řadě v přízemí za vysokým pánem, takže 2. část jsem viděla už z první řady, kde bylo místo. Pokud se někdo na Figara chystáte, doporučuji jít si sednout někam hodně dozadu nebo nahoru, jinak vás bude bolet za krkem a nic z toho nebudete mít. Hlavní děj se totiž odehrává v prvním patře "vily", takže v prvních řadách vidíte pěvce v některých místech jen od pasu nahoru a hlavně nejsou skoro slyšet, protože sedíte prakticky pod nimi a přehlušuje je orchestr.


Ale popořádku. Už předehra mě zneklidnila. Byla jsem zvědavá, jak pan Caspar Richter pojme Mozartovu hudbu, ale předehra pod jeho taktovkou vyzněla nevýrazně, fortissima nebyla téměř žádná a melodii chyběla typická Mozartova hravost. Už po předehře byl potlesk ne příliš silný... Jak jsem záhy zjistila, má pan šéfdirigent zlozvyk zpívat, nebo spíš pobrukovat si během opery. Že to ruší netřeba dále rozepisovat, zvlášť, když hlasy pěvců nebyly skoro slyšet. Už po půl hodině jsem se přistihla, že mě ta opera hudebně nebaví, a vědomí, že jsem ještě skoro nic neslyšela, nebylo moc příjemné. Orchestr neměl šťávu, vůbec mi to nepřipadalo jako Mozartova hudba...


Otevřela se opona a před námi se objevila vila Tugendhat, do které se právě nastěhovávala mafiánská rodina. Nepochopila jsem přítomnost umělého panáka podobného Hraběti. Figaro začal přeměřovat "postel" (matraci) a ve sklepě vily zatím proběhl obchod s drogami. Mladík v teplákové soupravě vypadal jako pěst na oko a dvoučlenná ochranka ve slunečních brýlích to také moc nezachránila. Během duetu se stihl Hrabě pobavit s jednou slečnou. Odhazoval z ní tolik oblečení, že se divím, že neodešla úplně nahá. Po pravdě řečeno jsem z duetu Figara a Zuzanky skoro nic neměla, protože jsem na ně neviděla a téměř je neslyšela. Vůbec v každé důležité árii nebo duetu, zpívané VŽDY nahoře, byl vložený děj dole - laškování s děvčaty, hraní karet, fetování, kouření trávy, což obzvlášť pro nás v nižších místech hlediště bylo pro pohled příjemnější, než věčný pohled nahoru. Takže nějaké soustředění na první patro se moc nekonalo. Nemluvím o titulcích, které už nemohly viset výš a být menší. Prostě jsem je nečetla. Vrcholem všeho byla scéna v lese, kdy bylo téměř prázdné jeviště, v pozadí namalovaná vila s rozsvícenými okny a dvě postavené desky, za kterými se postavy občas schovávaly. Dělat na holém prostoru, že někoho nevidím, je dost šílený nápad. Samozřejmě to nefungovalo a lidé kolem mě bručeli, že to vypadá nedomyšleně.

Co se týče samotných postav, velkou výhodu měl v prvním patře vysoký Cherubín Jany Wallingerové. Toho nešlo přehlédnout. Na téhle postavě nebylo skoro co zkazit, dokud ji nenavlékli do teplákové soupravy s kapucí = uniformy... Zuzanka působila spíš jako malá holčička s kraťoučkýma šatičkama a dlouhýma podkolenkama. Jen dát do pusy dudlík. Takhle vypadá pořádná "moravská holka"? Paní režisérka asi chodila po Brně celou dobu se zavázanýma očima! Ty nemožné culíky tomu daly jen korunu. Úplně jsem viděla dceru Cruchota ve filmu Četník se žení, jak přišla v šatičkách, s culíky a lízátkem v puse - "Brý den, madame"...


Hraběti by mohl docela závidět i Don Giovanni! Ten si vyloženě užíval během opery, pořád kouřil (fakt úúúúžasný pohled! Nesnáším kuřáky, jsou mi vyloženě odporní a sledovat pěvce, jak kouří ještě i na jevišti - Hrabě nebyl sám!!! -, mi ošklivilo operu o to víc. Aspoň, že nebylo nic cítit!), měl naučnici v uchu a neustále běhal nahoru dolů. Hraběnka se celkem vyjímala mezi ostatními rolemi. Byla možná trochu statická, ale dalo by se říct jedna "z mála normálních". Figaro se také celkem povedl, nápad poslat ho na začátku scény v lese do 1. řady, aby stál přímo před diváky a zpíval, byl dobrý. Nepochopila jsem Basilia alias Turka neustále masírující ramena hraběte a rapujícího hezouna v bílém kožichu, šátkem na hlavě a řetězy kolem krku Bartola. Marcelina byla z počátku potvora a dobře se proměnila, jak má být, té bych nic nevytkla, Dona Curzia jsem skoro ani nepostřehla a kdo mě vyloženě nejvíc rušil byl opilý Antonio. Nestkutečně statická a nudná postava, u které jsem čekala, kdy spadne z prvního patra dolů a modlila se, aby už konečně odešel. Lehčí dívka Barbarina, dokonce znásilněná (asi Hrabětem) po svatbě se svým výstupem před oponou byla jako vypůjčená odjinud. Největší vrchol ale byl sbor. Jedna polovina dam chodila jen v krátkých kombiné s podvazky a bavila obyvatele vily, zbytek sboru nastupoval neustále z hlediště v krojích (se žebříkem. Jo, chodit na návštěvu se žebříkem, to je běžné tady v Brně...). Způsobili jediné zasmání z celé komické opery a lidé se i nahlas ptali, jestli neutekli z Prodané nevěsty?


Co do pěveckých výkonů, nemohu říct, že by mě někdo vyloženě oslovil. Ani ti, na které jsem se těšila, to pro mě moc nezachránili.

Jiří Klecker v roli Antonia byl hrozně nevýrazný a téměř jsem ho neslyšela. Anrea Priechodská coby Barbarina pěkně zazpívala svou árii o ztracené jehlici a Milana Rudoleckého jsem ani nepostřehla v roli Dona Curzia. Marcelina Adriany Hlavsové se celkem podařila v sólových partech, ale od duetu a víc mě kolikrát překvapily příliš ostré až nepříjemné výšky - zcela nesrovnatelné s její Kostelničkou v minulém týdnu! Jan Šťáva je především skvělý herec a showman, takže nějaký rapující Bartolo byl pro něj jako stvořený. Zoltána Kordu jako Basilia jsem skoro vůbec neslyšela. Ve větším počtu zpěváků zanikal úplně.

Chválím Cherubína Jany Wallingerové, je vidět, že tu roli už dávno zná a cítí se v ní jako ryba ve vodě. Celkem nemilým překvapením ale byl Hrabě Romana Janála. Celkem jsem se na něj těšila, ale vůbec jsem ho tentokrát nepoznávala. Pěvecky nevýrazný, herecky vůbec nebyl přesvědčivý a slyšela jsem v hlase skoro až nejistotu. Mé oblíbené, ale ne příliš povedené Contessa, perdono, které mě jediné udrželo v hledišti, jinak bych utekla už o přestávce, udělalo jen smutnou tečku za představením.

Bezpochyby nejvýraznější postavou, což se projevilo i na aplausu, byla Hraběnka Pavly Vykopalové. Sice jsem se i o ni v některých momentech bála, ale zahrála svou roli na tu hrůzu docela dobře a opět nás objala svým nádherným andělským hlasem.


Zuzanka Petry Perly Notové se na mnoha místech téměř ztrácela. Herecky na sebe moc pozornost neupoutala a hlas byl docela slabý. Líbil se mi Josef Škarka jako Figaro. Byla jsem na něj dost zvědavá a nezklamal. Hrál dobře, poslouchat ho z bezprostřední blízkosti, protože na chvíli se zastavil v první řadě i přede mnou, byl asi největší zážitek z celé opery. Snad bude zpívat i v jiných operách, abych ho mohla ještě někdy slyšet!

Tentokrát byl pro mě velkým zklamáním náš jindy vynikající sbor. Zpívala jen jeho část, ale jako by se včera nemohli sejít, jeden sborista zpíval až příliš výrazně, takže přehlušoval ostatní, a chyběla jim taková ta klasická jednota a hladký zvuk.

Už během opery byl potlesk docela vlažný a závěrečná děkovačka snad nemohla být horší. Největší potlesk sklidila paní Vykopalová, po ní snad jen Jana Wallingerová, pan Janál a pan Škarka. Orchestr si také zasloužil zesílení aplausu, ale ve chvíli, kdy vstoupila na jeviště paní režisérka Annette Jahns se publikum proměnilo v obrovský kravín. Bučení se ozývalo ze všech směrů a nebralo konce. KONEČNĚ se lidi nebáli nějak projevit a "vyslovili" svůj názor!!! Ještě jednou se zvedla opona, aby se nám poklonili jen pěvci s dirigentem bez režisérky a ostatních, a spadla za skomírajícího potlesku.

Co dodat? Tohle bylo hodně silné šlápnutí vedle. Rodilí Brňáci musí být asi dost naštvaní. Chceme přiblížit operu mladým? Ale kterým mladým? Mé generaci? Ti na to nepůjdou. O něco starší? Řeknou, že to jsou vyhozené peníze a raději je schovají pro děti. Mladší? Tohle je má snad nějak nadchnout? Chtěla jsem vytáhnout svoji třídu, kterou učím latinu (16-17 let věk) do divadla. Na tohle je rozhodně brát nebudu. Budou si o mně myslet, že jsem se zbláznila...

Měla to být opera, na kterou jsem se těšila kvůli výbornému obsazení, ale pochybuju, že budu mít ještě někdy chuť na ni znovu jít. Naopak plánuju výpravu do Stavovského divadla, kde alespoň Hrabě s Hraběnkou jsou stejní a už podle fotek to vypadá na KLASICKOU inscenaci. Brno tentokrát nezabodovalo!


Foto: Jana Hallová
libreto: Lorenzo da Ponte
autor: Wolfgang Amadeus Mozart
dramaturg: Patricie Částková
režie: Annette Jahns
asistent režie: Barbora Hamalová
hudební nastudování: Caspar Richter
dirigent: Jakub Klecker, Caspar Richter
scéna: Sebastian Stiebert
kostýmy: Sebastian Stiebert
sbormistr: Pavel Koňárek

Hrabě Roman Janál
Hraběnka Pavla Vykopalová
Figaro Josef Škarka
Zuzanka Petra Perla Notová
Cherubín Jana Wallingerová
Basilio Zoltán Korda
Bartolo Jan Šťáva
Marcelina Adriana Hlavsová
Don Curzio Milan Rudolecký
Antonio Jiří Klecker
Barbarina Andrea Priechodská
1. dívka Martina Králíková
2. dívka Barbora Šancová

Dirigent představení: Caspar Richter

Sbor a orchestr Janáčkovy opery NDB

Premiéra dne 25. 2. 2011 v Mahenově divadle

14 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Je mi to líto, ale dalo se to očekávat.V době , kdy se škrtají už tak nuzné mzdy umělců, se vyhazují peníze za inscenátory , kteří jsou schopni pohřbít i tak očekávané a oblíbené dílo. Opět bude jedna inscenace na odpis. Pochybuji, že se udrží na repertoáru. Nejhorší je, že Ti, kteří vybírají inscenátory, nenesou pražádnou zodpovědnost za to, jak to dopadlo. Prostě se to nepovedlo a dańový poplatníku máš smůlu, že prachy, které se dávají do divadla, vyletěly komínem.Nevím, kdy si už "osvícené vedení" uvědomí, že publikum v Brně o takové slátaniny nestojí.A určitě zahraniční inscenátoři to nedělají za malé peníze. Při tom každý rok chrlí naše školy režiséry , dirigenty , ale ti si u divadla ani neškrtnou. Už jen s nostalgií můžeme vzpomínat na takové režiséry , jako je ´Václav Věžník a jiní.

Jak to bylo... řekl(a)...

Vážená paní Šimková,

nezlobte se na mě, ale musím s Vámi jako rodila Brňačka nesouhlasit. Možná to bude i tím, že patřím mezi tu mladší generaci a na začátek bych Vás jen chtěla povzbudit, abyste své žáky na operu vzala - možná by Vás i překvapily jejich názory a koneckonců by mělo být Vaším pedagogickým cílem poskytovat jim platformu pro kritickou diskuzi.

Já osobně jsem rozhodně nečekala, že když půjdu v Brně na Figarovu svatbu, uvidím zpěváky v kostýmech z 18.století!! TO bych se teprv nudila. Dnes přece žijeme ve století úplně jiném a jistě budete se mnou souhlasit, že Mozartova hudba je natolik nadčasová, že jí neuškodí, když režisér rozumně příběh zaktualizuje a třeba zasadí do jiného prostředí. Chápu, že Vás mohly rušit některé prvky jako kouření herců, ale tak to snad souvisí s postavou, ne?

Co se pěveckých výkonů týče, tak v mnoha bodech s Vámi bohužel musím souhlasit, výkony rozhodně nebyly nijak oslnivé...

Suma sumárum - abyste mě pochopila: nejsem z této opery kdovíjak nadšena, to by opravdu musela "znít" jinak, ale režie mě rozhodně neurážela.

Anonymní řekl(a)...

V mnoha bodech považuji Vaši kritiku za oprávněnou (pominu-li komentář ke "kouření na jevišti", takovou cenzuru by snad ani císařpán za Mozarta nevymyslel) a k názoru generací - mohu říci, že jsem seděl hned vedle mladého člověka, který nemá vůbec nic společného s operou (a byl na ní podruhé v životě) a ten byl zcela nadšen. Jinak jsem rád, že jste správně postřehla, že se na pěvcích podepsala především akusticky nevhodná scéna. Roman Janál má krásný a zvučný hlas a dokázal na sebe strhnout pozornost (mně se naopak jako nevázaný mafián líbil a nezdálo se mi, že by vybočoval z představ, které bychom o hraběti mohli mít - mnohem spíše, než nadrogovaný Bartolo), ale je pravda že G v árii nebylo a že měl (podobně jako téměř všichni, vyjma Škarky a Vykopalové) místa, kde nebyl stoprocentně na místě. Dirigent nakonec neodvedl špatnou práci, ale ne vždy dokázal citlivě reagovat na pěvce (potlesk pro paní Vykopalovou po druhé árii byl hlavně za to, že přežila to superpomalé tempo ještě s maximálním rallentandem na nejnáročnějších místech). Jinak mi představení nevadilo, ale je pravda že příliš nepobaví (ale znovu podotýkám, že mého kamaráda to bavilo nesmírně - i k mému jistému údivu...). A bučení nebylo ze všech stran, tak Vám to mohlo připadat jen v Té první řadě. Jinak nejlepší byli Škarka a Vykopalová, s tím bych souhlasil a prakticky se to i dalo čekat.

Anonymní řekl(a)...

Paní Šimková, musím s vámi souhlasit v tom, že kouření na jevišti mě velice obtěžuje. nevím, proč bych měla čichat kouř, zaplatíte si lístek a nikdy ani nevíte, jak se kde budete dusit. je to s tím kouřením na jevišti asi taková móda nebo co. když jdu do restaurace, tak vidím, je-li kuřácká nebo ne, v divadle mi kouření servírují, aniž by se mě kdo ptal. a ještě tam třeba někdo bere děti, že. nevím, co má ten názor paní Šimkové co společného s císařempánem a cenzurou.
hanka

Anonymní řekl(a)...

To zní, jako by bylo plné divadlo kouře - nevím, jak je to možné, ale seděl jsem v jedné z prvních řad a nic jsem necítil, zřejmě má paní Šimková mimořádně citlivé čichové buňky - rozhodně to bylo méně cítit než v tzv. nekuřáckých odděleních (prostor oddělený jedním sloupem) v některých podnicích - rád bych podotkl, že také nemám rád kouření, ale pokud mi někdo nekouří pod nosem (to rozhodně nebyl tento případ), ale pouze to zobrazuje na jevišti, tak ohrazovat se proti tomu a ještě tím argumentovat při kritice považuji za podobně inteligentní jako cenzuru za časů dávno (či nedávno) minulých. Doufám, že už chápete mé neumělé přirovnání.

Dana Šimková řekl(a)...

Milý poslední anonyme, už v článku jsem psala, že nic nebylo cítit!!! Ale jasně, propagujme kouření, fetování, taková je dneska doba. Buďme IN!!! Proč neznásilnili Barbarinu přímo na jevišti, ale "někde v zákulisí"? Možná by tím opera získala na větší popularitě a konečně by začala pořádná zábava (v komické opeře). Divím se, že si nepozvali rovnou slečny z Lidické a svlíkli naše sboristky. Ve Státní opeře na to už dávno přišli!

Něco tak odporného jsem v divadle dlouho neviděla a s čím větší časovou odezvou na to vzpomínám, tím je to horší. Chudáci pěvci. Ani se nedivím, že to bylo tak pěvecky slabé. Než zpívat v něčem tak nesmyslném pod vedením dirigenta, který mává taktovkou tak, že s ní tluče i o lampičku nad notami... Na co se snažit? Musel to být příšerný pohled na nás publikum!

PS: Jak mě tady někdo přirovnával k cenzuře za císaře pána - cigaretka upadne, divadlo nám shoří... :-D

PPS: Nevím, jestli bych si po něčem takovém ještě u svých studentů udržela autoritu.

Anonymní řekl(a)...

Nepodceňujte své studenty a zkuste to. Oni mají svůj názor a jistě s Vámi rádi budou diskutovat. Jestli je na to nechcete vzít jen kvůli tomu,že se Vám to nelíbí,tak to je smutná cenzúra a jako pedagog v dnešní době jste velmi spátečnická.
Škoda.Rád jsem si četl Vaše recenze,třeba jsem někdy s nimi nesouhlasil. Např Lékarník u kterého jsem se opravdu bavil. Muj kamarád s přítelkyní (jsou mladší) se na Figarce bavili,jen zpěváci jim připadali trochu otrávení.Bylo vidět, že s režií nesouhlasí.Ale jako profesionálové by to neměly přenášet na jeviště. My diváci to hned poznáme.
Karel

VlaM řekl(a)...

Promiňte, anonymní, ale pedagog má právo si sám rozhodnout, co svým svěřencům doporučí a co ne. To není žádná cenzura. Zvláště když usoudí, že kolektivní návštěva takového představení by hraničila s ohrožováním mravní výchovy mládeže. Podobně je třeba nevezme na něco, co vyznívá drasticky. Na takové věci ať si každý zajde individuálně podle svého uvážení, ale nejsem toho mínění, že by se to mělo stát kolektivním zážitkem a ještě k tomu předmětem školní diskuse.

Anonymní řekl(a)...

Myslím si, že vaše kritika a bučení na příchod paní režizérky byla správná....Ale zároveń si myslím, že by ste neměla až tolik kritizovat sólisty.(Jenom si vemte, na kolik různých věcí se při tomto nepovedeném představení museli soustředit...)
Já sem byl osobně na generálce a z pěveckého hlediska se my takřka všichni sólisté libili.

Anonymní řekl(a)...

To je zajímavé, jak rozdílné mohou být dojmy z jedné inscenace! Byly jsme na Figarovce v neděli. Nejdřív jsem trochu nadávala, že jsme zase schytaly slabší obsazení, ale nakonec jsem musela s překvapením uznat, že to vůbec nebylo tak hrozné, jak jsem se trochu obávala i po přečtení Vaší recenze. Je to opravdu dost o konkrétním diváckém vkusu, jako se třeba někomu líbí brněnská Popelka, tak pro mne je to nejstrašnější zážitek za posledních 15 let, co navštěvuji Janáčkovu operu pravidelně. Tam mívám právě velmi podobné pocity, jako byly i některé reakce zde, totiž že pěvci nesouhlasí s režií, což se pak podepíše na jejich výkonech. Zde jsem ale ten pocit tolik neměla, snad to bylo právě tím obsazením, např. mlaději vyhlížející hrabě se na mafiána docela přirozeně hodil, zatímco pana Janála bych si opravdu představovala spíše v tradičnějším pojetí (podobně jako si myslím, že musí doslova trpět ve zmíněné Popelce, kde se třeba mladý B. Hansky docela pěkně vyřádí); pan Brückler mne velmi mile překvapil i svým pěveckým výkonem! Nehodil se ovšem vizuálně příliš k hraběnce paní Strakové-Šedrlové a navíc se dost podobal Figarovi pana Nykla, což nás taky trochu rušilo, ale to jsou vlastně jen detaily. Jestli mi ale některá postava vysloveně vadila, pak to byl chudák Don Curzio (nic proti panu Krejčiříkovi, já ho zažila i jako Florestana!), pořád jsem nechápala, proč coby notář vypadá jako Rumcajs?! Nakonec jsme přišly na to, že to byl zbytek kostýmu někdejšího Boitova Mefistofela!:) Mimochodem, co měl vlastně na sobě pan Rudolecký? Nedovedu si moc představit, že by měl totéž, tak že by byl pro změnu nějakou jinou populární pohádkovou postavou?:D Ani jinak nechci tvrdit, že by v představení nebyly docela hloupé momenty, ale celek nakonec nepůsobil zase tak špatně, aspoň jsme pochopily snahu o určitou konkrétní a aspoň povětšinou docela dotaženou koncepci, charakteristiku, i když samozřejmě chudák vila Tugendhat, čeho se ještě dočká, když už v ní tedy bydleli i mafiáni…?! Abych se dotkla i diskutovaného tématu kouření, tak jak bych na ulici kuřáky přímo střílela, tak tady toho opravdu zase tak moc nebylo (možná od premiéry ubrali), cítit nebylo nic (aspoň k nám) a místy to bylo i vtipně zapojené do děje, zkrátka pro nás v tomto případě naprosto nepodstatný detail, i když souhlasím, že jako všudypřítomná móda už to působí většinou dost uboze, hlavně v opeře. Že by pěvci nebyli slyšet, to nám tentokrát kupodivu taky vůbec nepřišlo, i když jsme seděly ve 2. řadě a třeba v Janáčkově divadle se mi to stává docela často. Naopak, výkony většiny hlavních představitelů byly sympatické a profesionální. A Antonio se mi překvapivě vůbec opilý nezdál, nebo rozhodně míň, než jsem čekala, že bude Ještě se musím zastat maestra Richtera, jako mimo jiné čestný dirigent Filharmonie Brno určitě svou práci dobře umí – a jestli někdy orchestr přece jen nehraje úplně nejlíp, nemusí to být pouze jeho vinou… A co se týče prozpěvování nebo pobrukování, tak proti tomu, co dokážou někteří (raději nejmenovaní) jiní, je pan Richter tichý jako myšička!:) Nevím, jak by představení působilo na někoho, kdo vůbec příběh nezná, ale nám to přišlo jako v rámci možností celkem vtipné přesazení, když už je asi nějak nemožné nebo co vyrobit inscenaci klasickou.. Nějak se mi to protáhlo, tak se omlouvám
Jitka

Dana Šimková řekl(a)...

Zdravím Vás, Jitko, a díky za ten dlouhý komentář! Konečně tu máme i něco z neděle. :-) Pan Rudolecký byl také alá Rumcajs (a já si pořád říkala, koho mi ten jeho kostým připomíná). Byla tam v neděli paní režisérka?

PS: V předplatném je u Figarky připsáno "vhodné od 15 let"...

Anonymní řekl(a)...

Ne, paní režisérka tam v neděli nebyla, asi naštěstí, aspoň se nebučelo:) Ono někdy opravdu nebývá úplně šťastné jít hned na premiéru, to říká dost lidí včetně účinkujících, každopádně já se na Figarce určitě ještě někdy objevím, aspoň pro srovnání, asi jsem už opravdu otrlá divačka:)
J.

Milada řekl(a)...

Paní Šimková,

jsem ráda, že jsem našla váš komentář, protože mám čerstvý "zážitek" z této oopery. A těší mne, že máme pedagogy se zdravým rozumem.
Byla to hrůza. Takhle sprznit operu to jsem ještě neviděla. Vypadá to, že ještě lecos zažiju a nejen od našich politiků.
Škoda peněz za vstupenky. O víkendu jsem byla na vesnickém masopustu a rozhodně jsem se tam pobavila víc.
Jít do divadla je pro mne vždy svátek a těším se jak si to užiju. Ovšem toto byla nestydaost.
M.

Anonymní řekl(a)...

Přečtení tohoto zhodnocení opery, si dovolím trochu nesouhlasit. Představení jsem shlédla ve čtvrtek a nelze říct, že by se mi vysloveně nelíbilo. Ano, byly tam některé prvky, které bych do představení nezařadila, ale pěvecké výkony se mi líbily. Seděla jsem ve dvanácté řadě, titulky byly i pro mne vysoko, ale s tím snad musím počítat, nebo ne? Pokud jdete do Janáčkova divadla na operu např. v italském originále s českými titulkami, taky si nesedáte do první řady. nebo snad ano? Já osobně hodnotím včerejší představení jako celek kladně. Sice nechápu některé prvky ještě teď, ale proto,že určité věci nepochopím nebudu hned odsuzovat celé představení... Pokud bych se měla rozhodnout zda na inscenaci půjdu jen podle vašeho hodnocení určitě bych nešla, ale jsem velice ráda, že jsem na něj narazila až po shlédnutí opery.