středa 22. prosince 2010

Rozhovor s Michaelou Šrůmovou


Moc vás všechny zdravím a jako takový dárek k Vánocům vám přináším rozhovor se sympatickou Michaelou Šrůmovou. Mějte hezké předvánoční dny!

Jak se těšíte na Vánoce? Budou plné práce, nebo odpočinku?
Na vánoce se jako každý rok upřímně těším. Ze všeho nejraději mám ty bílé, proto mě pohled z okna doslova blaží, kéž by to ještě vydrželo... Pochopitelně mám, jako každoročně, práce až nad hlavu, ale vždy když se začnu litovat, že už nemůžu a podobně, uvědomím si, jak bych byla asi nespokojená, kdyby tomu tak nebylo.

Bez čeho si Vánoce neumíte představit?
Bez své rodiny, kapra, cukroví a pohádek.

Jaká byla Vaše první "Rybovka", na které jste pracoval/a nebo ji slyšel/a?
Na svoji první Rybovku vzpomínám se smíšenými pocity. Po štědrovečerní večeři jsem se sama opuštěnými ulicemi vypravila na sraz party naprostých šílenců - spolužáků z konzervatoře - a vyrazila na třídenní tour Škodovkou dvanáctsettrojkou, která moc netopila, ani nejela, kde jsme se tísnili celý sbor, orchestr a soli, všichni zpívali a hráli všechno a to asi v 10 lidech po kostelíčcích - už nevím, kterých a kolik jich dohromady vlastně bylo. Nocovali jsme na farách zmrzlí ve spacácích, ale šťastní, že přinášíme radost i když jsme to dělali naprosto zadarmo. Byla to krásná léta studentského života, dnes už bych to určitě nemohla přežít, ha ha ha.


Česká mše Vánoční je už několikátým projektem, na kterém spolupracujete s The Czech Ensemble Baroque. Jaká je spolupráce s tímto souborem?
The Czech Ensemble baroque je už dnes mou srdeční záležitostí, s takovými hudebníky to není v podstatě žádný zázrak, že se projekty daří provozovat na tak vysoké úrovni. Jejich výjimečné pracovní nasazení, nadšení, vášeň a profesionalita si mě hned záhy získala. To vše je přirozeně největším dílem zásluhou dirigenta Romana Válka a jeho vnitřním instinktem se obklopovat lidmi na stejné vlně, což se mu dle mého názoru skvěle daří.

Jak vzpomínáte na letošního znojemského Krále Artuše a Mesiáše?
Do Artuše jsem se jednoduše zamilovala. Vy sama jste byla svědkem tohoto výjimečného projektu, tak mi určitě dáte za pravdu, že byl ojedinělý a strhující. Nesmírně bych si přála, aby se ještě někdy někde vynořil a znovu ožilo toto extrémně vydařené a temperamentní spojení činohry s operou. O Mesiáši platí totéž, je to dílo, jehož si nesmírně cením a v průběhu koncertu se ze mě kromě role pěvkyně stává i náruživý posluchač. Znám Mesiáše skrz naskrz a vždy si vychutnávám každou notu a soudě podle ohlasu diváků tomu u nich není jinak.


Plánujete do budoucna nějaký koncert, kde bychom Vás mohli slyšet?
Během roku přicházejí stále nějaké nabídky, ale nejblíže 9. 1. 2011 mě čeká derniéra představení Veselé paničky Windsorské od Otto Nicolaie v plzeňském divadle J. K. Tyla, kde hostuji v roli Aničky, a co vím jistě je, že se mohu letos opět těšit na letní hudební festival ve Znojmě na setkání s hudbou W. A. Mozarta a J. Myslivečka.

Moc Vám děkuji, paní Šrůmová, a přeji krásné Vánoce a hodně zdraví a úspěchů v novém roce!

Žádné komentáře: