neděle 2. ledna 2011

Ema Destinnová v Brně


Ještě dva dny - 5. a 6. ledna - mají návštěvníci v Brně možnost shlédhnout nádhernou výstavu Nezapomenutelná Ema Destinnová v letohrádku Mitrovských.


Seznámíme se zde s vynikající pěvkyní, můžeme nahlédnout do jejího života plného radostí i starostí, vidět skutečné předměty, které používala, číst dopisy, které psala ze svých dalekých cest své sestře a dalším lidem, po celou výstavu nás provází její nádherný hlas a v suterénu jsou připravené některé její kostýmy, které jsme mohli zahlédnout na fotografiích. Jako doprovodný program je na výstavě puštěný film Božská Ema.


Pokud si chcete všechno dopodrobna prohlédnout, můžete počítat i s více jak dvouhodinovou prohlídkou a to ještě neuvidíte celý film. Měla jsem pocit, jako by tam byla paní Destinnová s námi, jako bych ji najednou dobře znala, viděla před sebou... Měla zvláštní rukopis, se kterým jsem občas bojovala, ale také velký smysl pro humor - nejeden dopis nebo pohlednici sestře zakončovala slovy "Vaše stará Ema". Co mě poněkud zaskočilo, byla velikost kostýmů. Na fotografiích vypadá paní Destinnová jako "kus ženské" a přitom do vystavených kostýmů bych měla docela problém se sama dostat... Ale jsou nádherné - Mařenka, Butterfly, Aida a jiné, najdeme zde i některé šperky, koruny, vějíře a šály.


Výstava působila velmi pohodově a překvapilo mě, že i celá třída studentů nějaké střední školy seděla klidně u filmu a po jeho skončení sama od sebe zatleskala. :-) Jak jsem nahlédla do knihy návštěv, mnoha z nich se výstava moc líbila. Pro dospělé je připravena i dobrá čerstvá káva nebo čaj, takže můžete ještě v klidu posedět v nádherně vymalované vstupní hale, nebo si v klidu jen tak projít znovu celou výstavu.


K zakoupení jsou knihy o Emě Destinnové, které pořadatelé sehnali v antikvariátech - tudíž za přijatelné ceny a některé dnes už těžko sehnatelné v knihkupectvích, pohlednice s paní Destinnovou, CD, ale i nějaké sladkosti. :-) Pokud to stihnu, nahlédnu na výstavu ještě jednou.

Žádné komentáře: