neděle 8. srpna 2010

Úžasný večer ve znamení dvou španělských dam


Pohled na zámek přes mírně rozvodněnou Rokytnou...


V sobotu 7. srpna byl zahájen dvanáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského slavnostním zahajovacím koncertem, na kterém jako hlavní hvězda večera vystoupila slavná španělská sopranistka Montserrat Caballé. Blogu Operadream se také podařilo se tohoto koncertu zúčastnit a vedle dojmů Vám přináším i fotografie z bezprostřední blízkosti umělců, protože jsem stála na druhou polovinu přímo pod pódiem a mohla tak všechno nafotit.

Snad každý, kdo se na ten koncert chystal, s obavou sledoval předpověď počasí. Bude nebo nebude pršet? Při cestě tam chvíli svítilo slunce, bylo pod mrakem a chvílemi dost vydatně pršelo, a to i několik kilometrů před Jaroměřicemi. V Jaromeřicích při našem příjezdu jen mírně poprchávalo a pak přestalo úplně. Organizátoři připravili všechny židle, utřeli je, aby nebyly mokré, prosypali štěrkem cesty, abychom se nebrodili v blátě, připravili občerstvení, pláštěnky... Všechno bylo perfektně zorganizované a největším příjemným překvapením bylo, že nabídli lidem, kteří měli místa za stánkem s aparaturou a měli špatný výhled, aby se posadili na libovolná místa v jiné části hlediště. Koncert byl dobře nazvučený a divákům sedícím dále od jeviště pomohla velkoplošná obrazovka. Chvála kameramanům, odvedli dobrou práci, plynulé přechody, ukázali všechno, co bylo potřeba, a asi největší radost nám udělali, když zblízka zabrali za ruce se držící Montserrat Caballé s její dcerou při O mio babbino caro... Všichni jsme z toho byli dojatí!


Montserrat Caballé právě přijíždí...
Montserrat Caballé se svojí překladatelkou


José Collado diriguje Filharmonii Bohuslava Martinů při předehře z Carmen

Po úvodním Triumfálním pochodu z Aidy a uvítáních začal koncert předehrou k Síle Osudu. Trochu se zpočátku projevovalo rozladění nástrojů přechodem do chladného a vlhkého prostředí, ale brzy se vše srovnalo. Možná nás také mátlo ozvučení, které znělo s menší ozvěnou.

Jako první hvězda večera vystoupil Peter Dvorský s Tra voi, belle, brune e bionde z Pucciniho Manon Lescaut. O jeho výkonu během večera se raději nebudu obšírně vyjadřovat. Snad jen mohu litovat toho, že jsem ho nemohla slyšet naživo před dvaceti lety... Už to bohužel není to, co to bývalo. Ale, slyšet ho naživo byl vždycky můj sen, a ten se mi splnil! Když jsem ho v lednu poprvé potkala v Janáčkově divadle po premiéře Aidy, ani by mě nenapadlo, že za půl roku budu na jeho koncertu.

Následovalo vynikající Intermezzo z Cavallerie rusticany a už přišla na jeviště paní Montserrat Caballé v nádherně vínově rudé róbě za nekončícího potlesku. Možná, že hlas už nezní tak mladě, jako dříve, ale pořád z ní vyzařuje obrovský šarm a je to skutečná velká Dáma. Zazpívala nám árii Dejanice od Catalaniho a pozvala na jeviště svoji nádhernou dceru Montserrat Marti (která mimochodem je hodně podobná na Marii Callasovou!), která nám zazpívala árii Musetty z Pucciniho Bohémy a sklidila zasloužený bouřlivý potlesk. V jejím hlase bylo slyšet hlas mladé Montserrat Caballé, přesně, jako by se přenesl do ní. Marti byla obrovským oživením celého koncertu a překvapením pro všechny, protože nebyla v programech ani nikde jinde ohlášeným hostem večera. Nadšení publika ještě víc povzbudil duet těchto dam, když spolu zazpívaly O mio babbino caro a jak jsem se zmínila, kamera zabrala jejich držící se ruce. Nádherně spolu ladily, doplňovaly se, patřily k sobě...


Déšť nijak nenarušil perfektní atmosféru večera

Dalším zpříjemněním večera bylo vystoupení Jaroslava Dvorského. Už jsem jej před několika lety slyšela ve slavkovském zámku, kde nám zazpíval árie z operet a už tehdy mě zaujal svým hlasem. Včera to jen potvrdil. Zpíval s naprostým klidem a jistotou, měl krásné výšky, obrovské charisma... Když jsem pak stála pod jevištěm a slyšela jej "zblízka" bez mikrofonu, byl to ještě větší zážitek!

Druhá polovina koncertu byla trochu napínavá. Jak zní známé přísloví "POD SVÍCNEM JE VŽDY NEJVĚTŠÍ TMA!". Včera se nám to vyplnilo doslova. :-D Po skvělých číslech z Carmen, kdy zazněla v úžasném tempu předehra, Caballé zazpívala s grácií Habaneru a Jaroslav Dvorský La fleur přišly na řadu árie ze španělských zarzuel. Jednu zazpívala paní Caballé a na druhou pozvala opět svoji dceru. Uvedla to skvělým komentářem v němčině, která snad ani nepotřebovala překlad... Projevila svůj obrovský smysl pro humor a doplnila ho svým nezaměnitelným úsměvem. Dcera začala zpívat, paní Montserrat se posadila vedle ní na židli a s obdivem a hrdostí k ní vzhlížela a, co mě nejvíc potěšilo, nejednou se podívala na mě, která jsem stála bez hnutí kousek od nich s foťákem v ruce a natáčela si video, zatímco kolem mě běhali fotografové a neustále fotili, a setkávaly jsme se dlouhým pohledem. Mohla jsem si přát víc?

Celý prostor se ponořil do tmy...

Najednou začala zhasínat světla, utichat mikrofony a všechno pohltila hluboká tma. Montserrat Marti ještě chvíli zpívala a někteří hráči z orchestru hráli dál, ale pak utichli. Ozval se bouřlivý potlesk od obecenstva. Jak jsem se později dozvěděla, proud vypadl v celých Jaroměřicích. A proč je pod svícnem tma? Za kopcem jsou Dukovany, hlavním sponzorem koncertu byl ČEZ a jeho zástupci seděli v prvních dvou řadách v hledišti. :-D Taková tragikomická náhoda. Technici dělali, co mohli, aby vše opět uvedli do chodu. Možná, že ale bylo dobře, že proud vypadl... Měli jsme možnost poznat skutečnou Hvězdu při mimořádné události. Vypadl v pravou chvíli. Kdyby se to stalo během výstupu pánů Dvorských, nedokáži si představit, jak by celá situace vypadala, nebo jak by se s ní vypořádali. Dámy zachovaly naprostý klid, naopak se zhostily situace po svém a začaly s dirigentem řešit, co dělat, když se proud nerozjede. Paní Caballé nešetřila svým vtipem a úžasným smíchem, postupně se zažala rozžíhat světla a rozjel se jeden mikrofon. Nějaká žena v publiku zakřičela: "BARCELONA!" Mikrofon dostala do rukou paní Caballé a začala jednoduše mluvit. Tlumočnice nám sice chtěla překládat, ale paní Montserrat jí bránila v převzetí mikrofonu, že ona ho přece potřebuje a nedá jí ho! :-D Při tom se pořád smála a byla zcela bezprostřední a skvělá. Po asi šesti minutách se opět rozezněla hudba a Montserrat Marti tentokrát společně se svojí matkou, která ještě na začátku pro jistotu z plých plic foukla do druhého mikrofonu, zda jede, čímž nás opět rozesmála, svou árii zazpívala. Potlesk po tomto "duetu" byl obrovský! Dámy si publikum zcela získaly.Závěrečný "kvartet" "dvou rodin" byl slavný duet Lippen schweigen z Veselé vdovy. Marti zpívala s Jaroslavem a paní Caballé s Petrem Dvorským. Tradiční valčík začala mladší dvojice a paní Montserrat se po nich jen ohlédla a vyzvala Petra také do tance, ač už sama trochu špatně chodí. Publikum bylo opět nadšené.

Vyžádali jsme si ještě jeden přídavek (škoda, že jich nebylo více!!!), kdy se dcera s matkou "hádaly" kvůli jednomu muži... Je to přídavek, proto vám jej sem vkládám jako takový pozdrav z Jaroměřic. Publikum odměnilo pěvce bouřlivým potleskem vestoje a při odchodu z koncertu nešetřili chválou a obdivem. Jeden chlapec řekl nadšeně svému tatínkovi - ten Jaroslav se mi hrozně líbil... :-D

Trošku sice sprchlo, ale myslím, že to publikum zvládlo v pořádku. Jako na povel vytáhli všichni pláštěnky a seděli dál. My, kteří jsme stáli hned vedle pódia jsme měli výhodu, že jsme byli ještě pod střechou. :-)

Byl to jedinečný zážitek. Někdo se mě ptal, zda byl větší, než Mesiáš nebo Artuš ve Znojmě... Nemohu to posoudit. Každý byl svým způsobem velmi originální, při každém se mi splnil jiný sen a na všechny budu s radostí hodně dlouho vzpomínat, prohlížet si fotografie a pouštět alespoň ta krátká videa, která se mi podařilo během koncertů a představení pořídit.


Na závěr chci moc poděkovat Mediálnímu oddělení Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského za poskytnutí vstupenek na velmi dobrá místa na tribuně (ač byla daleko od jeviště, viděli jsme všechno naprosto perfektně a věřím, že i lépe, než někdo v sedmé řadě na rovině), za perfektní organizaci, všem uvaděčům a uvaděčkám za připravení a "usušení" židlí (dá to zabrat, když jich tam stojí asi 3000), Petru Dvorskému za to, že pozval paní Caballé, a všem za nádherný zážitek! Držím festivalu palce pro další koncerty a hlavně hezké počasí!!!

PS: Na závěr si nemohu odpustit vložit ještě právě to jedno z nejznámějších videí s paní Caballé. Byla jsem ještě malá, když probíhala olympiáda v Barceloně, a každé ráno, když jsem vstávala do školy, hráli Barcelonu vždy ve stejnou chvíli. Sedli jsme se snídaní k televizi a dívali se. Na to nikdy nezapomenu. To bylo moje první setkání s operou. Paní Caballé pro mě vlastně ještě na dalších asi 5, 6 let byla jediným ztělesněním opery. :-D Takže vidět ji pro mě skutečně hodně znamenalo!!! (už mi chybí jen Domingo :-D)

18 komentářů:

Gabriela Šnajdrová řekl(a)...

Srdečně Vás zdravím z Beskyd, právě jsem jedním dechem dočetla Váš příspěvek a moc za něj děkuji.Úplně se mi vrací moje první setkání s operním světem, v roce 1992 jsem v Paříži shlédla přímý přenos Toscy z Říma(Malfitano, Domingo, etc.) a tento úžasný zážitek byl prvním krokem k tomu, že mně na zbytek mých pozemských dní opera zcela "pohltila". Snažím se, dle možností, plnit si menší i větší operní sny, tím největším zůstává stejně jako Vám - vidět,slyšet na vlastní oči, uši Placida Dominga.Paní Caballé jsem viděla v Paříži, stejně tak mistra Pavarottiho.Momentálně mně plně zaměstnává duševní prožitek Verdiho Stiffelia z MET 1993 - úžasné,úžasné...
Ještě jednou díky za všechny články, postřehy, prožitky, fotky, jsou velkým obohacením ducha
Šnajdrová

Dana Šimková řekl(a)...

Gabrielo, udělala jste mi obrovskou radost!!! :-D Díky. Nevyrazíme někdy na toho Dominga společně? Samotná bych daleko nerada jezdila, ale ve dvou by to bylo hned lepší...

Slavkovské bojiště posílá velké pozdravy do Beskyd! :-)
Dana

Gabriela Šnajdrová řekl(a)...

Radost je tedy dvojnásobná, to je skvělé. Na Dominga bych vyrazila hned, dívala jsem se na přehled jeho vystoupení, ale nejblíž pro nás obě by měl být koncem roku ve Vídni, jen se mi nepodařilo nikde vyšťourat přesné datum, všude o tom píšou v hádankách (možná jsem také neporozuměla jinotaji :-D)Bylo by to skvělé, možná bych ještě zlanařila kamarádku, stejnou nadšenkyni, která navíc působí v Brně (možná se znáte...), to by byla nádhera. Pokud máte jiné informace, sem s nimi, ať to naplánujeme
Krásný den z hor na bojiště haleká a těší se na vaše zprávy Gabka

Dana Šimková řekl(a)...

Gabčo, nemáte namysli tohle? http://www.operabase.com/diary.cgi?lang=cs&code=wawit&date=20101209

Dana Šimková řekl(a)...

zkusím o tomhle zjistit co nejvíc. vstupenky stále jsou, ale cena se mi opravdu nelíbí!!! :-D http://www.eventim.hr/en/tickets/il-postino-wien-theater-an-der-76578/event.html

Gabriela Šnajdrová řekl(a)...

Ano, ano, to je přesně ONO, dívala jsem se několikrát na program a prostě to neviděla.Ceny vstupenek jsou opravdu dost nelidské..., ale oproti cenám jiných vystoupení s Domingem čtvrtinové (v Miláně běžně 500 EUR - Simon Boccanegra, v Zurychu ještě víc).Fakt je, že člověk neví, co do té doby bude, co s tím podnikneme?Je otázka, jaká budou místa za 100 EUR, co bychom viděly a slyšely, máte nějakou zkušenost ?

Dana Šimková řekl(a)...

Zkušenost bohužel s Vídeňkou nemám, ale vím, že tam jsou místa na stání (je jich asi 50) myslím, že za 10 euro jedno... Já určitě bych na sezení za tuto částku nešla - asi zvolím místo na stání, pokud se mi nepodaří sehnat nějakou slevu...

Dana Šimková řekl(a)...

tady už ty ceny vypadají trochu slušněji - tam to asi bylo přes nějakou další "osobu" http://www.theater-wien.at/index.php/de/spielplan/production/46290

Jely bychom autem, nebo by to bylo na přespání?

Gabriela Šnajdrová řekl(a)...

Dobré ráno,

máte pravdu,ceny jsou mnohem lepší, je to přímo z pokladny divadla.Docela se mi líbí zelená a růžová zóna, to by možná šlo. Já osobně bych raději autem nejela, bude to v prosinci...Poslední autobus Studentagency jede ve 20,30h, podívám se na netu po nějakém levném noclehu, zeptám se známých a dám vědět
Krásný den
Gabka

Gabriela Šnajdrová řekl(a)...

Když nad tím uvažuju, pokud nebude vyloženě kalamita, mohly bychom jet autem, nechala bych ho někde na okraji Vídně tak, abychom byly na metru a pak se v pohodě dostaly domů.Když bude nejhůř, ubytování seženeme vždycky, ale lístky do divadla ne, co vy na to Dano ?

Dana Šimková řekl(a)...

S tím zcela souhlasím a, pokud by byla zařízena doprava, nejely bychom samy a na benzín se složily. :-) Ubytování se dá vždycky sehnat i na poslední chvíli (i kolem 16 eur...).

Gabriela Šnajdrová řekl(a)...

Který termín by Vám vyhovoval nejlépe ? Mně toho 11.12. Pokud Vám také, tak ty lístky raději hned objednám, dejte vědět
Gabka

Dana Šimková řekl(a)...

Také mi vyhovuje. Objednejte jen sobě, já půjdu na stání (případně můj doprovod také).

Gabriela Šnajdrová řekl(a)...

Dobře, jen jsem se dívala, že na stání za 7 EUR jsou místa vyprodaná, snad tam ještě něco bude. Na cestě se domluvíme operativně později, pokusím se ještě přesvědčit kamarádku.Jen pro jistotu můj mail je g.snajdrova@seznam.cz a mobil 775037001.
Srdečně zdraví Gabka

Dana Šimková řekl(a)...

Gabčo, místa na stání se neprodávají přes internet, ale přímo na místě - musíme si stoupnout do fronty před představením. Díky, píšu si!!!

Anonymní řekl(a)...

Řeka v Jaroměřicích není Rokytnice, ale Rokytná!!!!!!!!!!!!§

Dana Šimková řekl(a)...

Mea culpa, už to jdu opravit, díky :-D

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
s malým ostupem času musím koncert zhodnotit tak, že za největší hvězdy tam byli mladší Montserrat a mladší Dvorský. Peter D. byl buď indisponovaný nebo je už s ním pěvecky konec. M. Caballé už to má taky umělecky za sebou, koneckonců na to má věk. Podstatnou motivací pro působení obou bývalých hvězd asi bude zaštítit a široce propagovat své rodinné příslušníky. Zejména u Madam Caballé to bylo do očí bijící: kdyby nechtěla pomáhat své dceři, aby se dostala do lepšího povědomí světové veřejnosti, tak se svým věkem, s kloubními problémy a s kdysi slavným hlasem, z nějž zůstaly dodneška "jen" zářivé výšky (zatímco střední a nižší polohy jsou bez prsního rejstříku a výslovnost je zatížena menším šišláním), zůstane už dávno doma a bude si užívat klidného stáří.
VlaM