sobota 12. února 2011

Jiří Urban: Baletní Sněhurka s fenomenální Olgou Borisovou – Pračikovou


Olga Borisová – Pračiková (Sněhurka), Lukáš Lepold (Princ)

Balet Sněhurka a sedm trpaslíků polských tvůrců Bogdana Pawlowského a Witolda Borkowského vznikl podle klasické pohádky bratří Grimmů. Světovou premiéru měl v roce 1970 v Lodži, kde se v repertoáru udržel desítky let. Také v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě se uvádí šestou sezónu. Úspěch příběhu o Sněhurce a žárlivé a narcisní maceše se stal populární také díky filmovému zpracování Walta Disneye, jemuž se podařilo strhnou pozornost nikoliv na dívenku, ale na trpaslíky. Ty individualizoval a trefně pojmenoval. Najednou se stávají miláčky dětského publika a skvělým Sněhurčiným protipólem. Dívenka s jejich pomocí a zásluhou prince dospívá, vymaní se ze všech čar a kouzel a dodnes šťastně žije.


Inscenace v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě se podle původní choreografie Witolda Borkowského ujal Igor Vejsada, o výpravu se postaral Alexander Babraj. Spolu s kostýmy působí spíše disneyovsky. Jednotlivé obrazy se odehrávají v zámecké komnatě s kouzelným zrcadlem, v lese a v domečku trpaslíků, finále patří velkém zámeckému sálu. K veselé a lehce zapamatovatelné hudbě přináleží barevnost a pestrost kostýmů, které zvláště u lesních zvířátek jsou až realistické. Dětští diváci milují kamarádské počínání trpaslíků a svět lesních zvířátek, takže výprava nepochybně přispívá k úspěchu.


Veronika Beňová (Královna)

Na 63. repríze 6. února 2011 tančila Sněhurku fenomenální Olga Borisová – Pračková, která opět zaujala svou jemností a poetičností tanečního projevu. V blízkosti macechy uniká nástrahám zlých čar, polibkem prince přímo rozkvétá. Její výrazový tanec podtrhuje transformaci a spontánní rytmus Sněhurčiných životních proměn. Prince zatančil technicky přesný Lukáš Lepold. Vynikající bylo ztvárnění Zlé královny Veronikou Beňovou. V jejím pojetí se na diváka valí láva neporozumění a nekontrolovatelných emocí. Zaujme také skvělý výkon Markéty Pospíšilové v úloze Ježibaby.


Rodion Zelenkov (Šmudla), Alexej Kovalevskij (Stydlín), Radek Poláček (Dřímal), Filip Staněk (Štístko), Filip Skála (Rejpal), Vladimír Vašků (Kejchal), Jan Krejčíř (Prófa)

Zatímco u Grimmů jsou trpaslíci představiteli magických sil, v baletu jsou zdrojem komičnosti. Uveďme třeba výjevy, kdy se malí trpaslíci myjí, když se jim povede zapíchnout cepín do jeviště a další. Igor Vejsada vsadil na situační komiku a dobře obsadil role pohybově nadanými mladými tanečníky. Každý z trpaslíků je svůj, osobitý a neopakovatelný, pohybově nenucený a zároveň podmanivě veselý. Jestliže při vyjmenování volíme toto pořadí, tak je to spíše podle programu než podle výkonu, ten je vždy výborný: Prófa Jana Krejčíře, Kejchal Vladimíra Vašků, Šmudla Rodiona Zelenkova, Stydlín Alexeje Kovalevského, Rejpal Filipa Skály a Štístko Filipa Staňka.

Celkově příjemný pocit z představení narušuje jen pomyšlení, že se hledištěm line reprodukovaná hudba, nenastupuje orchestr. Tomáš Hanák, uváděný v programech a v měsíčním tištěném zpravodaji jako dirigent, zřejmě řídí orchestr ze zvukové kabiny. Snad se tento postup nestane novým trendem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, snad nikoho nenapadla myšlenka, že pro dětičky je vše dobré.

Foto Josef Hradil

Choreografie Igor Vejsada
Scéna a kostýmy Alexander Babraj

Osoby a obsazení:
Sněhurka Olga Borisová – Pračiková
Královna Veronika Beňová
Motýl Yuriko Kitamura
Ježibaba Markéta Pospíšilová
Princ Lukáš Lepold
Myslivec Grzegorz Moloniewicz
Služebná Taťána Malíková
Prófa Jan Krejčíř
Kejchal Vladimír Vašků
Dřímal Radek Poláček
Šmudla Rodion Zelenkov
Stydlín Alexej Kovalevskij
Rejpal Filip Skála
Štístko Filip Staněk

1 komentář:

yarrybeno řekl(a)...

na fotografii zlé královny není paní Beňová, ale paní Černá.......