čtvrtek 8. července 2010

Rusalka ze zámku


Když jsem se dozvěděla, že jen dva kopce od mého domu hrají oblíbenou Rusalku, neváhala jsem ani minutu a obstarala si na poslední chvíli vstupenku. Mé místo bylo (na první dějství) v nejlevnějším sektoru, na druhou část opery v téměř prázdné 1. řadě. A jsem tomu ráda, mohla jsem sledovat rozdíly. Vzadu nebylo skoro nic vidět, ale bylo celkem dobře slyšet, vepředu bylo dobře vidět i slyšet, jen pro blízkost reproduktorů nebylo rozumět. Takže příště zlatá střední cesta :-).

Z větší části již zrekonstruované nádvoří slavskovského zámku tvořilo zajímavou kulisu celému večeru, mávání křídel holubů a poštolek dodávalo pocit autentičnosti a na několika místech zvonící zvony z nedalekého kostela zněly jako na objednávku v důležitých situacích.

Co vás čeká, chystáte-li se na některé z těchto představení? Především klasická pohádka s klasickými kostýmy a skvěle nasvícenou scénou. Vřele doporučuji všem, kdo mají malé děti, aby je vzali s sebou. Budou z toho velmi nadšené!

Jednoduchá scéna se snadno a nápaditě proměňuje z břehu rybníka do zámku a zase nazpět, kostýmy jsou skutečně pohádkové, Ježibabu byste opravdu nechtěli potkat večer na ulici, Vodník vypadal velmi majestátně a žínky byly přesně jako víly.

Ovšem toto představení není jen "pohádková podívaná"... Možná i trochu zklamání přinese těm, kteří jdou na OPERU s dobrým obsazením a zajímá je více hudební provedení díla, než romantika představení pod širým nebem. Snad v jiných zámcích se na to už bude pamatovat a nedopadne to jako ve Slavkově!!! Už v předehře se bohužel projevil přechod hráčů orchestru z tepla do zimy a nástroje se rozladily. Na několika místech zněla hudba dost falešně. V druhé části už to dopadlo naštěstí lépe. Velkým zklamáním pro mě byla nepřítomná harfa zahraná pouze na klávesy. Zvuk byl hodně umělý, zněl jako zvonky, ne struny harfy a obzvlášť před árií Měsíčku na nebi hlubokém chyběl autentický zvuk.

Co do pěveckých výkonů se příliš neodvažuji rozepisovat. Celé představení bylo více či méně dobře nazvučené přes mikrofony a ty hodně zkreslovaly. Rusalka na některých místech a žínky pořád byly zbytečně moc nahlas a dost to uškodilo výškám a srozumitelnosti textu. Naopak Ježibaba nebyla v nejednom momentu slyšet vůbec.

Hlavní hvězdou večera byl bezpochyby Vodník Martina Gurbala. Předvedl skvěle zvládnutý part a do svého projevu vložil velkou dávku emocí. Když zpíval "Ubohá Rusalko bledá", bylo to velmi silné. Publikum se dopustilo menší "chyby", když začalo tleskat do jeho árie ve 2. dějství ještě před repeticí, přesto dalo plně najevo, kdo si je dokázal za večer získat! (všechny ostatní potlesky byly vždy až po dějstvích, ani po Měsíčku se netleskalo, ani po Čury mury fuk...)

Rusalka v podání Jitky Burgetové trochu doplatila na svůj přezvučený mikrofon, ale podala celkem pěkný výkon. Totéž se dá říci o Andree Kalivodové v roli Ježibaby, která ji pro nás bohužel více zahrála než zazpívala. :-(

Liana Sass mě příjemně překvapila jako cizí kněžna, obzvlášť se mi líbily její výšky. Milan Vlček byl dobrým princem, ráda ho někdy uslyším bez mikrofonů. Myslím, že nás všechny dostal svým: "pojď se mnou, pohádko má"!


Kuchtík v podání Kláry Curylové se mi moc líbil - správný pihovatý "klučina", velmi dobrá výslovnost češtiny a skvěle zahraná scéna u Ježibaby. Bohužel Hajný (Lubomír Havlák) poněkud vybočoval hlasově mezi ostatními, zněl jako neškolený hlas (omlouvám se, měla jsem z něj takový pocit).

Trochu zklamání přinesly i žínky Marta Hanfová, Adéla Fialová a Barbora Šturmová. Vedle přezvučených mikrofonů se ve svých tercetech nesešly přesně a ztrácela se melodie.

Balet byl celkem povedený, jen jsem byla nepříjemně překvapená ze starých sboristů a sboristek. Snad jen jeden pár měl kolem 30 let, jinak před námi stáli lidé od minimálně 50 nahoru. Tím byla iluze pohádky poněkud narušená. :-(

Dala jsem si předsevzetí neposuzovat a neodsuzovat zpěv na mikrofon a v televizi/přenosu, nebudu to tedy dělat ani dnes. Ze všech pěvců jsem znala jen Martina Gurbala a ten dokáže podat vynikající výkon i na mikrofon i bez něj.

Ohňostroj po představení skvěle doplnila baletní hudba ze svatební scény a nádherně zakončil celý večer. Pokud se někdo z vás pojede podívat na některý z dalších zámků, určitě zde můžete napsat své dojmy, bude to zajímavé srovnání!!!


Další fotografie z představení najdete zde.

PS: Mám jen prosbu na pořadatele. Řady vepředu, kde jsou drahé vstupenky, jsou naskládané "napřeskáčku", takže, i když si před vás sedne někdo hodně vysoký, můžete se dívat přímo uličkou vedle něj a nemusíte se naklánět. Nejlevnější vstupenky měly bohužel sedadla přesně za sebou, takže nebylo vidět nic, nebo z každé strany jen polovina jeviště... A, prosím, dejte větší prostor mezi řadami, dva se tam stěží vyhnou, když jsou židle navíc spojené.

PPS: Ve slavkovském zámku můžete nyní navštívit i zajímavou výstavu o Dvořákově Rusalce. Více informací najdete zde.


Antonín Dvořák - Rusalka
3. července 2010, nádvoří zámku Slavkov u Brna

Rusalka - Jitka Burgetová
Princ - Milan Vlček
Vodník - Martin Gurbal
Ježibaba - Andrea Kalivodová
Cizí kněžna - Liana Sass
Kuchtík - Klára Curylová
Hajný - Lubomír Havlák
1. žínka - Marta Hanfová
2. žínka - Adéla Fialová
3. žínka - Barbora Šturmová

Dirigent - Martin Peschík
Režie, scéna, světla - Martin Otava
Kostýmy - Josef Jelínek
Pohybová spolupráce - Martin Gebauer

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Děkuji Vám za pěknou recenzi/názor. Představení jsem neviděl, ale z obsazení bylo jasné, že největší hvězdou bude "superstar" ostravského Národního divadla Martin Gurbaľ. Vaše řádky pouze potvrzují skutečnost, že první operní scény ČR jsou dnes na Moravě (tj. NDB a NDM)a nikoliv Praze, jak se nás snaží o tom přesvědčit. Ještě jednou děkuji za pěknou recenzi a přeji pěkné léto!

Anonymní řekl(a)...

Aniž bych chtěla s vaším názorem polemizovat, mohl byste mi říct, z kterých řádků to tak jednoznačně vyplývá? Jaká je souvislost takovéto letní produkce s NDB nebo NDM? Nebo jakýmkoli jiným operním souborem?
Jinak Dano, jestli byl Hajný stejný jako na fotce v textu, pak to byl L. Havlák. V opačném případě J. Hruška. ;-)
I ode mě hezké léto!

Barbora

Dana Šimková řekl(a)...

Báro, díky moc!!! Fotky jsou přímo z představení. Hned to dopíšu do článku.

Anonymní řekl(a)...

Přečetl jsem si, že Lubomír Havlák vybočoval a zněl jako neškolený hlas. Musím se upřímně zasmát. Lubomír Havlák patří mezi technicky nejlépe vybavené operní pěvce, které máme v České republice. Je absolventem Akademie múzických umění a ve Státní opeře zpívá od jejího založení v roce 1992 do současnosti jako stálý člen. Odzpíval již více než 3000 večerů. A v jeho téměř šedesáti letech předčí o generaci mladší zpěváky. Lubomí Havlák má mimořádný hlas obrovského tónového rozsahu a objemu, který bez problému zvládá sály pro tisíce lidí. Byl jsem i na několika jeho koncertech, kde prokázal mimořádnou hlasovou vytrvalost. Děkuji za skvělé zážitky, kdy mi běhal mráz po zádech.