neděle 28. listopadu 2010

Jana Kačírková – stálý host Národního divadla moravskoslezského

Dnes Jiří Urban přináší profil Jany Kačírkové:


Operní pěvkyně Jana Kačírková působí v Ostravě teprve několik sezón, ale za tu dobu zde vytvořila nemálo významných rolí: Fiordiligi – Cosi fan tutte (W.A. Mozart), Královna noci – Kouzelná flétna ( W.A. Mozart), Dona Anna – Don Giovanni ( W.A. Mozart), Zerbinetta – Ariadna na Naxu (R.Strauss), Mara – La Lupa (M.Tutino), Nedda – Komedianti (R. Leoncavallo), Markétka – Faust (Ch.Gounod), Lisette – La Rondine (G.Puccini), Susana – Figarova svatba (W.A.Mozart), Jitka – Dalibor (B. Smetana), role zpěvačky K.Cavallieri ( Amadeus – P. Schaffer).

Umělecký profil Jany Kačírkové je založen na výjimečných hlasových dispozicích v sepětí s mnohotvárným jevištním projevem. Tato talentovaná pěvkyně vládně plně a krásně znějícím sopránem mimořádně velkého rozsahu a vládne jim mistrovsky v nejjemnějších přednesových nuancích podle slohu, charakteru postavy i podle momentální dějové situace. Také v krajních polohách zní její hlas jistě a kultivovaně, a to slečně Kačírkové otevírá přístup k rozsáhlému opernímu repertoáru. V Mozartovi zpívá perlivě lehce, v komických rolích s pikantní dráždivostí, v milostných áriích s vřelou láskyplností, její vážné postavy vždy podány věrně, s působivým výrazem noblesy, vášně nebo nenávisti, dramatických nebo i tragických prožitků. Pozoruhodná je její zřetelná výslovnost, ať v češtině nebo v italštině a zcela vzorně zněla i její francouzština v nastudování Fausta v originále.

Na scéně vyniká Jana Kačírková nejen přirozeností své sympatické osobnosti, ale strhává na sebe pozornost i svým neokázalým, leč přesvědčivým hereckým uplatněním v dokonalé souhře mimiky, gestikulace a jevištního pohybu. Její výkony jsou dokladem moderního tvořivého operního pěvectví a herectví. Jsou vždy všestranně pečlivě připravené a vyzrálé, někdy až objevné. Například její Nedda - Kolombína dovede být svůdná, lehkomyslná, panovačná, vášnivě milující i bezohledně citově prázdná a posléze i vyrovnaná s blízkou smrtí. Ostravané Kačírkovou milují a těší se na její příští kreace v Národním divadle moravskoslezském.
Jiří Urban

Žádné komentáře: