pondělí 29. listopadu 2010

Ohlédnutí se za Janáčkovým festivalem

Včera se "zavřela opona" za posledním taktem Festivalu Janáček Brno a zbývá teď jen zhodnotit, jak byl úspěšný a co nového přinesl do kulturního dění.

Už od začátku této sezóny se před každým představením ozývala melodie z Káti Kabanové a pozvánka na tento Festival. Musím říci, že mi to bude najednou chybět. Už tolikrát jsem ji od září slyšela a až do představení Káti Kabanové jsem si pořád lámala hlavu, z čeho to je... :-D Od 16. do 28. listopadu jsme měli možnost navštívit velkou řadu koncertů, operních, baletních i činoherních představení, výstav a přednášek. Každý den byl k dispozici bohatý výběr z programu a šance stihnout opravdu všechno byla asi nereálná. Osobně jsem ztrávila na Festivalu 7 večerů - shlédla jsem 2x Sinfoniettu a Výlet pana Broučka do Měsíce, 1x Říkadla, Mládí, Zápisník zmizelého, Káťu Kabanovou, Šárku a Ariadnu, Šárku z roku 1887 a Lulu. Paradoxně jsem nestihla žádný program v prvním a posledním dni festivalu.

Po programové stránce hodnotím Festival velmi pozitivně. Nabídl bohatou škálu zajímavých doprovodných akcí, kde jsme se mohli seznámit s Janáčkovým životem a jeho tvorbou, ale také s dalšími skladateli, naskytla se výborná příležitost porovnávat mezi sebou představení - Věc Makropulos v operní verzi s činoherní podobou této Čapkovy hry a Janáčkovu Šárku v nové orchestrální verzi v nastudování ostravského divadla a původní klavírní podobu od brněnského divadla. Měli jsme možnost také poznat zahraniční divadla - moskevské (Věc Makropulos) a z Essenu (Lulu). Doprovodné koncerty nenabízely jen Janáčkovu hudbu, ale i jeho současníky, nebo srovnání s dnešní tvorbou. Do Festivalu se zapojila valká řada brněnských institucí - Památník Leoše Janáčka, Besední dům, Opatství na Starém Brně, Konzervatoř, JAMU a další. Před operními představeními také probíhaly lektorské úvody, kdy jsme měli možnost dozvědět se o vzniku dané opery, jejích proměnách a provedeních.

Když se ohlédnu za návštěvností Festivalu, musím přiznat, že tolik mladých lidí a tak dlouhé fronty u večerní pokladny už od 6 hodin večer jsem v divadle ještě snad nezažila. Většinou vcházím do budovy zároveň s jejím otevřením a během Festivalu už před dveřmi stál hlouček lidí, aby si koupili vstupenky. Co ještě ráno vypadalo jako ze čtvrtiny nebo třetiny prázdné představení, bylo do 7 hodin večer vyprodané. Nejednou se začátek představení opozdil kvůli těm, kteří ještě stáli ve frontě.

Festival udělal vynikající věc a sice poskytl obrovskou řadu slev na vstupenky. První z nich byla už na konci minulé sezóny, kdy se prodávaly s několikaprocentní slevou (myslím, že to bylo 10%). Pak se vytvořila festivalová karta pro jednoho diváka za 1500,-, pro dva za 2000,- na všechna představení a koncerty. Klub přátel opery a baletu poskytl svým členům příjemnou slevu 75% na všechna představení s výjimkou premiér. Studenti také nepřišli zkrátka, protože pro ně platily veškeré běžné slevy. Do přízemí na ISIC 50%, na balkón za 50,- a pro studenty JAMU a Konzervatoře za 20,- kamkoli, a to včetně premiér. A pak se objevil takový "dotazník" - Leošův test - kdy při správné kombinaci odpovědí jste mohli získat 2 vstupenky na kterékoli představení za 1,- (případně jiné slevy při jiné kombinaci). Shrnuto podtrženo, studenti vzali divadlo útokem a zaplnili balkón na všech představeních, kterých jsem se účastnili. A je to moc dobře! Pokud se jim představení a koncerty líbily, jakože jsem slyšela většinou velmi kladnou odezvu, jistě se budou do divadla vracet i během běžné sezóny.

Věřím, že Janáček by z toho měl radost. Ze svého pohledu si myslím, že se Festival velice podařil a už nyní se těším na jeho další ročník. Děkuji všem, kteří se podíleli na jeho organizaci, nebo na něm účinkovali či se jinak podíleli. Jsem ráda, že jsem mohla být u toho!

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

to vypadá moc zajímavě. v olomouci teď budeme mít velkou akci zaměřenou na baroko - výstava ve třech budovách dvou muzeí,ve čtvrtek vernisáž s hudební i baletní "kulturní vložkou", plus pak nějaký doprovodný program, a běží nám náš malý festival barokní hudby, bohužel už bude jenom jeden koncert.
ale převážně operní festival jako ten Janáček by se mi taky líbil:-(, no jo, Brno je prostě větší.

Hanka