středa 15. září 2010

Velmi působivá Stabat Mater


Když jsem se dozvěděla před nedávnem, kdo bude ve Stabat Mater zpívat, těšila jsem se na vynikající výkony a vysokou kvalitu. Ani ve snu bych si však nedokázala představit, jak hluboký zážitek budu mít! Katedrála sv. Petra a Pavla byla naplněna několika sty diváků, kteří nehnutě seděli a byly zcela ponořeni do příběhu.

Latinský text Stabat Mater pochází ze 13. století a právem patří mezi nejkrásnější církevní básně. Jen tak pro zajímavost, tento text se stal také základním vzorem pro metriku - tzv. sekvenci Stabat Mater. Má celkem 20 slok a v mnoha verzích se setkáváme pouze se základními 13 slokami. Do dnešní doby existuje asi 600 různých děl Stabat Mater. Dvořák ji napsal v době, kdy mu zemřely jeho děti a v příběhu Panny Marie viděl určitou podobnost. V hudbě je slyšet obrovské zoufalství, fortissima, která drásají duši, a vedle toho jsou místa, která najednou zní zcela jinak, jako by se v nich skrývala naděje, že smrt ještě neznamená konec, jako by se "chtělo předejít" událostem a byl již náznak nedělního vzkříšení. Mezi mollovými částmi se najednou vynoří durové melodie. Je to velmi působivé propojení!

Šedesáti osmi člený sbor složený z Brněnského Akademického Sboru a sboru Gaudeamus zpíval s neuvěřitelnou lehkostí všechna pianissima a při fortissimech běžel mráz po zádech. Zněli jako jeden hlas, který se v akustice katedrály nádherně rozléhal. Paní Daša Briškárová s nimi Stabat Mater připravila a patří jí za to můj obdiv. Obrovská pochvala patří také orchestru Czech Virtuozi a prvnímu houslistovi Pavlu Wallingerovi - nádherný zvuk a žádné pochybení, skvělá práce!

Konečně jsem včera po dlouhé době měla opět možnost sledovat pana Kyzlinka při dirigování a musím říci, že to byl zážitek. Každý jeho pohyb byl zcela srozumitelný a dokázal vytvořit velmi působivou dynamiku a vůbec celý dojem z nádherné hudby. Moc se těším na jeho představení v Janáčkově divadle!


Paní Evu Dřízgovou-Jirušovou jsem měla dosud možnost slyšet jen jako Mařenku v Prodané nevěstě a jsem ráda, že jsem ji mohla slyšet i včera ještě navíc tak zblízka. Zazněl fantastický hlas s nádhernými výškami, výbornou výslovností, který nebylo možné přeslechnout. Do svého projevu vložila všechny emoce a závěrečné Amen bylo obrovským vyvrcholením celého večera.

Paní Jitku Zerhauovou znám už 10 let a 2 dny :-) a za celou dobu se její hlas téměř nezměnil. Má nádhernou neopakovatelnou barvu a včera nám opět předvedla obrovský výkon. Patří jí můj velký obdiv nejen za zpěv, ale za celou organizaci Festivalu komorní hudby a hlavně velký dík za pozvání!

Tenoristu Richarda Samka jsem už dlouho neměla možnost slyšet a velice jsem se těšila na jeho výkon. Během včerejší Stabat Mater se mi krátce vybavilo Rachmaninovo Všenoční bdění, kdy jsem pana Samka slyšela poprvé a kdy s obrovskou lehkostí zazpíval svůj part. Včera tomu nebylo jinak a byla radost poslouchat jeho hlas. Zněl velmi jemně a v pianissimech měl obrovskou hloubku příběhu. Nezapomenu na jeho sólo se sborem v 6. části. Moc se těším na jeho Alfréda případně Ismaela v Janáčkově divadle a případně i na nějaké představení v Praze! :-)

Pan Richard Novák si zaslouží opravdu hlubokou poklonu. S každým svým dalším představením a koncertem přináší stále nové zážitky a vždy obrovský stoprocentní výkon! Jeho včerejší 4. část ve Stabat Mater byl skutečný pěvecký koncert.

Publikum bylo z výkonu dojaté, nadšené, všechno dohromady a ocenilo umělce potleskem ve stoje téměř od začátku aplausu. Byl to opět na hodně dlouho nezapomenutelný zážitek!


Antonín Dvořák - Stabat Mater
14. září 2010, Katedrála sv. Petra a Pavla, Brno

I. Stabat Mater dolorosa. Andante con moto
II. Quis est homo, qui non fleret. Andante sostenuto
III. Eia, Mater, fons amoris. Andante con moto
IV. Fac, ut ardeat cor meum. Largo
V. Tui nati vulnerati. Andante con moto, quasi allegretto
VI. Fac me vere tecum flere. Andante con moto
VII. Virgo virginum praeclara. Largo
VIII. Fac, ut portem Christi mortem. Larghetto
IX. Inflammatus et accensus. Andante maestoso
X. Quando corpus morietur. Andante con moto

Eva Dřízgová-Jirušová – soprán
Jitka Zerhauová – alt,
Richard Samek – tenor
Richard Novák – bas
Brněnský akademický sbor
sbor Gaudeamus
Czech Virtuosi
Dirigent Jaroslav Kyzlink
Sbormistr Daša Briškárová

Žádné komentáře: