neděle 23. ledna 2011

BALET NÁS BAVÍ


Na konci minulého roku vyšla pozoruhodná publikace s názvem Balet nás baví (k dostání je také kniha Opera nás baví), která zahrnuje nejznámější světové a české balety, profily slavných choreografů, hudebních skladatelů, řadu pojmů a odborných výrazů z oblasti scénického umění a klasické taneční techniky. Ojediněle pojaté i zpracované publikaci dominují zářivé ilustrace Jiřího Votruby, které s nadhledem a humorem komentují psané slovo. Také díky nim působí kniha jako jedna velká zábava a patří bezesporu k ideálnímu titulu pro celou rodinu.


Autorka Anna Novotná spolu s odbornou konzultantkou prof. Boženou Brodskou vybraly dvacet baletních titulů podle klíče – nejslavnější, nejhranější a pro děti nejsrozumitelnější. Souběžně s vyprávěným dějem, rozděleným podle jednotlivých dějství, je vždy představen i hudební skladatel – jak žil, co jiného zkomponoval, čím se proslavil a co bylo pro něho typické. Na konci knihy je seznam skladatelů, choreografů a osobností světového baletu s autobiografickými údaji.

Jiří Urban

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Mlejnek nezpíval Bartola, ale Basilia. Jinak si myslím - to už všeobecně - že skutečnou RECENZI může psát jen odborník, nikoliv laický divák. Ale těší mne zájem o operu jako takovou.

VlaM řekl(a)...

1. nechápu, proč píšete o Lazebníkovi pod článek "Balet nás baví".
2. kde tam máte, že se jedná o recenzi nebo dokonce skutečnou recenzi? Vy snad upíráte právo divačce, aby o svých dojmech napsala?