sobota 4. prosince 2010

Rozhovor s Romanem Válkem nejen o České mši Vánoční


S velkou radostí Vám dnes přináším rozhovor s dirigentem Romanem Válkem, kterého můžete v současné době vidět dirigovat Českou mši Vánoční s orchestrem The Czech Ensemble Baroque a Hradišťanem nejen v Ostravě, ale i v jiných městech. Tímto mu velice děkuji za čas, který nám věnoval, a přeji krásné Vánoce a nádherné hudební zážitky! Zároveň děkuji paní Vendule Hrůzové, která mi pomohla tento rozhovor uskutečnit!


JAK SE TĚŠÍTE NA VÁNOCE
Naše „Ryba tour“ končí 22. 12. po devíti scénických reprízách 22. 12. v Trutnově. 23. 12. Beru nůši a vyrážím na lov dárků.

BEZ ČEHO SI VÁNOCE NEUMÍTE PŘEDSTAVIT?
Bez totálního vypnutí organizmu… třeba mi Ježíšek donese sněžnice… :-)

JAKÁ BYLA VAŠE PRVNÍ RYBOVKA?
V kostele v Malenovicích kolem roku 1968 s mým tatínkem Vlastimilem Válkem, coby dirigentem, legendárním sólistou Národního divadla panem Jedenáctíkem v roli basového pastýře a vůbec ten les dospělých, namačkaných těl a historky při občerstvení na faře po produkci, koláčky, slivovice, pan farář s červeným nosem…

SOUBOR THE CZECH ENSEMBLE BAROQUE PŮSOBÍ UŽ 12 LET, KDO PŘIŠEL S NÁPADEM NA JEHO ZALOŽENÍ?
Když jsem v devadesátých letech zjistil, že existuje řada výborných ansámblů tohoto zaměření, venku směle konkurujících slavným orchestrům a divadlům, postupně mi došlo, že není jedinou cestou filharmonické, nebo divadelní dirigování. Konkrétně od roku 2005, kdy se stal The Czech Ensemble Baroque residenčním tělesem Hudebního festivalu Znojmo, bylo o budoucnosti rozhodnuto.

NA KTERÝ Z USKUTEČNĚNÝCH PROJEKTŮ NEJRADĚJI VZPOMÍNÁTE?
Každý privátní projekt je jiný a výjimečný. Naposled projekt „Salieri v Náměšti“ (podzim 2010) v překrásných prostorách zámku Náměšť nad Oslavou, kde se pohybují dodnes Haugwitzové, propojil práci na autentickém ztvárnění Salieriho Requiem a varhanního koncertu s prostory, kde pracovala Haugwitzova kapela… To bylo emotivně hodně silné pro senzitivní hudebnické duše.


S NADŠENÍM STÁLE VZPOMÍNÁM NA LETOŠNÍHO KRÁLE ARTUŠE A MESIÁŠE? BUDE PŘÍLEŽITOST JE JEŠTĚ NĚKDY VIDĚT A SLYŠET V TOMTO PROVEDENÍ?
Pokud mám správné informace, tak Mesiáš zazní na Mikuláše – 6. 12. v přenosu Českého rozhlasu Vltava a Purcellův King Arthur bude reprízován 6. 6. 2011 V Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě v rámci festivalu Janáčkův Máj a 5. 6. Jednáme o uvedení v divadle Pasáž v Třebíči.

JAKÉ DALŠÍ PROJEKTY SOUBOR PŘIPRAVUJE?
Velikonoční projekt – Händel, Johannes Passion a Die Auferstehung und Himmelfahrt Jesu C. P. E. Bach (sbor EB se souborem Musica Aeterna). Na červen připravujeme zmíněné představení na Janáčkově Máji, Třebíčský operní festival, v červenci Hudební festival Znojmo zaměřený na hudbu Josefa Myslivečka, v srpnu 9. ročník Letní školy barokní hudby zaměřené na Vivaldiho a italské baroko, v září Mozartovo requiem a 2. Ročník festivalu v Moravském Krumlově, potom 2 reprízy opery Acis a Galatea pro festival Musica Holešov, připravujeme také recitály s Adamem Plachetkou a Ludmilou Peterkovou a budou Vánoce 2011 …

MÁTE UŽ NĚJAKÉ PODROBNĚJŠÍ INFORMACE K PROGRAMU FESTIVALU Znojmo 2011?
Programové schéma zůstává stejné. Základní informace: 8. – 25. 7. Na zahajovacím koncertě vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů, . M. Knoblochová, R. Válek. Zazní premiéra symfonické skladby B. Martinů a koncert pro cembalo a orchestr F. Poulanca, tradiční recitál Pavla Šporcla, autentická premiéra opery J. Myslivčka Montezuma, jazz koncert s hosty NajPonkem a Georgem Mrázem, premiéra Myslivečkova oratoria s dirigentem Markem Štrynclem, koncert laureátů soutěže Letní školy barokní hudby a řada dalšího. Přesný program včetně termínů a interpretů vydá festival tiskovou zprávou v lednu 2011.

Foto: Pavel Heřman

Žádné komentáře: