sobota 25. září 2010

Svatováclavský hudební festival už klepe na dveře!!!


Již za několik dní začíná 7. ročník Svatováclavského hudebního festivalu a letošní program je velmi nabitý:


Út 28.9.10 18:00 Ostrava - Centrum - Katedrála Božského Spasitele
Filharmonie Brno
:: Leoš Svárovský, dirigent
Český filharmonický sbor Brno
:: Petr Fiala, sbormistr
Eva Dřízgová-Jirušová - soprán
Veronika Hajnová-Fialová - alt
Michal Lehotský - tenor
Petr Levíček - tenor
Peter Mikuláš (Slovensko) - bas
Program:
Antonín Dvořák - Svatá Ludmila op. 71


St 29.9.10 18:00 Orlová - Kostel Panny Marie
Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala (Slovensko)
:: Ewald Danel, umělecký vedoucí
Roman Patočka - housle
Program:
G. F. Händel – Concerto grosso č. 1
J. S. Bach – Koncert E dur BWV 1042 pro housle a smyčcový orchestr
W. A. Mozart – Divertimento F dur
F. Schubert – Rondo A dur, D 438 pro housle a smyčcový orchestr
F. Mendelssohn – Symfonie č. 10 h moll pro smyčcový orchestr



Čt 30.9.10 18:00 Ostrava - Svinov - Kostel Krista Krále
Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala (Slovensko)
:: Ewald Danel, umělecký vedoucí
Roman Patočka - housle
Program:
G. F. Händel – Concerto grosso č. 1
J. S. Bach – Koncert E dur BWV 1042 pro housle a smyčcový orchestr
W. A. Mozart – Divertimento F dur
F. Schubert – Rondo A dur, D 438 pro housle a smyčcový orchestr
F. Mendelssohn – Symfonie č. 10 h moll pro smyčcový orchestr



Pá 1.10.10 18:30 Hlučín - Kostel sv.Jana Křtitele
Collegium Marianum
:: Jana Semerádová, umělecký vedoucí
Hana Blažíková - soprán
Program: „Ó vytoužená chvíle“
Johann Sebastian Bach – Kantáta „Ich habe genung“ BWV 210
Antonín Jiránek – Concerto per il flauto traverso G dur
Charles Avison – Concerto No. 1/ op. 2 in g
Johann Sebastian Bach – Kantáta „Non sa che sia dolore“ BWV 209



So 2.10.10 16:00 Stonava - Kostel sv.Máří Magdalény
Dechový orchestr Májovák
:: Marek Prášil, dirigent
Moravský komorní sbor
:: Jiří Šimáček, sbormistr
Program:
Pavel Staněk - Missa Lyrica pro smíšený sbor a komorní harmonii
Jacob de Haan - Missa Brevis pro smíšený sbor a dechový orchestr



Ne 3.10.10 18:00 Fulnek - Chrám Nejsvětější Trojice
Ensemble Tourbillon
:: Petr Wagner, umělecký vedoucí
Barbora Sojková - soprán
Irena Troupová - soprán
Tomáš Král - baryton
Jaromír Nosek - bas
Přemysl Vacek - theorba
Jan Čižmář - theorba
František Šťastný - varhanní positiv
Program:
Francois Couperin: Lecons de Ténébres


Po 4.10.10 18:00 Polanka nad Odrou - Kostel sv. Anny
Jitka Molavcová - herec
Alfred Strejček - herec
David Burda - hudebník
Josef Fojta - hudebník
Program:
Jan z Teplé - Oráč a smrt (hra o lásce a posledních věcech člověka z roku 1401)


Út 5.10.10 18:00 Bohumín - Evangelický kostel
Jitka Molavcová - herec
Alfred Strejček - herec
David Burda - hudebník
Josef Fojta - hudebník
Program:
Jan z Teplé - Oráč a smrt (hra o lásce a posledních věcech člověka z roku 1401)


St 6.10.10 18:00 Frýdlant nad Ostravicí - Kostel sv.Bartoloměje
Janáčkův komorní orchestr
:: Jakub Černohorský, umělecký vedoucí
Robert Kozánek - trombon
Program:
Renzo Bossi – Ricreazioni pro smyčcový orchestr
Georg Christoph Wagenseil – Koncert Es dur pro trombon a smyčce
Lars-Erik Larssons – Concertino pro trombon a smyčce
Leoš Janáček – Suita pro smyčce



St 6.10.10 19:00 Ostrava - Centrum - Kostel sv. Václava
Collegium Marianum
:: Jana Semerádová, umělecký vedoucí
Hana Blažíková - soprán
Heidi Maria Taubert (Německo) - soprán
David Erler (Německo) - kontratenor
Markéta Cukrová - alt
Tomáš Kořínek - tenor
Roman Janál - baryton
Program:
A. Caldara - Magdaléna u nohou Kristových


St 6.10.10 19:00 Havířov - Kostel sv. Anny
Mužský sbor Ipatjevského kláštera (Rusko)
:: Konstantin Žujkov, umělecký vedoucí
Program:
„Ruské pravoslavné zpěvy“
Troparion (krátký chorál) Svaté Trojicí (hudba S. Zubačevský)
Požehnej duše moje Páně (103. žalm, hudba P. Dinjov)
Blažen muž (nápěv Velkého Moskevského chrámu Nanebevzetí Panny Marie, harm. A.D. Kastalský, úprava archimandrita Matvěj /Mormyl/)
Světe Tichý (hudba P. O. Ivanova-Radkevič, úprava archimandrita Matvěj /Mormyl/)
Nyní odpouštějíc (hudba M. P. Strokin, sólo N. Malcev)
Malý chvalozpěv (hudba Zacharov)
Chvalte jméno Hospodina (hudba A. P. Grečaninov, úprava P. G. Česnokov)
Věličanie (krátký chorál) na počest mučedníka Ipatie Gangrského (hudba B. S. Dodonov, sólo N. Malcev)
Od mého mládí… (klášterní nápěv v harmonizaci N. I. Ozerova)
Sticheron ze služby Mučedníku Ipatievovi Gangrskému (úprava V. Vlaskov)
Požehnán buď Pán Bůh Izraelský (hudba S. Degtjarev)
Panno Marie, zachraň (hudba D. Bortnjanský, sólo A. Bagrov)
Kříži Tvému (hudba N. Gončarov)
Myslím na den děsivý (hudba A. Archangelský)
Panna dnes (kontakion – druh hymnu, na počest Panny Marii, řecký nápěv, harmonizace Sergij Trubačev)
Orodovnice Horlivá (hudba P. G. Česnokov, sólo N. Malcev)
Rada na věky věků (hudba P. G. Česnokov, sólo N. Malcev)
Udatnému vévodovi (nápěv Ipatjevského kláštera)
Upevni Bože (hudba A. Kosolapov, sólo D. Sitnikov)
Mnohá léta (hudba V. Kikt, úprava opat Nikifor /Kyrzina/)



Čt 7.10.10 18:00 Ostrava - Vítkovice - Kostel sv.apoštola Pavla
Mužský sbor Ipatjevského kláštera (Rusko)
:: Konstantin Žujkov , umělecký vedoucí
Program:
„Ruské pravoslavné zpěvy“
Troparion (krátký chorál) Svaté Trojicí (hudba S. Zubačevský)
Požehnej duše moje Páně (103. žalm, hudba P. Dinjov)
Blažen muž (nápěv Velkého Moskevského chrámu Nanebevzetí Panny Marie, harm. A.D. Kastalský, úprava archimandrita Matvěj /Mormyl/)
Světe Tichý (hudba P. O. Ivanova-Radkevič, úprava archimandrita Matvěj /Mormyl/)
Nyní odpouštějíc (hudba M. P. Strokin, sólo N. Malcev)
Malý chvalozpěv (hudba Zacharov)
Chvalte jméno Hospodina (hudba A. P. Grečaninov, úprava P. G. Česnokov)
Věličanie (krátký chorál) na počest mučedníka Ipatie Gangrského (hudba B. S. Dodonov, sólo N. Malcev)
Od mého mládí… (klášterní nápěv v harmonizaci N. I. Ozerova)
Sticheron ze služby Mučedníku Ipatievovi Gangrskému (úprava V. Vlaskov)
Požehnán buď Pán Bůh Izraelský (hudba S. Degtjarev)
Panno Marie, zachraň (hudba D. Bortnjanský, sólo A. Bagrov)
Kříži Tvému (hudba N. Gončarov)
Myslím na den děsivý (hudba A. Archangelský)
Panna dnes (kontakion – druh hymnu, na počest Panny Marii, řecký nápěv, harmonizace Sergij Trubačev)
Orodovnice Horlivá (hudba P. G. Česnokov, sólo N. Malcev)
Rada na věky věků (hudba P. G. Česnokov, sólo N. Malcev)
Udatnému vévodovi (nápěv Ipatjevského kláštera)
Upevni Bože (hudba A. Kosolapov, sólo D. Sitnikov)
Mnohá léta (hudba V. Kikt, úprava opat Nikifor /Kyrzina/)



Čt 7.10.10 18:00 Bystřice nad Olší - Evangelický kostel
Janáčkův komorní orchestr
:: Jakub Černohorský, umělecký vedoucí
Robert Kozánek - trombon
Program:
Renzo Bossi – Ricreazioni pro smyčcový orchestr
Georg Christoph Wagenseil – Koncert Es dur pro trombon a smyčce
Lars-Erik Larssons – Concertino pro trombon a smyčce
Leoš Janáček – Suita pro smyčce



Pá 8.10.10 18:00 Brušperk - Kostel sv.Jiří
Stadlerovo klarinetové kvarteto
Martin Gurbaľ (Slovensko) - bas
Program:
F. Farkas - Antické tance
J. S. Bach - Contrapunctus 1, (z Umění fugy BWV 1080)
J. S. Bach - Arie č. 65, Basso chori I. (z Matoušových pašijí BWV 244)
T. Albioni - Sonáta g moll
A. Dvořák - Biblické písně



So 9.10.10 17:00 Ostrava - Stará Bělá - Kostel sv.Jana Nepomuckého detail
Komorní orchestr Pavla Haase
:: Ondřej Vrabec, dirigent
:: Radim Kresta, umělecký vedoucí
Ondřej Vrabec - lesní roh
Přemysl Vojta - lesní roh
Program:
P. Haas – Smyčcový kvartet č. 1 cis moll op. 3 v úpravě pro smyčcový orchestr
A. Rosetti – Koncert Es dur pro 2 lesní rohy a orchestr
J. Haydn – Koncert Es dur pro 2 lesní rohy a orchestr
A. Honegger – Symfonie č. 2 pro smyčce a trubku



Ne 10.10.10 15:00 Kozlovice - Kostel sv.Michaela archanděla
Collegium 1704
:: Václav Luks, umělecký vedoucí
Program:
„Fiori musicali“ květy hudby italského raného baroka
Giovanni Battista Fontana
Giovanni Paolo Cima
Givanni Legrenzi
Biagio Marini



Po 11.10.10 18:00 Bruntál - Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Camerata Janáček
:: Pavel Doležal, umělecký vedoucí
Petr Čech - varhany
Program:
Tomaso Albinoni – Sinfonia per cinque op. 2, č. 3
Georg Friedrich Händel – Koncert pro varhany a orchestr B dur, op.7 č.1 (HWV 306)
Jan Křtitel Vaňhal – Koncert pro varhany a smyčce F dur
Johann Sebastian Bach – Koncert a moll, BWV 593
Grazyna Bacewicz – Koncert pro smyčcový orchestr



Út 12.10.10 18:00 Ostrava - Nová Ves - Kostel sv.Bartoloměje
Crescendo Baroque Basel (Německo)
Christian Leitherer (Německo) - klarinet
Barbara Leitherer (Německo) - viola da gamba
Barbara Maria Willi (Německo) - cembalo
Program:
Georg Friedrich Händel - Sonate G dur, op. 5/1
Georg Philipp Telemann - Sonate g moll z “Tafelmusik”
Michel Corette - Suite in C
Georg Philipp Telemann - Triosonate c moll
Joseph Bodin de Boismortier - Suite in C
Gregorio Sciroli - Sonate B dur



St 13.10.10 18:00 Hradec nad Moravicí - Kostel sv.Petra a Pavla
Pavel Haas Quartet
Program:
C. Debussy – Smyčcový kvartet
M. Ravel – Smyčcový kvartet



St 13.10.10 19:00 Krnov - Koncertní síň Svatého Ducha
Crescendo Baroque Basel (Německo)
Christian Leitherer (Německo) - klarinet
Barbara Leitherer (Německo) - viola da gamba
Barbara Maria Willi (Německo) - cembalo
Program:
Georg Friedrich Händel - Sonate G dur, op. 5/1
Georg Philipp Telemann - Sonate g moll z “Tafelmusik”
Michel Corette - Suite in C
Georg Philipp Telemann - Triosonate c moll
Joseph Bodin de Boismortier - Suite in C
Gregorio Sciroli - Sonate B dur



Čt 14.10.10 18:00 Rychvald - Husův sbor v Rychvaldě
Pavel Haas Quartet
Program:
L. van Beethoven – Smyčcové trio c moll
F. Schubert – Smyčcový kvartet d moll č. 14 „Smrt a dívka“



Pá 15.10.10 18:00 Ostrava - Centrum - Evangelický kostel
Pražská komorní filharmonie
:: Jakub Hrůša, dirigent
Český filharmonický sbor Brno
:: Petr Fiala, sbormistr
Kateřina Kněžíková - soprán
Svatopluk Sem - baryton
Program:
G. Mahler - Adagietto
G. Fauré - Requiem
R. Strauss - Zueignung op. 10 č. 1
Ich wollt´ ein Sträusslein binden op. 68 č. 2
Freundliche Vision op. 48 č. 1
Amor op. 68 č. 5
Cäcilie op. 27 č. 2



So 16.10.10 18:00 Ostrava - Pustkovec - Kostel sv.Cyrila a Metoděje
Collegium 1704
:: Václav Luks, dirigent
Collegium Vocale 1704
Hana Blažíková - soprán
Markéta Cukrová - alt
Jaroslav Březina - tenor
Marián Krejčík - bas
Program:
G. F. Händel - Messiah


Ne 17.10.10 16:00 Štramberk - Farní kostel sv. Jana Nepomuckého
Hana Kotková - housle
Jaroslav Tůma - cembalo, varhany
Program:
J. S. Bach - Preludium z 3. Partity pro sólové housle
Eugéne - Auguste Ysaÿe - 2. Sonáta pro sólové housle
Philip Glass - Mad rush pro varhany sólo
L. Berio - Sequenza pro sólové housle
Wilhelm Middelschulte - J. S. Bach: varhany sólo - Ciacona d moll
J. S. Bach - Sonáta č. 4 pro housle a cembalo



Ne 17.10.10 17:00 Opava - Kostel sv.Vojtěcha
Collegium 1704
:: Václav Luks, dirigent
Collegium Vocale 1704
Hana Blažíková - soprán
Markéta Cukrová - alt
Jaroslav Březina - tenor
Marián Krejčík - bas
Program:
G. F. Händel - Messiah


Po 18.10.10 18:00 Ludgeřovice - Kostel sv. Mikuláše
Hana Kotková - housle
Jaroslav Tůma - cembalo, varhany
Program:
J. S. Bach - Preludium z 3. Partity pro sólové housle
Eugéne - Auguste Ysaÿe - 2. Sonáta pro sólové housle
Philip Glass - Mad rush pro varhany sólo
L. Berio - Sequenza pro sólové housle
Wilhelm Middelschulte - J. S. Bach: varhany sólo - Ciacona d moll
J. S. Bach - Sonáta č. 4 pro housle a cembalo



Út 19.10.10 18:00 Ostrava - Slezská Ostrava - Husitský kostel
Societas Incognitorum
:: Eduard Tomaštík, umělecký vedoucí
Jazzové trio PaCoRa (Slovensko)
Program:
1. Jacobus Handl Gallus - Barbara, Celarent (úprava-S.I.,Pacora)
2. Thomas Weelkes - Strike it up (úp.S.I.,Pacora)
3. Jacobus Handl Gallus - O Mors (úp.S.I.,Pacora)
4. Jacobus Handl Gallus - Currit parvus lepulus (úp.S.I.,Pacora)
5. Jimmi van Heusen - Darn that Dream (úp.Pacora)
6. Jimmi van Heusen - I´m Happy (úp.Pacora)
7. Clément Janequin - Zpěv ptáků
8. Jacobus Handl Gallus - Dulcis amica veni (úp.S.I.,Pacora)
9. Jimmy van Heusen - Pick yourself up (úp.Pacora)
10. Moldavská lidová - Jezero s trojlístkem (úp.Pacora)
11. Jacobus Handl Gallus - Si vox est canta (úp.S.I.)



St 20.10.10 19:00 Havířov - Evangelický kostel
Societas Incognitorum
:: Eduard Tomaštík, umělecký vedoucí
Jazzové trio PaCoRa (Slovensko)
Program:
1. Jacobus Handl Gallus - Barbara, Celarent (úprava-S.I.,Pacora)
2. Thomas Weelkes - Strike it up (úp.S.I.,Pacora)
3. Jacobus Handl Gallus - O Mors (úp.S.I.,Pacora)
4. Jacobus Handl Gallus - Currit parvus lepulus (úp.S.I.,Pacora)
5. Jimmi van Heusen - Darn that Dream (úp.Pacora)
6. Jimmi van Heusen - I´m Happy (úp.Pacora)
7. Clément Janequin - Zpěv ptáků
8. Jacobus Handl Gallus - Dulcis amica veni (úp.S.I.,Pacora)
9. Jimmy van Heusen - Pick yourself up (úp.Pacora)
10. Moldavská lidová - Jezero s trojlístkem (úp.Pacora)
11. Jacobus Handl Gallus - Si vox est canta (úp.S.I.)



Pá 22.10.10 18:00 Ostrava - Mariánské Hory - Kostel Panny Marie Královny
Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK
:: Tomáš Netopil, dirigent
Český filharmonický sbor Brno
:: Petr Fiala, sbormistr
Simona Houda-Šaturová - soprán
Jana Sýkorová - alt
Program:
G. Mahler - Symfonie č. 2


So 23.10.10 18:00 Ostrava - Plesná - Kostel sv.Jakuba staršího
PhilHarmonia Octet
Program:
W. A. Mozart - Serenáda c moll
A. Dvořák - Serenáda pro dechové nástroje op. 44



So 23.10.10 18:00 Třinec - Evangelický kostel
Čeští komorní sólisté
:: Ivan Matyáš, umělecký vedoucí
Moravský komorní sbor
:: Jiří Šimáček, sbormistr
Hana Škarková - soprán
Emil Drápela - klarinet
Lukáš Daňhel - klarinet
Program:
Antonio Casimir Cartellieri - Moteto Es Dur "O Maria, Mater admirabilis" pro soprán, koncertantní klarinet, sbor a orchestr
Antonio Casimir Carterllieri - Koncert B dur pro 2 klarinety a orchestr
W. A. Mozart - Exsultate, jubilate KV. 165 (pro soprán a orchestr)
W. A. Mozart - Regina coeli in B, KV. 127 (pro soprán, sbor a orchestr)



Ne 24.10.10 16:00 Karviná - Povýšení sv.Kříže v Karviné - Fryštátě
PhilHarmonia Octet
Program:
W. A. Mozart - Serenáda c moll
A. Dvořák - Serenáda pro dechové nástroje op. 44



Po 25.10.10 18:00 Ostrava - Centrum - Kostel sv.Václava
Ostravská banda
:: Petr Kotík, dirigent
Hana Kotková - housle
Thomas Buckner (USA) - baryton
Gregory Purnhagen (USA) - baryton
Program:
Petr Bakla - nová skladba
Luca Francesconi - Riti Neurali
Paulina Zalubska - Dispersion
Somei Satoh - The Passion

Ostravské centrum nové hudby
Národní divadlo moravskoslezské


Út 26.10.10 19:00 Frýdek-Místek - Bazilika Navštívení Panny Marie
Ars Brunensis Chorus
:: Dan Kalousek, dirigent
Musica Figuralis
:: Marek Čermák, umělecký vedoucí
Program:
Johan Christoph Bach - Furchte dich nicht
Der Gerechte
Ich lasse dich nicht
Johan Michael Bach (1648 - 1694) - Ich weiss mein Erloser lebt
Sey nun wieder
Johan Ludwig Bach (1671 - 1731) - Gedenke meiner Gott
Johan Bach (1604 - 1673) - Unser Leben ist ein Schatten
Johan Ernest Eberling (1702 - 1762) - 2 skladby z 12 toccat a fug
Heinrich Schutz - 4 moteta z Geistliche Chorusmusik



St 27.10.10 18:00 Ostrava - Přívoz - Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Ensemble Tourbillon
:: Petr Wagner, umělecký vedoucí, dirigent
Program:
Marin Marais – Suite d’Alcione
Jean-Féry Rebel – Le Tombeau de M. de Lully
Jean-Féry Rebel – Les Elemens



Čt 28.10.10 18:00 Ostrava - Centrum - Katedrála Božského Spasitele
Janáčkova filharmonie Ostrava
:: Stanislav Vavřínek, dirigent
Pražský filharmonický sbor
:: Lukáš Vasilek, sbormistr
Eva Dřízgová-Jirušová - soprán
Jana Wallingerová - alt
Tomáš Kořínek - tenor
Martin Gurbaľ (Slovensko) - bas
Program:
K. Szymanowski - Stabat Mater op. 53
A. Dvořák - Mše D dur "Lužanská" op. 86

Žádné komentáře: