čtvrtek 2. prosince 2010

Labutí jezero a baletní přenosy v českých kinechNurejevovo Labutí jezero s hvězdami Pařížské opery

Sezóna baletních přenosů z Pařížské opery pokračuje ve čtvrtek 2. prosince v 19:30 záznamem klasického Labutího jezera. Diváci se mohou těšit na tradiční verzi, která bude opulentní podívanou plnou špičkových tanečních výkonů étoiles Agnés Letestu a José Martinéze, velkého sboru labutí, s čarokrásnou dekorací Ezia Frigeria, s romantickou Čajkovského hudbou a v choreografické verzi nejslavnějšího tanečníka 20. století Rudolfa Nurejeva. Nurejev, co by nepřekonatelný tanečník vypracoval sóla do ostrosti a lesku diamantového brusu.

Agnès Letestu jako labutí princezna
V titulních rolích uvidíme éterickou étoile Agnès Letestu, jako stvořenou pro roli labutí princezny a elegantního José Martinéze, ztělesnění tipu danseur noble. Agnès učarovala divákům přenosů již jako Dáma s kaméliemi, kdy i česká kritika nešetřila superlativy. Je jednou z nejzkušenějších tanečnic v Pařížské opeře, těší se titulu étoile (hvězda) již od roku 1997 a je držitelkou několika státních vyznamenání. Na počátku její hvězdné kariéry nestál nikdo jiný než Rudolf Nurejev, který pro ni přes její mládí prosadil první sólovou roli, a titul étoile později získala právě po představení Labutího jezera.

Její taneční partner José Martinéz, kterého v přenosu rovněž uvidíme, jako její největší taneční devízu vnímá "schopnost komunikovat její intenzivní radost z tance k publiku. Umožňuje divákovi sdílet její štěstí!"

Tradiční Labutí jezero s propracovanými charaktery
Labutí jezero bylo jedním z prvních titulů, kterým vdechl svou duši Rudolf Nurejev z pozice šéfa Baletu Pařížské opery v roce 1984. Jedná se o onu legendární inscenaci, do které tehdy obsadil mladinkou neznámou Sylvie Guillem, která se díky ní ještě v prosinci téhož roku stala historicky nejmladší étoile a posléze jednou z největších tanečnic 20. století. Nurejev inscenaci vtisknul svůj typický velkolepý styl s okázalou výpravou, krásnými kostýmy, technicky náročnými sólovými party a oproti původním inscenacím velmi rozvinutým mužským partům.

Nurejev už při tvorbě inscenace věděl o své HIV pozitivitě. Snad proto dal tradičnímu příběhu temný psychologický podtext, kde za nenaplněnou láskou milenců stojí ani ne tak princovo selhání, jako podlý, temný čaroděj Rudovous.

O projektu Balet v kině
Přímé přenosy Baletu Pařížské opery a Bolšoj baletu z Moskvy kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. První přenos Baletu Pařižské opery se uskutečnil v prosince 2009. První sezóna baletních přenosů byla zahájena v červenci 2010 přenosem představení Malá tanečnice Edgara Degase. V současnosti na projektu participuje již 9 kin České a Slovenské republice. Jsou to kina v Praze, Zlíně, Děčíně, Teplicích, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Lounech, Ostravě a Banské Bystrici.

Držitelem licence na přímé přenosy z Baletu Pařížské opery a Bolšoj baletu z Moskvy do České republiky je distribuční společnost Aerofilms.

Vstupné od 300Kč
Podrobné informace o přenosech a participujících kinech naleznete na www.baletvkine.cz, a na www.aerofilms.cz v sekci alternativní obsah. Press kontakt Lucie Rozmánková (tel: 774 692 320; rozmankova.balet.prenosy@gmail.com; lucie.rozmankova@seznam.cz); fotografie ke stažení na http://aero.capsa.cz.
Česká kina participující na projekci Labutího jezera:
Kino Světozor, Praha: www.kinosvetozor.cz
Velké kino, Zlín: www.velkekino.cz
Kino Svět, Cheb: www.kinosvet.cz
Kino Kotva, České Budějovice: www.kinokotva.cz
Kino Sněžník, Děčín: www.kinosneznik.cz
Kino Květen, Teplice: www.dkteplice.cz
Kino Svět, Louny: www.kinolouny.cz
Kino Centrál, Hradec Králové: www.kinocentral.cz
Banská Bystrica, www.europacinemas.sk


BALET PAŘÍŽSKÉ OPERY
=========
Caligula
Choreografie: Nicolas Le Riche
Hudba: Antonio Vivaldi
Úterý 8. února 2011 v 19:30 (živě)

Coppélia
Choreografie: Patrice Bart
Hudba: Léo Delibes
Pondělí 28. března 2011 v 19:30 (živě)

Děti ráje
Choreografie: José Martinez
Hudba: Marc-Olivier Dupin
Sobota 9. července 2011 v 19:30 (záznam)BOLŠOJ BALET
=========
Louskáček
Choreografie: Jurij Grigorovič
Hudba: P.I.Čajkovskij
Neděle 19. prosince 2010 v 16:45 (živě)

Class Concert, Giselle
Choreografie: Asaf Messerer; Jurij Grigorovič
Hudba: A. Adam
Neděle 23. ledna 2011 v 16:45 (živě)

Don Quichote
Choreografie: Alexej Faděječev
Hudba: L. Minkus
Neděle 6. března 2011 v 16:45 (živě)

Coppélie
Choreografie: Sergej Vikarev
Hudba: L. Delibes
Neděle 29. května 2011 v 16:45 (živě)

Žádné komentáře: