sobota 14. srpna 2010

Koncert Thomase Hampsona v Tonhalle v Curichu


Je mou příjemnou povinností uvítat dnes na Blogu naši novou členku paní Chiaru D'Alessandro z Itálie, která nám bude přinášet dojmy a fotografie z představení v Zurichu, v La Scale a dalších divadlech především v Itálii a Švýcarsku. Budu zde zveřejňovat překlady... Milá Chiaro, máte slovo :-D

11. července jsme vstoupily do příjemně klimatizovaného Tonhalle v Zurichu. Venku vládlo horké letní počasí... Orchestr si udělal ještě malou zkoušku před orchestrální částí a už vstoupil dirigent Philip Jordan, kterého znám z DVD Doctor Faust. Jeho vedení orchestru bylo fenomenální. Tento mladý muž se narodil právě zde v Zurichu v roce 1974. Zdálo se, že tančí přes celé pódium s taktovkou v ruce. Zazněla okouzlující hudba Dvořákova Karnevalu. Následovaly obrovské ovace.

Někteří členové orchestru odešli z pódia. Začala Mahlerova hudba a zesílení o francouzské lesní rohy převýšilo moje očekávání. Mám moc ráda zvuk lesního rohu a když navíc hrají 4 hráči..., bylo to úžasné.


A vstoupil Thomas Hampson, vysoký, elegantní, skvělý. Zazpíval nám Rückert Lieder:

Blicke mir nicht in die Lieder!
Ich atmet' einen linden Duft
Ich bin der Welt abhanden gekommen
Um Mitternacht

Po někonečných ovacích jsme se na závěr dočkali přídavku "Liebst du um Schönheit". Nestydím se říci, že jsem byla silně dojatá. Utírala jsem si během potlesku slzy, které mi tekly po tvářích, a stejně tak všichni kolem. Slyšela jsem dámu vedle sebe, jak seděla během poslední písně se zatajeným dechem a někdo jiný prohlásil: "Grand!"

Byl to nezapomenutelný koncert!

Během přestávky jsme se chtěly mé dcery a já pokusit získat autogram. Šly jsme ven ze sálu a našly vchod pro umělce. Našly jsme však jen odpočívající hudebníky. Jeden z hornistů nás vzal k šatně pana Hampsona. Ten byl velmi vlídný a laskavý, zeptal se dcery na jméno a podepsal se jí na obrázek i s věnováním. Podal si s námi ruku a vrátily jsme se na svá místa.

Koncert pokračoval známou a krásnou symfonií "Z Nového světa" od Dvořáka. Hampson nakonec seděl také v publiku... Byli jsme všichni okouzleni tímto zakončením koncertu.

Vyšly jsme ven ze sálu a ovanul nás horký vzduch letního Zurichu. Vrátily jsme se jako ze snu do reality. :-)

DŠ: A jak na Vás působila Dvořákova hudba?
Opravdu jsem si ji užila. Od jejího začátku jsem se cítila, jako bych se ocitla v jiném/novém světě a když rohy hrály to slavné téma a hoboje je opakovaly, bylo to velmi vzrušující. Ve střední čísti jsme si mohli poslechnout něco jako Slovanský tanec a středoevropský menuet. Závěr byl strhující - rohy hrály hlavní motiv a bylo to jako obrovská exploze energie. Nezapomenutelné.

Myslím, že skladatelé z vaší země jsou úžasní, miluji také Smetanu. Před dvěma lety jsem o vánočních prázdninách navštívila muzeum Bedřicha Smetany v Praze...

Díky moc a velký pozdrav všem!

Chiara D'Alessandro

Žádné komentáře: