čtvrtek 21. října 2010

Paní Wallingerová slavila perfektním koncertem!


Ve středu 20. října se v divadle Reduta konal koncert Jany Wallingerové a jejích hostů - Daniely Strakové-Šedrlové, Petra Levíčka a Jana Šťávy za klavírního doprovodu Galiny Aleskevich. Program byl velmi pestrý a vládla příjemná nálada!

Na úvod nám paní Wallingerová zazpívala Tři písně v národním tónu od Dvořáka, následoval duet Ó santissima rovněž od Dvořáka v podání paní Wallingerové a Petra Levíčka. Moc krásně spolu souzněli! Poté jsem si s radostí znovu poslechla 4 písně od Martinů skvěle zazpívané paní Wallingerovou - Ohnivý muž se mi moc líbí, na "Kykyryký" nezapomenu! :-) Líbí se mi, jak do písní dává paní Wallingerová příběh svými gesty, mimikou, změnou hlasu...


Vrátil se Petr Levíček a nádherně nám zazpíval Píseň rolníka z Dvořákovy Svaté Ludmily. Pak už nastoupily paní Wallingerová a paní Straková a jejich hlasy se rozezvučely v krásném duetu Barcarola. Přála bych Vám slyšet ten nádherný zpěv, který se nesl sálem! Skvělým oživením celého koncertu byl rozhodně Jan Šťáva. Vstoupil do sálu s knihou, ve které začal listovat a sčítat Giovanniho milenky v Leporellově árii. Předvedl skvělou mimiku, svou árii doslova odehrál, jako by stál na skutečném jevišti! Doufám, že ho někdy uslyším v kompletní roli. U Mozarta jsme ještě zůstali a paní Wallingerová se vrátila s árií Cherubína. Moc se těším, až ji v této roli uvidím u nás v divadle! Petr Levíček přišel s árii Rinuccia z Gianni Schicchiho. Toto byla snad první role, ve které jsem ho vůbec poprvé viděla před téměř třemi lety. Nadchl mě stejně jako tenkrát.


Přišla na řadu árie Lauretty v podání paní Strakové. Místo ní však vstoupil do sálu Jan Šťáva. První, co mě napadlo - snad to nechce zpívat on? :-D S vážnou tváří a poněkud "nervózní" nám přišel oznámit vážnou věc. Paní Wallingerová se zrovna připravovala na Seguidillu a vžívala se do role temperamentní Carmen. Samou rozvášněností práskla dveřmi od šatny, až zapadla klika. To by tak nevadilo, kdyby uvnitř neseděla paní Straková... Co teď? Přehodit program nemůžeme, čekat na vysvobození pěvkyně také ne... A pak to přišlo: "Prosím vás, je tu mezi vámi někdo, kdo umí árii Lauretty? Jinak bych ji musel zpívat já a to bych vám nepřál!" Následoval výbuch smíchu a moje ruka letěla vzhůru. Marně... :-( Přihlásil se jeden mladík, že tu árii zazpívá on. Marně pan Šťáva přesvědčoval, že tu árii zpívá "ženská". Mladík se nedal odbýt. Vyklubal se z něj mladý Dominik Levíček a suveréně nám zazpíval svým vysokým hlasem Laurettu. Bylo to příjemné překvapení :-D.


Ohlášená Seguidilla hned následovala a Jana Wallingerová si ji skutečně vychutnala! Teď jsem v ni viděla ten správný temperament, jaký u Carmen hledám! Udělala mi velkou radost. Asi to bouchnutí dveřmi pomohlo. :-D Pamatuji si, že tím posledním vysokým tónem mě obzvlášť nadchla.


Jako zázrakem se hned po ní objevila paní Straková (asi už vypáčili dveře :-DDD) a kolébala nás svým hlasem v nádherné melodii Rusalčiny árie Měsíčku na nebi hlubokém. Slyšet paní Strakovou jako Rusalku musí být zážitek, doufám, že se mi to někdy podaří!

Jan Šťáva se znovu vrátil, naštěstí už nepřinášel špatné zprávy, ale přišel skvěle zazpívat árii Dulcamara z Nápoje lásky. Jeho italštině nebylo ani potřeba rozumět, aby svým výkonem dokázal perfektně pobavit. Hlavně jeho zvolání "Musica, Galina!" a rádoby "výpadek" textu. :-) Ten se v opeře neztratí a věřím, že má před sebou velmi slibnou kariéru - skvělý pěvec, komik a především herec, to je to, co divadlo a hlavně opera potřebují, aby získaly své příznivce!

Paní Wallingerová a paní Straková se do sebe "pustily" v roztomilém Kočičím duetu od "Rossiniho". Mám ten duet moc ráda a konečně se mi splnil sen slyšet ho naživo. Čekala jsem sice, že si "vjedou víc do vlasů", ale odmňoukaly to nádherně. :-D


A jako hlavní hřeb programu zazněl duet Zerliny a Giovanniho v podání paní Wallingerové a pana Šťávy a výborně mě naladili na chystané nedělní představení Giovanniho, na které jedu do Prahy. :-D Místo do altánu odvedl Giovanni Zerlinu do zákulisí, odkud se místo děkujícího páru vynořil pan Levíček a naznačoval, že nemáme raději vědět, co se tam děje... :-) Sám začal za doprovodu klavíru zpívat a najednou vběhl dovnitř "uřícený" Šťáva s Janou Wallingerovou na zádech a skvěle zahráli a zazpívali tercet z Čerta a Káči. Lepší tečku za krásným koncertem vymyslet nemohli.

Byla to nádhera, jsem moc ráda, že jsem tam byla. Dlouho se budu ještě smát, když si vzpomenu na některé momenty, nebo budu o nich někomu vyprávět! Janě Wallingerové dodatečně k jejím narozeninám a výročí působení v Janáčkově divadle přeji všechno nejlepší, spoustu krásných rolí a pořád ten úžasný zářivý úsměv, který umí vykouzlit! :-DSetkání s Janou Wallingerovou a jejími hosty

A. Dvořák: Tři písně v národním tónu (Žalo dievča, žalo trávu, Ach, není tu, Ej mám já koňa…) – Jana Wallingerová
A. Dvořák: Duet Ó santissima – Jana Wallingerová, Petr Levíček
B. Martinů: Čtyři písně (Stará píseň, Píseň na starošpanělský text, Píseň o hubičkách, Ohnivý muž – Jana Wallingerová
A. Dvořák: Sv. Ludmila: Píseň rolníka – Petr Levíček
J. Offenbach: Hoffmannovy povídky: Barcarola – Jana Wallingerová, Daniela Straková-Šedrlová
W. A. Mozart: Don Giovanni: árie Leporella – Jan Šťáva
W. A. Mozart: Figarova svatba: árie Cherubína – Jana Wallingerová
G. Puccini: Gianni Schicchi: árie Rinuccia – Petr Levíček, árie Lauretty – Daniela Straková- Šedrlová
G. Bizet: Carmen: Seguidilla – Jana Wallingerová
A. Dvořák: Rusalka: árie Rusalky – Daniela Straková-Šedrlová
G. Donizetti: Nápoj lásky: árie Dulcamara – Jan Šťáva
G. Rossini: Kočičí duet – Jana Wallingerová, Daniela Straková-Šedrlová
W. A. Mozart: Don Giovanni: duet Zerliny a Giovanniho – Jana Wallingerová, Jan Šťáva

Klavírní doprovod: Galina Aleskevich

Žádné komentáře: